Online Kitap Müzayedesi
Online Kitap Müzayedesi

Online Kitap Mezatı

Eski bir kitap koleksiyoncusuysanız veya eski bir kitap koleksiyonuna başlamayı düşünüyorsanız, açık artırmada satın almayı merak ediyor olabilirsiniz. İster şahsen bir açık artırmaya gidecek olun, ister çevrimiçi açık artırma tekliflerine göz atıyor olun, açık artırmada eski nadir kitaplar satın almanın artılarını ve eksilerini düşünmeniz gerekir. Elbette, bir açık artırmaya katılarak koleksiyonunuza eklemek çok eğlenceli olabilir, ancak tam olarak neye bulaştığınızı bildiğinizden emin olmak istiyoruz. Teklif vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli sorular.

Kitabı bizzat incelediniz mi?

İlk ve belki de en önemlisi, nadir kitabı kendiniz inceleme şansınız oldu mu? Açık artırmada sunulan nadir bir kitaba teklif vermeyi planlıyorsanız, kitabın durumunu belirleme ve açık artırma kataloğunda verilen açıklamanın doğru olduğundan emin olmak için bir fırsat isteyeceksiniz. Bir kitabı şahsen görmek ve kendiniz ele almak, teklif verdiğinize inandığınız nesneye teklif verdiğinizden emin olmanın en iyi yoludur. Açık artırma öncesinde kitabı görüntüleyerek, açık artırma evinin listelediğinden daha fazla hasar olup olmadığını veya açık artırma evi tarafından tanımlanmamış başka koşul kaygıları olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Kitabı kendi nadir kitap koleksiyonunuza eklemek için satın alıyorsanız, düşündüğünüz nesne hakkında uygun araştırmayı yaptığınızı da varsayıyoruz. Bu nedenle, bu kitabın aslında açık artırmanın açıkladığı gerçek ilk baskı olup olmadığını veya yazıtın veya imzanın meşru görünüp görünmediğini kesin olarak bilmeniz gerekir. Elbette, yazar tarafından imzalanmış veya yazılmış bir kitaba teklif vermeyi planlıyorsanız veya müzayede evi kitabı ilişkilendirme kopyası veya sunum kopyası olarak listelediyse, müzayede evinin bu bilgileri doğrulamanın bir yolu olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Kısa bir süre sonra bunun hakkında daha fazla şey söyleyeceğiz.

Durum Raporu istediniz mi?

Kitabı incelemek veya şahsen teklif vermek için ziyaret edemiyorsanız veya açık artırmaya oldukça uzak olduğu için seyahat etme konusunda çitin üzerindeyseniz, her zaman bir durum raporu talep etmelisiniz. Talep üzerine, değerli bir nadir kitap satan herhangi bir müzayede evi, size kitabın durumu hakkında ayrıntılı bir uzman raporu ve kökeni hakkında bilgi verebilmelidir.

Nadir bir kitap açık artırmada satıldığında, büyük olasılıkla geçmişte ele alınmış bir kitaptır. Buna göre, çoğu koşul raporu, nesneyi iyi veya çok iyi durumdan kötü duruma kadar herhangi bir yerde olarak tanımlayacaktır. Nesnenin durumunu, nadirlik, köken ve diğer faktörler göz önüne alındığında değerine göre tartmak isteyeceksiniz. Örneğin, nadir bulunan bir kitap kötü durumdaysa, ancak yazarın kendi kitap rafında yer alan bir kitapsa, kesinlikle teklif vermeye değer olabilir (ve hatta agresif bir şekilde teklif vermeye bile değer olabilir!).

Müzayede Evi, Kitabın Kökenine Dair Kanıt Sağlayabilir mi?

Durum raporları genellikle açık artırmaya çıkan nadir kitabın kaynağı hakkında bilgi sağlamalıdır. Ancak koşullara bağlı olarak, kitabın kaynağı ve nesnenin kimliğini doğrulamak için kullanılan kanıtlar hakkında ek bilgi almak isteyebilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm müzayede evlerinin güvenilirliği ve saygınlığı açısından eşit olmadığını unutmayın. Bir müzayede evi, kitabın kökeniyle ilgili ayrıntıları içeren bir koşul raporu sağladığından veya bir orijinallik mektubu sunduğundan, müzayede evine güvenmekte rahat olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Herkes bir orijinallik mektubu hazırlayabilir, böyle bir belgenin varlığı, kendi başına, nadir kitabın belirli bir yerden geldiğinin veya belirli bir yazara ait olduğunun kanıtı değildir. Müzayede evinin kimlik doğrulama sürecini, kitabın orijinalliği hakkında kimlik doğrulaması veya bilgi sağlayan uzmanı ve müzayede evinin orijinallik garantisi sunup sunmadığını araştırmalısınız.

