Sporcu Kartları
Sporcu Kartları

Sporcu Kartları

Bugün insanlar, sevdikleri sporlar, futbol ve basketbol takımları, futbol ve basketbol oyuncuları ve diğer spor oyuncularıyla somut bir bağlantıya sahip olmanın bir yolu olarak spor kartları topluyorlar. Çoğu zaman, insanlar koleksiyonlarını çocukken başlatırlar, envanterlerini en sevdikleri çocukluk oyuncularının kartlarından çok değerli ve aranan koleksiyon öğelerine kadar büyütürler. Bugün, spora olan coşkusunu bir adım öteye taşımak ve bu nadir öğeleri kendi başlarına tarihin nesneleri olarak takdir etmek isteyen insanlar için nadir spor kartları için istikrarlı ve kazançlı bir pazar var.

Spor kartlarının tarihi

Spor kartlarının tarihi nispeten kısadır ve bugün bildiğimiz bu kartların başlangıcı Amerika’da on dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar izlenebilir. Bu dönemde beyzbolun eyaletlerde önemli miktarda popülerlik kazanmasıydı ve sonuç olarak daha fazla insan kendilerine en sevdikleri takımları veya oyuncuları hatırlatmak için hatıra tutmak istedi. Fotoğraf sadece son zamanlarda bir teknoloji olarak kullanıma sunulduğundan, görüntü baskı teknikleri ilkeldi.

İç Savaş dönemi spor kartları

1860’larda Peck ve Snyder adında bir spor malzemeleri şirketi ortaya çıktı, ürünleri için reklam olarak kullanılmak üzere beyzbol kartları bastı, ünlü spor figürleri arkada reklamla öne çıktı. Ticari kartlar olarak bilinen bu kartlar büyük miktarlarda üretildi ve sokak köşelerindeki kalabalıklara ücretsiz dağıtıldı. Takip eden yıllarda, ticari kartlar genellikle etkili bir pazarlama stratejisi olarak kullanıldı ve sadece spor konularını değil, hayvanlardan, başkanlardan ve çizgi romanlardan da herhangi bir şeyi içerebilirdi. Bu ürünler bugün bile koleksiyoncular tarafından aranmaya devam ediyor.

Pazarlama olarak spor kartları

1880’lerde tütün şirketlerinin beyzbol kartlarını basmaları ve ambalajlarına hem sertleştirici hem de alıcıları teşvik etmek için bir araç olarak yerleştirmeleri popüler hale geldi. Bunların yanı sıra, bazı şirketler ayrıca tasarruf edebileceğiniz ve daha büyük bir spor kartı için onlara gönderebileceğiniz kuponlar da içeriyordu. Bununla birlikte, 1890’larda, bu şirketlerin çoğu Amerikan Tütün Şirketi’ni oluşturmak için birleşti ve rekabetin azalması, bu tür pazarlama stratejilerine daha az ihtiyaç duyulması anlamına geliyordu; Bu süre zarfında çok az spor kartı üretildi.

20. yüzyıl ve altın çağ

Ancak sonraki on yılda, Amerikan hükümeti Amerikan Tütün Şirketinin tekeline son vermek için dava açtı ve spor kartları bir kez daha popüler bir satış artırıcısı haline geldi ve her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri döndü. Aslında, birçok koleksiyoncu 1909-1915 arasındaki süreyi spor kartlarının altın çağı olarak görüyor. Tütün ve şekerleme şirketleri, günümüzün koleksiyon pazarında kayda değer miktarda paraya değecek göz alıcı ve hatta güzel örnekler yarattı.

Daha sonra yüzyıla gelindiğinde, sakız ve şekerleme şirketleri spor kartlarının ana üreticileri haline geldi ve bu ürünlerin izleyicileri gençliğe doğru büyük ölçüde değişti. 1930’larda Goudey Gum tarafından üretilen kartlar, Babe Ruth gibi ev isimlerinin yer aldığı tasarımın renk ve grafik doğasındaki canlılığı nedeniyle bugün en popüler olanlardan bazıları.

“Spor kartı toplama, birkaç on yıl içinde, niş bir fotoğraf türünden pazarlama stratejisine, kendisini Amerikan gençliğinin kimliğine ve ötesine yerleştirecek ülke çapında bir kültürel olguya kadar büyüdü.”

Bugün bildiğimiz gibi spor kartları

1950’lere gelindiğinde, artık şekerle birlikte verilen kartlar değil, tam tersi oldu. Büyük, parlak, renkli ve arkada oyuncu biyografileri içeren kartlar yayınladı. Sahibi Sy Berger, profesyonel oyunculara, sadece dört yıl sonra en yakın rakibi Bowman’ı satın alarak, hızla büyük bir başarı ve sektörün en iyisi haline gelen şirketle promosyon sözleşmeleri imzalamalarını sağladı. Genç erkekler arasında spor kartlarının toplanması, 1950’lerin demografik çocukları sonraki yıllarda yetişkinlere dönüşene kadar kendi başına bir kültür haline geldi.

Spor kartlarının toplanması, birkaç on yıl içinde, niş bir fotoğraf türünden pazarlama stratejisine, gençlerin kimliğine ve ötesine derinlemesine nüfuz edecek ülke çapında bir kültürel fenomene kadar büyüdü. Çocukluk keyfi ve eğlencelerindeki masum köklerle, bugün neden bu kadar çok insanın spor kartı toplama nostaljisi tarafından sevildiğini görmek kolaydır. Futbol, şu anda milyarlarca dolarlık bir endüstri olarak kültürümüzde giderek daha etkili hale geldikçe, ilgimizin ve sporumuzun ve atletik idollerimizin yalnızca onunla birlikte artması muhtemel görünüyor ve bu nedenle spor kartı pazarı kesinlikle gelişecek başka bir yüzyıl görecek.

About admin

Check Also

ISBN Nedir?

ISBN Nedir?

Bir kitapçıdan veya bir sahaftan yeni bir kitap satın aldıysanız, büyük olasılıkla ISBN numarası olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.