Yasaklı Kitaplar
Yasaklı Kitaplar

Yasaklı Kitaplar

Skandal bir seks hikayesi olsun ya da sadece konuşan bir domuzla sorun çıkarmak olsun, birçok insan dünyanın en iyi ve en ünlü kitaplarından bazılarını yasaklamak için nedenler buldu. Davalarla mücadele edildi, kitaplar yakıldı ve fetvalar verildi. Amerika’dan Rusya’ya kadar olan ülkelerde yasaklanan 12 ünlü kitabın büyüleyici tarihlerini keşfedin.

Leydi Chatterley’nin Sevgilisi, DH Lawrence

Lady Chatterley’nin Sevgilisinin toplumda sismik bir değişime işaret ettiği tek kişi Larkin değildi. İlk olarak 1928’de İtalya’da özel olarak yayınlanan Penguen’in 1960’da orijinal açık metni yayınlama kararı, belki de edebiyat tarihinin en ünlü duruşmasına yol açtı. EM Forster onu rıhtımda savundu, savcılık  ‘karınızın veya hizmetkarlarınızın okumasını ister misiniz’ diye sordu ve nihai yayını yüzbinlerce sattığını ve 1960’ların cinsel devrimini getirmeye yardımcı olduğunu gördü.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley

Sömürü üzerine inşa edilmiş yapay rahatlığa çok alışmış bir dünyanın uyarıcı bir hikayesi olan cesur eski dünya sansürleri kitapta pek hoş olmayan bir şey buldu. İrlanda, Cesur Yeni Dünya’yı, dine ve geleneksel aileye karşı yorumlarının yanı sıra güçlü dil kullanımları olarak gördükleri için yasakladı ve Hindistan, Huxley’i, rekreasyonel cinsiyetin teşvik edildiği bir dünyayı tasvir ettiği için ‘pornocu’ olarak nitelendirecek kadar ileri gitti.

Kanser, Henry Miller Tropic

Otuz yıllık yasal işlem boyunca Henry Miller’ın insanlık durumu hakkındaki düşüncelerinin açık cinselliği, Tropic of Cancer’ı inanılmaz derecede ünlü bir kitap haline getirdi, ancak çok azının okuma şansına sahip olmasına rağmen. Ne de olsa, bir Pennsylvania yargıcı tarafından ‘açık bir lağım, bir çürüme çukuru, insan ahlaksızlığının enkazında çürümüş olan her şeyin sümüksü bir şekilde toplanması’ olarak tanımlanan bir kitabı kim merak etmez ki? Bu itibar ve kitabın 1960’lardaki yasal yayını, o zamandan beri yayınlanan tüm samimi cinsel kitapların onsuz var olamayacağı önemli bir ölçüttü.

Şeytani Ayetler, Salman Rüşdi

Her ne kadar kitaplar Şeytani Ayetlerden önce ve sonra yasaklanmış olsa da, hiçbiri yazarlarının başına ölüm emri konulmasına yol açmamıştı. Aslında, çok az sayıda modern kitabın kanlı bir yayın tarihi vardır. Bu kitabın bir sonucu olarak Salman Rüşdi, İranlı Ayetullah’ın fetva vermesinden sonra on yıl boyunca saklanmak zorunda kaldı ve bu fetva Rüşdiye’nin Japonca çevirmeninin de ölümüne yol açtı. Müslüman dünyasındaki pek çok kişi tarafından açıkça küfür ettiği için kınandı, İngiltere’de ve İslam dünyasında sokaklarda yakıldı.

Lolita, Vladimir Nabokov

Çoğu zaman gerçek içeriğini gizleyen yasaklanmış bir kitap, Lolita’ya dehşete düşmeyi veya gıdıklanmayı bekleyen birçok kişi kendilerini hayal kırıklığına uğratır. 20. yüzyılın ortalarında Amerikan değerleri üzerine acı yürekli bir hiciv olan az sayıdaki yarı erotik pasajı az ve çok uzaktır. Bu, tartışmalı konusunun, Sunday Express tarafından başlatıldığı ilk tabloid ahlak paniklerinden birinin ardından ellili yıllarda Birleşik Krallık’ta ve genellikle liberal Fransa’da yasaklandığını tespit etmesini engellemedi.

Ulysses, James Joyce

Belki de etraftaki en yüksek kitap, birçoğu James Joyce’un ustalık eseri Ulysses’in ‘Nausicaa’ bölümündeki mastürbasyon referanslarını tamamen özlüyor ve daha birçokları bu bölüme bile ulaşmıyor, ünlü aşılmaz nesirde kayboluyor. Bu, bir edebiyat dergisinde yer aldıktan sonra bölümün mahkemeler tarafından müstehcen ilan edilmesini engellemedi. Tüm roman 1930’larda ABD’de ve İngiltere’de yasaklandı, Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi postayla gönderilen kopyaları yaktı.

