William Shakespeare'in Birinci Folyosu
William Shakespeare'in Birinci Folyosu

William Shakespeare, Birinci Folyo

Hiçbir yazar Batı edebiyatı üzerinde William Shakespeare’den daha fazla etki yaratmamıştır. Eserleri dünya çapında okundu ve 1616’da ölümünden yaklaşık 400 yıl sonra saygı görmeye devam ediyor. İlk Folio dikkat çekici bir kitap çünkü Shakespeare’in şimdiye kadar yayınlanmış ilk yetkili oyun koleksiyonu.

Eserler Shakespeare’in arkadaşları ve iş ortakları John Heminge ve tiyatro topluluğunu yönetmeye yardım eden Henry Condell tarafından derlendi. Bu nedenle, erken taslaklara, notlara ve sahne yönlerine erişimlerinin yanı sıra yazarın çalışmaları hakkında doğrudan bilgi sahibi oldular [kaynak: British Library]. Ozan’ın oyunlarının tarihçileri ve hayranları için ilk Folyo, editörler veya modern çeviriler tarafından katkısız Shakespeare’in yazılarının en iyi temsilidir.

Folio’nun tahmini 750 kopyası 1622 ve 1623’te basılmıştır. Shakespeare’in yazdığı sanılan hemen hemen her oyunu içeren 36 oyun içeriyor. Oyunların çoğu ilk kez, daha önceki quartoslardan daha üstün olan Folioda veya tek oyunların kısaltılmış reprodüksiyonlarında yayınlandı. Bununla birlikte, İlk Folio’nun kendisi mükemmel değildir: Bazı oyunların kitaba uyacak şekilde değiştirilmiş veya silinmiş satırları vardır ve her kopyanın çeşitli yazım hataları vardır.

Günümüzde birçok tiyatro topluluğu modern sürümler yerine İlk Folio sürümlerini kullanmayı tercih ediyor ve ilk Folio’nun yeniden basımları bunlara erişimi kolaylaştırıyor. Dijital sürümlerini ücretsiz olarak bile bulabilirsiniz. Bununla birlikte, Shakespeare’in itibarı ile birlikte orijinal baskıların nadirliği, bunu dünyanın en değerli nadir kitaplarından biri haline getirmektedir. 2006 Yılında Sotheby’s tarafından 2,8 milyon İngiliz sterlini karşılığında bir kopya açık artırmaya çıkarıldı. [kaynak: BBC].

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.