Birçok seçkin müzayede evi, açık artırmada satın alınan nesneler için sınırlı bir orijinallik garantisi sunacaktır. Bazı müzayede evleri ömür boyu orijinallik garantisi sunar. Anahtar, tartıştığımız birçok düşüncede olduğu gibi, araştırmanızı yapmak ve ne aldığınızı bilmek.

Kitabın Değeri Uygun mu?

Takip ettiğiniz nadir kitap için başlangıç teklifi nedir? Müzayede evi kitabın ne için satılmasını bekliyor? Nesnenin mevcut piyasa değerinden önemli ölçüde daha yüksek bir başlangıç fiyatı olan bir kitaba aşırı yatırım yapacak mısınız? Müzayede evleri, açık artırma tahminlerini bir araya getirirken gerçekçi olmak istiyor, ancak potansiyel teklif sahiplerini açık artırmaya çekmek istiyorlar. Buna göre, alıcıların açık artırmada sunulan ürünlerin nasıl değerlendirildiğini veya değerlendiğini ve açık artırma tahminlerinin nesnenin çekiç fiyatını nasıl yansıtacağını (veya yansıtmayacağını) anlamaları önemlidir.

Açık artırmadaki bir kitabın uygun şekilde değerlenip değerlenmediğini belirlemek iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Kitap değer düşükse ve başlangıç teklifi oldukça düşükse, kitabı nihayetinde mevcut piyasa değerinin altında bir fiyata yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte, başlangıç teklifi, ödemeye istekli olacağınızı düşündüğünüz toplam fiyattan yüksek veya hatta yakınsa, kitap aşırı değerlenmiş olabilir. Kısa bir süre sonra daha fazla konuşacağımız saygın müzayede evleri, önceki müzayedelere ve satışlara dayanarak nadir kitapların başlangıç teklifini ve tahmini satış fiyatlarını belirlerken kapsamlı araştırmalar yapar.

Açık artırma kayıtlarını inceleyerek, aynı veya benzer nesnelerin son satışlarını inceleyerek ve benzer parçaların geçmiş satışlarını inceleyerek kitabın mevcut piyasa değeri hakkında kendi araştırmanızı yapabilirsiniz.

Müzayede Evi ne kadar Saygın?

Mutlaka her şey olmasa da, müzayede evinin itibarı, sizinle tartıştığımız yukarıdaki soru ve düşüncelerden bazılarına gelince çok büyük bir fark yaratabilir. Bazı büyük ve dünyaca ünlü müzayede evleri rutin olarak Sotheby’s, Christies, Bonhams, Bloomsbury Müzayedeleri ve Miras Müzayedeleri gibi nadir kitapları fiyatlandırır ve satar. Bu müzayede evlerinin çeşitli dünya şehirlerinde yerleri var ve düzenli olarak çok aranan nadir kitaplar sunuyorlar. Bu çok büyük müzayede evlerinin ötesinde, Londra’daki Chiswick Müzayedeleri, Milano’daki Il Ponte, Zürih ve Cenevre’deki Koller Müzayedeleri, Cape Town ve Stellenbosch’taki Quagga Nadir Kitaplar ve Sanat, Mumbai’deki Saffronart, Armadale ve Woollahra’daki Shapiro Müzayedecileri, Boston’daki Skinner ve New York’taki Swann Galerileri gibi doğada daha yerel olan seçkin ve saygın nadir kitap müzayedeleri de var. Saygın ve tanınmış müzayede evleri, satışa sundukları kitaplara dikkat eder ve önceki açık artırma sonuçlarına ve kitabın açık artırma tahmini hakkında ek bilgilere dayanarak doğru bilgi sağlama konusunda titizdirler. Saygın müzayede evleri de kitabın kaynağı ve durumu hakkında doğru ve dürüst bilgi vermelerini sağlamak istiyor.

