Yazarlar Neden Takma İsim Kullanır?
Yazarlar Neden Takma İsim Kullanır?

Yazarlar Neden Takma Ad Kullanır?

Hiç yeni bir yazarın kitabını okudunuz ve bu tarzın tanıdık olduğunu düşündünüz mü? En sevdiğin yazarlardan biri tarafından yazılmış olma ihtimali var. Zamanla, birçok yazar takma ad kullanmak için New York Times’ın En Çok Satanlar listesinde görünen isimlerini unuttu. Bazı yazarların 10’dan fazla takma adı vardır ve bunlar sadece bizim bildiklerimizdir. Bu çoğumuz için saçma geliyor, ancak yazarların sebepleri var.

Düz Görüşte Saklanmak

Dr. Seuss’un bir takma ad olduğunu bildiğinizi varsayıyoruz (çok azı şaşırtıcı isimlerle doğuyor) ama neden kullandığını biliyor musunuz? Çünkü Jack-o-Lantern dergisinden yazı işleri müdürü olarak kovuldu. Theodor Geisel yasaklama sırasında bir partiyle yasayı çiğnedi ve bu yüzden işini kaybetti. Daha sonra derginin yönetimini kandırmak için göbek adı Seuss’u kullanarak dergi için yazmaya devam etti. Doktor unvanını ekledi çünkü babası onun tıbba gitmesini tercih ederdi.

Richard Matheson ve Isaac Asimov da kimliklerini gizlemek için takma adlar kullandılar. Richard, editörler çalışmalarını dramatik bir şekilde değiştirdiğinde başladı ve artık onun olmadığını hissetti. Isaac’ten televizyona uyarlanacak bir bilim kurgu dizisi yazması istendi. O zamanlar televizyonun korkunç olduğunu düşündü, bu yüzden Lucky Starr serisini Paul French adı altında yayınladı.

Erkek ya da Kadın?

Bu hayal kırıklığı yaratıyor, ancak S. E. Hinton’un erkek kitap yorumcularının kadın tarafından yazılmış romanları reddetmesini önlemek için baş harflerini kullanması gerektiğini kabul ediyoruz; 1960’lardı. Ancak, Joanne Rowling’den Harry Potter serisi ile aynı şeyi (ancak erkek okuyucular için) yapması istendi. İkinci bir başlangıç yapmak için büyükannesinin adını ödünç aldı.

Çok Fazla Kitap

1970’lerde ve 1980’lerde yayıncılar, yılda birden fazla kitap yayınlarlarsa yazarların daha az popüler olacağına karar verdiler. Geçmişten gelen ve şimdi mantıksız görülen başka bir fikir, ama Stephen King ve Dean Koontz için bir engeldi. Dean, 1970’lerde 10’dan fazla takma adla yılda sekiz kitap yayınladı.

Güvercin deliği

Okuyucuları farklı türler yazarak karıştırmak, birçok yazarın takma ad kullanmasının nedenidir. Endişe anlaşılabilir, JK Rowling’in hayranları Sıradan Boşluğa sert tepki gösterdi. Farklı türler yazmak, Dean Koontz’un tüm türleri kapsayacak 10’dan fazla takma isme sahip olmasının nedenidir. Anne Rice, A.N. Roquelaure ve Anne Rampling oldu ve erotik romanlar yazdı. Ve Agatha Christie’nin aşk romanları Mary Westmacott adı altında.

Onlar iyi birer Yazar mı yoksa Sadece Ünlüler mi?

Stephen King ve J.K. Rowling karakterleri kadar karmaşıktır ve takma ad gerekçeleri onları buradaki hemen hemen her listeye koyar. Aynı zamanda pazar doygunluğundan kaçınırken Richard Bachman yaratıldı çünkü Stephen King ilk film uyarlaması nedeniyle kitaplarının iyi olup olmadığını veya satılıp satılmadığını bilmek istedi.

Çünkü Yapabilirler

Judith Rumelt Lewis, profesyonel olarak yayınlanan ilk çalışmasından yıllar önce Cassandra Clare olarak fanfiction yazmaya başladı. Takma ad kullanmasının sebebini bulamıyoruz, ama bir alter-ego için biraz daha çekici bir şey istiyor olabileceği varsayılabilir. Mark Twain aynı zamanda bir takma addır. Yine, Samuel Langhorne Clemens’in iki kulaç derinliğinde suyu tanımlamak için kullanılan ifadeye dayanarak bir isim seçmesinin nedenini bilmiyoruz, ama bu asosyal-havalı.

About admin

Check Also

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

İşte hatırlamaya değer bir kitap ipucu: Oturma odanızdaki rafta duran en sevdiğiniz romanın ilk baskı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.