Osmanlı İmparatorluğu Üzerine En İyi Kitaplar
Osmanlı İmparatorluğu Üzerine En İyi Kitaplar

Osmanlı İmparatorluğu Kitapları

Üç kıtayı ve yarım bin yılı aşkın bir süreyi kapsamasına rağmen, Osmanlı İmparatorluğu tarih severler tarafından nispeten ihmal edilmiştir ve son zamanlardaki popüler metinlerin bir kısmı akademik çalışmadan çok kurguya borçludur. Bu talihsiz bir durumdur, çünkü Osmanlı İmparatorluğu, genellikle Avrupa meseleleriyle yakından bağlantılı, etkileyici ve büyüleyici bir geçmişe sahiptir.

Osman’ın Rüyası: Osmanlı İmparatorluğu’nun Hikayesi 1300-1923, Caroline Finkel 

Bu, listeye bir numara koyabilmeyi hayal ettiğiniz türden bir kitaptır: tek bir ciltlik şevk ve beceri tarihi. Yalnızca bu sayfanın ilk sürümünden sonra yayınlandığında, okuyucular için önemli bir başlangıç noktası olarak bir numaraya yükselir. Ancak, okumak biraz zor.

Konstantinopolis, Philip Mansel

Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili giriş kitapları çok azdır, ancak bu kitap hem sıradan hem de ciddi okuyucular için uygundur. İmparatorluğun kuruluşundan sonuna kadar hem Konstantinopolis’in (şimdiki adıyla İstanbul) hem de Osmanlı’nın yönetici ailesinin tarihi olan Mansel’in metni, akılda kalıcı, olay dolu bir kitapta imparatorluk hakkında bir bütün olarak bilgiler de içeriyor.

Osmanlı İmparatorluğu: 1300 -1600, Halil İnalcık

Halil, Osmanlı İmparatorluğu konusunda en önde gelen uzmanlardan biridir ve bu kitap titiz bir araştırma ile bilgilendirilmiştir. Siyaset, din ve gelenek de dahil olmak üzere yaşamın ve kültürün birçok yönünü inceleyen bu cilt, bazı okuyucular için kısa ama çok kuru bir üsluptur; elbette, bilginin kalitesi metinle olan herhangi bir mücadeleden çok daha ağır basar.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi 1300 – 1914

Başlangıçta sadece bir büyük ciltte mevcut olan, ancak şimdi de iki cilt olarak yayınlanan bu kitap, Osmanlı İmparatorluğu hakkında uzaktan ciddi bir çalışma için çok önemlidir. Büyüleyici bilgiler, mükemmel detaylar ve kaliteli referanslar bunu en değerli metinlerimden biri haline getirdi. Bununla birlikte, ton ciddi ve kuru iken, malzeme kesinlikle biraz uzmanlaşmıştır.

Osmanlı Savaşı, 1500-1700, Rhoads Murphey

Osmanlı kuvvetleri, erken modern Avrupa’da birçok Avrupa ülkesiyle çatıştı ve şiddetli ve etkili savaşçılar olarak ün kazandı. Rhoads Murphey, Osmanlı ordularının ve tüm sınırlardaki savaş tarzlarının bir incelemesini sunuyor.

Osmanlı İmparatorluğu ve Erken Modern Avrupa, Daniel Goffman

Goffman, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Avrupa’daki yerini inceleyerek, insanların geleneksel olarak iki ayrı birim olarak algıladıkları arasındaki birçok ilişkiyi ele alıyor. Bunu yaparken kitap, Osmanlıların ‘yabancı’ bir kültür ya da Avrupa’nın ‘üstün’ olduğu mitini ortadan kaldırıyor.’

Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu, 1908-1923, A.L. Macfie

Lübnan ve Irak da dahil olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden o kadar çok ülke çıktı ki, olayların bilgisi Osmanlı geçmişinin yanı sıra günümüzü anlamakla da alakalı. Macfie’nin kitabı, Birinci Dünya Savaşı da dahil olmak üzere dağılmanın arka planını ve nedenlerini inceliyor; Balkanlar hakkında bilgiler yer alıyor.

Büyük Güçler ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu, Marian Kent

Osmanlı İmparatorluğu’nun iç sorunlar nedeniyle ne kadar çöktüğü ve Avrupa’nın ‘Büyük Güçlerinin’ ne kadar katkıda bulunduğu konusundaki kilit soruyu inceleyen bir makale koleksiyonu. Denemelerin çoğu, örneğin Almanya, Rusya, İngiltere veya Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sonu başlığı olarak adlandırılmaktadır. İlginç ama özel bir okuma.

Kanuni Sultan Süleyman ve Devri: Osmanlı İmparatorluğu

On altıncı yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili denemelerden oluşan bir koleksiyon olan bu kitap, Sultan Süleyman’ın daha büyük siyasi ve uluslararası etkilerini konu olarak ele alıyor; Geza’nın ‘Osmanlı Avrupası’nda Yönetimi’ Davud’u da içeriyor.

İyi Korunan Alanlar, Selim Deringil 

Osmanlı Devleti’nin değişen yapısı ve doğası üzerine büyüleyici bir çalışma olan İyi Korunan Alanlar, imparatorluğu Rusya ve Japonya gibi Emperyal birimlerle karşılaştıran bölümleri içermektedir. Tören, mimari ve diğer kültürel unsurlarla ilgili ayrıntılar, büyük ölçüde uzmanlaşmış bir çalışmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Osmanlı İmparatorluğu, 1700-1922, Donald Quataert

Sosyal yapılar, uluslararası ilişkiler ve savaş gibi konular da dahil olmak üzere daha sonraki Osmanlı İmparatorluğu’nu etkileyen kilit eğilimleri araştıran kompakt ama değerli bir cilt. Bununla birlikte, temalar alt düzey öğrencilere veya bir girişe ihtiyaç duyan birine yönelik değildir, bu nedenle bu daha sonra bir çalışmada daha sonra okunur.

Osmanlıların Yıkılışı: Ortadoğu’da Büyük Savaş, Eugene Rogan

Birinci Dünya Savaşı birkaç imparatorluğu yıktı ve çatışma başladığında Osmanlı açık bir gerileme içindeyken hayatta kalamadı. Rogan’ın eleştirmenlerce beğenilen tarihi, modern Ortadoğu’nun nasıl ortaya çıkmaya başladığına bakıyor.

Osmanlı İmparatorluğu, 1300-1650: İktidarın Yapısı, Colin Imber

İkinci baskı, popüler olmayan vergilendirme konusuyla ilgili yeni bir bölüm de dahil olmak üzere içeriği genişletiyor, ancak bu kelimenin sizi ‘ilk yıllar’ ve Osmanlı İmparatorluğu’nun nasıl işe yaradığına dair ayrıntılı bir çalışmadan alıkoymasına izin vermeyin.

Osmanlı İmparatorluğu Ansiklopedisi, Gabor Agoston ve Bruce Alan Masters

Osmanlı İmparatorluğu ile ilgilenen herkes için mükemmel bir referans çalışması olan bu büyük ciltli, piyasaya sürüldüğünde pahalıydı.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.