Sarajevo Haggadah
Sarajevo Haggadah

Sarajevo Haggadah

Haggadah, Pesah, Fısıh veya Hamursuz Bayramı’nın “Passover Seder” hikayesini anlatan ve ritüelini açıklayan Yahudi dini bir metindir. Bir Haggadah okumak ve ritüeli gerçekleştirmek Yahudi dini ibadetinin önemli bir parçasıdır.

Saraybosna Haggadası, muhtemelen 14. yüzyılda yazılmış el yazısı ve resimli bir kitaptır. Sayfaların bakır ve altınla süslendiği anlamına gelen aydınlatılmış bir el yazmasıdır.

Saraybosna Haggadası sadece işçiliği, güzelliği ve nadirliği ile dikkat çekici olsa da  illüstrasyonlar İncil sahnelerini zengin renklerle tasvir ediyor, aynı zamanda dolu dolu ve büyüleyici bir hayat sürüyor. Tarihinin çoğu bulanık, ancak 1890’larda bir İspanyol çobanın ailesini geçindirmek için satmaya çalıştığı zaman yeniden ortaya çıktı [kaynak: Carleton College]. Saraybosna Müzesi onu satın aldı, ancak Naziler 1941’de Hırvatistan’ı işgal etti; müze yetkilileri Haggadah’a el konmadan önce güvenli bir şekilde saklamayı başardılar.

Müzeye iade edildi, daha sonra 1992 yılında Bosna Savaşı sırasında hırsızların müzeye girmesiyle dar bir kaçış daha başardı. Değersiz olduğunu düşünerek yere attılar. Polis onu, savaşın sonuna kadar kaldığı bir yeraltı tesisinde depolanması için Hırvatistan Ulusal Bankası’na gönderdi. Bugün Saraybosna’daki Bosna Hersek Ulusal Müzesi’nde bulunmaktadır [kaynak: Bosna Enstitüsü].

Tekil, tarihi bir kitap olarak Saraybosna Haggadası aslında paha biçilemez, ancak 1991’de İspanya geçici bir teşhir için talep ettiğinde sigorta amaçlı değerlendirildi. Tahmini değer: 700 milyon dolar [kaynak: New York Times].

About admin

Check Also

Antika Kitap Fiyatları

Antika Kitap Fiyatları

Bir kitabın kopyasının açık pazarda ne kadar değerli olduğunu bilmenin en kolay yolu, şu anda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.