Tabii ki, müzayedeleri düzenli olarak yapmayan bir müzayede evinde veya nadir kitaplarda herhangi bir uzmanlığa sahip olmayan bir müzayede evinde değer düşüklüğüne uğramış bir hazine bulabilirsiniz. Tabii ki, bunların hepsi kısmen müzayede evinin deneyimine ve bilgisine bağlı. Çok saygın müzayede evleri genellikle daha önce işleme tecrübesi olmayan veya değer ve koşul açısından özel bilgiye sahip olmayan ürünleri açık artırmaya çıkarmaz. Bu nedenle, Doğu Asya antikalarında uzmanlaşmış bir müzayede evinde son derece değer düşüklüğüne uğramış, özellikle nadir yirminci yüzyıl sanatçısının kitabını görmeniz pek olası değildir. Bununla birlikte, bölgenizde düzenli, genel müzayedeler düzenleyen yerel bir müzayede evinin, başkalarının teklif vermesi muhtemel olmayan nadir bir ilk baskıya sahip olduğunu ve düşük bir başlangıç teklifine sahip olduğunu keşfedebilirsiniz. Ancak kitabı şahsen incelediğinizden veya kitabın aslında müzayede evinin söylediği gibi olup olmadığını belirlemek için yeterli bilgi talep ettiğinizden emin olun (nadir kitapların işlenmesinde deneyimsiz bir müzayedeci tarafından ilk baskı olarak listelenen bir kitap aslında ilk baskı olmayabilir) ve durumdan memnun olduğunuzdan emin olun.

Ayı şey eBay için de geçerli. Cidden, Ebay’de açık artırma için listelenen bir kitap hakkında potansiyel olarak heyecanlı olabilirsiniz, ancak dikkatli olun. Ebay’de satışa sunulan bir kitabı listeleyen bireysel satıcıların çoğu, nesne hakkında özel bilgiye sahip değildir ve doğru bir şekilde tanımlamak için yeterli bilgiye veya deneyime sahip olmayabilirler. Emin olmak gerekirse, uzmanlar için bile gerçek bir ilk baskıyı ayırmak zor olabilir. Ve bir kitabın durumunu veya yapıldığı materyalleri tanımlamak söz konusu olduğunda, bunlar genellikle deneyimli bir nadir kitapçı için görevlerdir. Bu nedenle, listenin aldığınızı söylediği şeyi almıyor olabilirsiniz. Risk almakta rahatsanız, bunun için gitmelisiniz. Yine de, teklif verdiğiniz kitap hakkında emin olmak istiyorsanız, eBay riskli olabilir. Örneğin, hızlı bir eBay aramasında, “nadir ilk baskı” kelimeleriyle açıklanan yirminci yüzyıl Shakespeare’in “İlk Folio” baskılarını bulduk (üzgünüm, okuyucu – bunlar fakslar!). Başka bir hızlı aramada eBay, acemi bir alıcının yaklaşık 100 ABD Doları karşılığında on üçüncü yüzyıldan kalma bir el yazması elde etmenin mümkün olduğuna inanmasına neden olabilir.

Bütün bunlar şunu söylemektir: satın aldığınız müzayede evini bilin, araştırmanızı yapın ve saygın olmayan bir kaynaktan satın alırken riskleri anlayın.

Alıcının Primi Nedir?

Açık artırmada harcamak istediğiniz tutarı hesaplarken, alıcının primini hesaba katmanız gerekir. Alıcının primi, çekiç fiyatına (kazanan teklifin fiyatı) ek olarak ödeyeceğiniz tutardır. Alıcının primi, çekiç fiyatının bir yüzdesidir ve belirli müzayede evine ve toplam çekiç fiyatına bağlı olarak değişecektir. Bazı müzayede evlerinde belirli bir alıcı primi vardır, bu da kazananın çekiç fiyatından bağımsız olarak çekiç fiyatının belirli bir yüzdesini ödeyeceği anlamına gelir. Diğer müzayede evleri, çekiç fiyatı bir üst kademeye girdiğinde alıcının primini — veya çekiç fiyatının yüzdesini — artıracaktır. Örneğin, ABD’de bu müzayede evleri 10.000 $ ‘ ın altında kazanan teklif için çekiç fiyatının %20’sini de alıcının prim ayarlanmış olabilir, ve alıcının prim yüzde 22’ye çekiç fiyatlar için $10.000 $15.000 dolar, ve sonra arasında 20.000 $15.000 $ ve çekiç fiyatlar için yüzde 25 ve üzerinde çok artabilir.

