Codex Gigas
Codex Gigas

Şeytan İncili

Bazen şeytan ayrıntıda gizlidir ama İsveç Ulusal Kütüphanesi’nde kimseden saklanmıyor. Ziyaretçiler, dünyanın en büyük ortaçağ el yazması olan 13. yüzyıldan kalma Codex Gigas‘ı (“Dev Kodeks”) “Şeytan Kitâb-ı Mukaddesi” inceleyerek, üç metreden daha uzun ve 165 kilo ağırlığında olan Şeytan’ı tam olarak görebilirler. (Kaldırmak için iki kişi gerekir. İncil’in tam bir Latince çevirisi ile birlikte Codex Gigas, şeytan çıkarma, sihirli iksirler, azizlerin listesi ve Bohemya tarihini tartışan beş kısa metin içermektedir.

En şaşırtıcı olanı, aynı yazar yazının tamamını yazdı.. muhtemelen Bohemya’daki (Çek Cumhuriyeti) bir Benedictine manastırında bir keşiş. Bazı araştırmacılar yazar olarak “Keşiş Herman” adlı gizemli bir keşişe işaret ediyor, ancak Herman’ın başka hiçbir eseri bulunmadığından teorinin doğrulanması imkansız. Her biri 106 satırlık iki sütunla doldurulmuş sayfalar olan cetvelli kılavuz çizgileri üzerine yazılan betik, baştan sona dikkat çekici bir tekdüzeliği korur. Araştırmacılar, Codex Gigas’ı tamamlamak için günün her saatinde bir kişinin beş yıl çalışacağını tahmin ediyorlar; bu, bu bir yazarın el yazmasını yazmak ve göstermek için on ila yirmi beş yıl (veya günde üç saat) harcadığı anlamına geliyor.

Kitabın tamamlanmasından sonra, böyle bir görevin bir kişinin doğaüstü yardım almadan gerçekten tamamlaması için çok zor olduğunu ve şeytanın yaratılmasında yardımcı olduğunu öne süren söylentiler dolaştı. El yazmasının içinde, ateş püskürten, belden bez giymiş, yeşil yüzlü görkemiyle Karanlığın Prensi’nin tam sayfa portresi belirir ve Codex Gigas’a “Şeytanın İncil’i” lakabını kazandırır.”

Codex Gigas, İsveç’te birçok kez el değiştirdi. Benedictin’ler mali borçlarını ödemek için başka bir manastıra rehin verdiler ve 1594’te Macaristan Kralı II. Rudolf’un eline geçti. Otuz Yıl Savaşı sırasında 1649’da İsveçliler tarafından yağmalandı ve o zamandan beri bulunduğu Stockholm’deki Ulusal Kütüphaneye getirdi. Yazının tamamı artık dijitalleştirildi ve kütüphanenin web sitesinde incelenmeye hazır. Yorumlar ve tarihsel analizler, bu büyük ve yıkıcı kitabın anlaşılmasına yardımcı olabilir.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.