Yahudilik Kitapları
Yahudilik Kitapları

Yahudilik Kitapları

Yahudilik kitapları, temel inançlardan günlük uygulamalara ve tarihe kadar bu zengin İbrahimi inançtaki tüm materyalleri kapsar. Yahudiliği uygulayanlar, Yahudi inançlarını ve eski İsraillilerin tarihini açıklayan Tevrat’ın ilkelerini takip ederler. Tanah, Tevrat’ı (Pentateuch veya Musa’nın 5 Kitabı) ve peygamberlerin yazılarını ve sözlerini içerir. Musa’nın 5 Kitabının M.Ö. 1270’den önce Musa’nın kendisi tarafından yazıldığına inanılıyor ve birçoğu diğer kitapların M.Ö. 400 civarında tamamlandığına inanıyor. Arkeoloji, Tevrat’tan yaklaşık 2.000 yıl öncesine tarihlenen ayetlerin parçalarını ortaya çıkarmakta ve metnin antik çağdan modern çağa kadar güçlü sürekliliğini göstermektedir. Yahudi halkı hem kendine özgü inanç sistemini hem de dünyaya bakışını yansıtan güçlü bir edebiyat kültürü geliştirdi.

Tanah gibi Yahudilik kitapları, çok yararlı yorumlara sahip bir dizi çeviride mevcuttur. Yahudi bilim adamlarının görüşlerini incelemek isteyenler için Babil Talmud’u: Tractate Berakhot esastır. Eski Yahudilik kitapları, 12. yüzyıl bilgini Musa Maimonides’in Mişneh Tevrat’ını içerir.

Yahudilik, hayata birçok zengin ve çeşitli yaklaşımlar getiriyor. Reform Yahudiliği kitaplarıyla ilgilenenler için (Reform Yahudiliği yenilikçiliği ve geleneksel inançları harmanlıyor), okuyucular Mark Washofsky’nin Yahudi Yaşamı: Çağdaş Reform Pratiği Rehberi’ne göz atmak isteyebilirler. Ezoteriklere göz kulak olan koleksiyoncular, Daniel Matt’in metnin anlaşılmasına yardımcı olacak tarihsel bağlam ve içgörüler içeren Temel Kabala’sını incelemek isteyebilirler.

Yahudilik kitapları satın almak isteyen koleksiyoncular zengin, çeşitlendirilmiş bir seçenek kütüphanesine sahiptir. Bu eski inanç sisteminin anlaşılmasına yardımcı olurlar ve Yahudiliğin modern uygulayıcıları için kültürel bir takdir temeli sağlarlar. Bu eski inanç anlayışınızı geliştirmek için koleksiyonunuza Yahudilik kitapları ekleyin.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.