Okul Yıllığı
Okul Yıllığı

Yıllık Kitapları

İki yüz yılı aşkın bir süredir, dünyanın dört bir yanındaki üniversite ve lise öğrencilerinin fotoğrafları, hikayeleri ve imzaları yıllıklar halinde derlenmiştir. Onlarca yıllık eski yıllıklara baktığımızda, bir okulun ve öğrenci topluluğunun evrimini izleyebilir, geçmiş yılların modasına ve trendlerine bir göz atabilir ve hatta bir aile üyesinin resmini bulabilirsiniz. Yıllıklar, bir ata ya da ünlü bir figür hakkında bilgi arayan, okul etkinlikleri ve mezuniyet yılları hakkında fotoğrafların yanı sıra bilgiler sunan tarihçiler ya da soybilimciler için harika bir araçtır. İster belirli bir yılın hacmini takip etmeye çalışıyor olun, ister sadece yerel tarih arıyorsanız, sahaflar aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yıllıklara sahiptir.

Öğrenciler 1600’lü yıllara kadar okul zamanlarının not defterlerini tutarken, ilk resmi yıllığı 1806’da Yale Üniversitesi’nde yayımlandı. Fotoğraf daha popüler ve daha erişilebilir hale geldikçe, daha fazla üniversite ve lise yıllık yayınladı. 1860’larda ve 1870’lerde, fotoğrafçı George Warren birden fazla görüntü üretmek için bir tek fotoğraf negatifi kullanmaya başladı ve öğrenciler birbirleriyle fotoğraflarını paylaşmaya teşvik etti. Bu fotoğraflar daha sonra kitaplara bağlandı ve şimdi Warren yıllıkları olarak bilinen şeyi yarattı. Baskı teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, yıllıkların birden fazla kopyasını daha hızlı bir şekilde çıkarmayı kolaylaştırdı.

Çoğu hala mükemmel durumda olan kolejlerden, liselerden ve ortaokullardan yıllıklar satın alabilirsiniz. Sahaflar tarafından sunulan yıllıklar, 1900’lerin başlarına kadar uzanıyor ve geçen yüzyılda öğrenci yaşamını araştırmak için harika bir yol sunuyor.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.