Özetle, alıcının prim tutarını, nadir bir kitaba teklif verdiğinizde ödemeye istekli olduğunuz toplam tutarın içine eklemeniz gerekir. Bir müzayede evi sabit bir alıcının primini yüzde 25 olarak belirlediyse ve nadir bir kitap için 10.000 ABD Dolarına kadar teklif vermeyi planlıyorsanız, 10.000 ABD doları artı alıcının primini veya bu örnekte toplam 12.500 ABD Doları ödemeye hazır olmalısınız.

Yabancı İhaleler için Para Birimi Dönüştürme Maliyetlerini Düşündünüz mü?

Yabancı bir açık artırmada satışa sunulan nadir bir kitaba bakıyorsanız, para birimi dönüşümlerini ve satın alma işleminizin toplam maliyetini düşünmeniz gerekir. Kitabın bulunduğu ülkeye ve ikamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak, sizin için uygun bir dönüşüm oranı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, dönüşüm oranı toplam maliyetlerinizin beklediğinizden çok daha fazla olmasına neden olabilir. Özellikle, fiyat etiketinin yüzeyinde, para birimleri USD, GBP, AB, CAD ve AUD için nispeten benzer görünmektedir. Bununla birlikte, son derece nadir ve değerli bir ürün için teklif veriyorsanız, nihai fiyat farkları oldukça önemli olabilir.

Örneğin, Avustralya’nın Sidney kentindeyseniz ancak New York’taki açık artırmada bir kitaba teklif veriyorsanız, AUD ile ABD Doları arasındaki döviz kuru ABD Doları için önemli ölçüde elverişlidir. Aynı zamanda, ABD’deyseniz ve Londra’da satılık bir kitap için teklif veriyorsanız, döviz kurunun GBP’den USD’ye önemli ölçüde destek verdiğini aklınızda bulundurmalısınız; bu, £ 10,000 için satılan bir kitabın ABD’deki alıcıya önemli ölçüde daha fazla paraya mal olacağı anlamına gelir. Teklif vermeden önce döviz kurunu kontrol ettiğinizden emin olun ve döviz kurlarının kısa sürede bile belirgin şekilde dalgalanabileceğini bilin.

İthalat Sorunları veya Maliyetleri Var mı?

İkamet ettiğiniz ülkeden başka bir ülkede bulunan bir açık artırmada nadir bulunan bir kitaba teklif vermeyi planlıyorsanız, ithalat sorunlarını ve ek maliyetleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Teklif vermeyi düşündüğünüz nesneye bağlı olarak, onu ikamet ettiğiniz ülkeye ithal etme konusunda kısıtlamalar var mı? Belirli deri türleriyle bağlanmış bazı nadir kitaplar içe aktarılmaya uygun olmayabilir. Örneğin, British Library, ortaçağ kitap bağlarının, olası metal mobilyalardan mühür derisine kadar çok çeşitli “sıra dışı malzemeler” ile nasıl yapıldığını açıklıyor. Sealskin, Deniz Memelilerini Koruma Yasası (MMPA) kapsamında ABD’ye veya 1007/2009 sayılı Yönetmelik (EC) uyarınca AB’ye dahil olmak üzere bir dizi ülkeye yasal olarak ithal edilemez. Benzer şekilde, örneğin, bazı imrenilen nadir kitaplar fildişi ile süslenmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki bazı ülkeler fildişi ve herhangi bir fildişi ürününün ithalatını yasakladı, bu da satın alımınızı ithal etmenin yasadışı olabileceği anlamına geliyor.