Batı Cephesinde her şey Sessiz, Erich Maria Remarque

Kafka, Thomas Mann ve Albert Einstein gibi seminal yazarlar ve düşünürler de dahil olmak üzere pek çok kitap kendilerini 1933 Nazi kitap yakma şenlik ateşlerinde bulsa da, hiçbiri savaş zamanı Almanya’yı Batı Cephesi’ndeki Tüm Sessizlikler kadar eleştirmedi. Nasyonal Sosyalistler ve hatta bazı Nazi olmayan hizalanmış askeri personel ve yazarlar tarafından vatansever olarak görülmeyen bu grupların ve bireylerin kitap hakkında sevmedikleri şey, savaşın gerçek dehşetini bu kadar zorlayıcı kılan şeydir.

Hayvan Çiftliği, George Orwell

Orwell’in komünizmin acımasızlıklarına dair ince örtülü hicivinin Stalinist SSCB’de yasaklanması şaşırtıcı olmasa da, yasaklı bir kitap olarak statüsü Berlin Duvarı’nın yıkılmasından çok daha uzun sürdü. Küba ve Kuzey Kore’de hayvan Çiftliği hala yasaklı (Sovyetler tarafından yasaklanmasıyla aynı nedenlerle) ve Kenya’da yolsuzluk eleştirisi ve daha garip bir şekilde BAE okulları tarafından Müslüman değerlerine aykırı olduğu düşünülen konuşan bir domuz tasviri nedeniyle yasaklandı.

Çavdar Tarlasında Çocuklar ya da Gönülçelen, JD Salinger

Amerikan okullarında hem en çok yasaklanan hem de en çok öğretilen ikinci kitap olmanın büyüleyici çifte ayrımına sahiptir. Savunucuları bunu gençlik hayatının hayal kırıklıklarına ve düşmanlığına kesin bir bakış olarak görürken, savcıları bunu cinayetlerden intiharlara ve Amerika’da komünist fikirlerin yayılmasına kadar her şeye neden olarak görüyorlar. Bununla birlikte, sansürcülerin farkına varamadıkları şey, bir kitabın genç isyanı tasviri nedeniyle yasaklanmasının, asi gençlerin onu daha da fazla aramasını sağlayacağıdır.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck

Belki de bir yazarın alabileceği en yüksek övgü olan John Steinbeck’in Depresyon dönemi Kaliforniya’daki zorlu çalışma koşullarını tasviri o kadar acımasızdı ki, tarihçilerin Steinbeck’in tasvirinin gerçek olduğunu doğrulamasına rağmen, Joad ailesinin taşındığı ilçede yasaklandı. Kern County’deki yerel yetkililer, işçileri kitabı bir dizi fotoğraf fırsatında yakmaya ikna ederek, Steinbeck’in Gazap Üzümleri’nde bu kadar kabarcıklı bir şekilde canlandırdığı bölgedeki göçmen işçilerin yaşadığı manipülasyonu ironik bir şekilde daha da zorladı.

Yalnızlığın Kuyusu, Radclyffe Hall

20. yüzyılın başlarında Radclyffe Hall’un lezbiyen romantizmi, erotik sahneler içermemesine rağmen, sadece iki figürün geceyi birlikte geçirmiş olabileceği ima edilen kısa bir an dışında, müstehcenlik davasının merkezinde yer aldı. Kitabın içeriği ne kadar iffetli olursa olsun, sansürler bir lezbiyen tarafından yazılmış ve yayın için çok müstehcen lezbiyen karakterler içeren bir kitap buldular. Woolfs, EM Forster ve TS Eliot gibi isimlerin karşı çıkmasına rağmen, Yalnızlık Kuyusuna karşı kampanya İngiltere’nin edebiyat tarihinde homofobik bir leke olmaya devam ediyor.

Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis

Amerikan sapığı yavaş yavaş hiciv olma yolunda ilerlese de, bir okuyucu zaten belli olmadan önce yüzlerce sayfa göz oyma, meme dilimleme ve çivi çakma yoluyla okumak zorundadır. Öyleyse, kitabın yaygın olarak yasaklanmış olması şaşırtıcı değil, diğer birçok ülke kitabı yaş kısıtlaması olan bir etiketle küçültülmüş olarak satıyor.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.