Voynich El Yazması
Voynich El Yazması

Voynich El Yazması

Voynich El Yazması, onbeşinci yüzyılın başlarına tarihlenen ve şu anda Yale Üniversitesi’nin Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi’nde bulunan bir kitaptır. Bilinmeyen veya yapay bir dilde yazılmış gibi görünüyor ve uzun yıllardır yoğun bir çalışma konusu olmuştur.

Adını, 1912’de satın alan Polonyalı bir kitap satıcısı olan Wilfrid Voynich’ten alınmıştır, ancak aynı zamanda “Voynich el yazması” veya “Roger Bacon’un Şifresi” olarak da bilinir..
Voynich El Yazması, bilinmeyen ve okunamayan bir dilde yazılmış bir metindir. 16. yüzyıldan beri bilim insanları ve kriptografların ilgisini çeken bir konu haline geldi. Yazının hastalıkların tedavisi veya bitkisel ilaçlar ile ilgili bir kitap olabileceğine inanılıyor. Ne yazık ki, kitabın aslen neyle ilgili olduğunu asla kesin olarak bilemeyeceğiz çünkü kitap öyle anlaşılmaz bir dille yazılmış ki uzmanlar bile ne yazdığını net olarak deşifre edemiyor.

Voynich kodeksi 22,5 × 16 cm (8,9 × 6,3 inç) boyutlarındadır ve 102 adet ağır resimli parşömen folyosu (yaklaşık 234 sayfa) içerir. El yazması, resimlere dayanarak altı bölüme ayrılmıştır (henüz dil deşifre edilmemiştir): botanik, astronomi ve astroloji, biyoloji, kozmoloji, eczacılık ve tarifler olduğu düşünülen kısa girişlerin başlangıcını işaretleyen süslemeli sürekli bir metin bölümü bulunmaktadır. Yazının en büyük bölümü olan botanik bölümündeki çizimler, görüntülerin etrafına özenle yazılmış metinlerle 113 büyük detaylı renkli bitki çiziminden oluşuyor. Bir sonraki 12 sayfadan oluşan bölüm, astronomi ve astroloji çizimlerini içeriyor. Yıldızlar, güneş, ay ve bazı sayfalarda zodyak sembolleri bulunur. Üçüncü bölüm, tüplerle iç içe geçmiş ve birbirine bağlanmış çıplak kadınların çizimlerini ve akan sıvılar gibi görünen şeyleri içerir. Dördüncü bölüm, kozmoloji, yıldızlarla ve diğer şekillerle dolu dokuz madalyonun çizimlerinden oluşur. Farmasötik bölüm tekrar bitkilere geri döner ve şifalı bitkiler olduğu düşünülen şeyleri tasvir eder. Bu bölüm botanik bölümünden farklıdır, çünkü birçok sayfa ayrıntılı kavanozların veya şişelerin çizimlerini içerir ve bazı durumlarda birçok bitki türü tek bir sayfada görünür. Görüntüler az ya da çok deşifre edilebilir olsa da (bilim insanları tarafından bitki ve diğer bitki türlerini belirlemek için çok zaman ve çaba harcanmıştır), metin aksini kanıtlamıştır. Çok sayıda bilim insanı, dilbilimci, kriptolog ve diğer ilgi çeken taraflar, bilinmeyen el yazmasını çözmeye çalıştılar.


 

Yazının nerede ve tam olarak ne zaman oluşturulduğu bilinmemektedir, ancak kapsamlı araştırmalar orta Avrupa’da bir yerde yapıldığını ve radyokarbon tarihlemesinin onu 15. yüzyılın başlarına atadığını ileri sürmüştür.

Kitap Voynich’in eline 1912’de Roma yakınlarındaki bir Cizvit kolejinden aldığı zaman geçti. Kitapçı, 1915’te Chicago Sanat Enstitüsü’nde de dahil olmak üzere bir dizi el yazması sergisini koordine etti. Pennsylvania Üniversitesi felsefe profesörü William Newbold’dan yardım alarak metnin deşifre edilmesi için büyük çaba sarf etti.  El yazması, 1961’de Voynich’in mülkünden, 1969’da Bienecke Kütüphanesi’ne bağışlayan bir New York kitapçısı Hans P. Kraus tarafından satın alındı.

Metni deşifre etmeye çalışan birçok kişi arasında ünlü İkinci Dünya Savaşı kriptologları William ve Elizabeth Friedman, sanat tarihçisi Erwin Panofsky, istihbarat uzmanları ve kimya, hukuk, matematik, ortaçağ felsefesi ve diğer alanlardaki bilim insanları vardı. Gizemli cilt hakkında çeşitli kitaplar (kurgu ve kurgusal olmayan) ve tezler yayınlandı. Bazı eleştirmenler kitabı Voynich tarafından işlenen bir aldatmaca olarak görüyorlar, ancak radyokarbon tarihli parşömen ve Marcelo Montemurro’nunki gibi odaklanmış dilbilimsel çalışmalar aksini gösteriyor gibi görünüyor.

En son İngiltere’nin Briston Üniversitesi’nde görev yapan dilbilimci Dr. Gerard Cheshire 2 haftalık bir çalışma ile el yazmasındaki metinleri deşifre ettiğini öne sürdü.

Cheshire’ın çalışmasına göre Voynich El Yazması, cinsellik, kadınların düşünce yapısı ve ebeveyn olma gibi konuları içeriyor. Buna göre Voynich El Yazması, dönemin Katolik ve Roman pagan inançları doğrultusunda kaleme alınan ve 15’inci yüzyıla ait olan bir el yazmasıymış gibi görünüyor.

 

About admin

Check Also

El Yazmaları

El Yazmaları

Basitçe söylemek gerekirse, bir el yazması ya el yazısıyla yazılmış bir metindir ya da bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.