Nadir bulunan bir kitabın yabancı bir müzayede evinden ithal edilmesiyle ilgili yasal veya etik bir sorun olmasa bile, kitabı ithal etmek için ek görev veya masraflar ödemeniz gerekebilir. Farklı ülkelerin matbaaya ilişkin görevlerle ilgili farklı kural ve düzenlemeleri vardır. Bazı ülkeler, değeri ne olursa olsun, tüm basılı maddelerin gümrüksüz olarak ithal edilmesine izin verir, ancak diğerleri, sakinlerin belirli bir miktarın üzerinde değerlenen gelen basılı maddeler için ödeme yapmasını ister. Ve para birimi dönüşümlerini bir kez daha düşünmeyi unutmayın. Çekiç fiyatı ve alıcının primi için para birimi dönüşümlerini hesaba katmanız gerektiği gibi, nadir defterinizi içe aktarmak için ödemek zorunda kalabileceğiniz ücreti hesaplarken para birimi dönüşümlerini de dikkate almanız gerekir. Örneğin, ABD veya Kanada’daysanız ve Birleşik Krallık’taki bir müzayede evinden bir kitap satın alıyorsanız, GBP cinsinden beyan edilen değer, döviz kurları göz önüne alındığında USD veya CAD cinsinden önemli ölçüde daha yüksek olacaktır.

Sürprizlerden kaçınmak için araştırmanızı yapmalı ve ithalat hakları, sorumlulukları veya maliyetleri konusunda emin değilseniz sorular sormalısınız.

Açık Artırma Sürecinin Nasıl Yürüdüğünü Biliyor Musunuz?

İster şahsen teklif vermeyi planlıyor olun, ister çevrimiçi olarak, ister telefonla veya devamsız bir teklif bırakarak teklif vermeyi planlıyor olun, açık artırma ve teklif verme süreçlerinin nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. Farklı müzayede evleri, alıcıların farklı yollarla teklif vermelerini sağlayacaktır. Bazı müzayede evleri (bu günlerde nispeten nadir olmasına rağmen) yalnızca kişisel olarak çalışır, bu da teklif vermek istiyorsanız açık artırmada görünmeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu müzayede evinin, ister kendi teklif platformu üzerinden ister üçüncü taraf teklif platformları aracılığıyla olsun, alıcıların çevrimiçi teklif vermeleri için bazı araçları vardır. Müzayede evinin konumuna bağlı olarak, aşağıdaki gibi büyük üçüncü taraf platformları kullanabilirsiniz liveauctioneers.com veya the-saleroom.net veya başka bir üçüncü taraf platformuna kaydolmanız gerekebilir. Çevrimiçi teklif vermeye izin veren müzayede evlerinin çoğu, ister kendi platformları aracılığıyla ister üçüncü taraf bir platform aracılığıyla olsun, zamanında ödeme yapmamanız durumunda kazanan teklifinizin maliyetini karşılamak için kayıt olmanızı ve geçerli bir kredi kartı sağlamanızı gerektirir. Bazı müzayede evleri açık artırmadan birkaç gün önce kayıt gerektirirken, diğerleri aynı gün kayıt yapılmasına izin verir. Araştırmanızı yapmanız ve çevrimiçi canlı teklif verecekseniz açık artırma gününde teklif vermeye hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Çevrimiçi devamsızlık teklifleri, müzayede evlerinin şirket içi teklif platformları ve üçüncü taraf platformları aracılığıyla da bırakılabilir. Açık artırma gününden önce devamsız bir teklif vermek için, yukarıda açıkladığımız bilgi türünü kaydetmeniz ve sağlamanız gerekir. Devamsız bir teklif verdiğinizde, çoğu teklif platformu “en yüksek teklifi” vermenize izin verir ve sistem sizin için listelediğiniz en yüksek miktara kadar kademeli olarak teklif verir. Bazı çevrimiçi platformlar, devamsızlık tekliflerinin açık artırmaya giden günlerde nadir kitabın fiyatını artırdığını gösterirken, diğerleri devamsızlık tekliflerini gizli tutar (başka bir kişinin devamsızlık teklifinden ayrılıp ayrılmadığını söyleyemeyeceğiniz şekilde) öğe gerçekten açık artırmaya çıkarılıncaya kadar. Ardından, devamsızlık teklifiniz, ister şahsen ister çevrimiçi olsun, diğer devamsızlık teklifleri ve canlı tekliflerle rekabet eder. Birçok müzayede evi, alıcıların telefonla devamsız teklifleri bırakmalarına da izin verir; bu da kayıt ve ödeme bilgilerini gerektirir.

Online teklif için, ister şahsen gidiyor olun, ister çevrimiçi teklif veriyor olun, bu teklifi nasıl vereceğinizi bildiğinizden emin olun! Müzayede evi ile vaktinden önce konuşun ve teklif vermeye hazır olduğunuzdan emin olun. Şahsen teklif veriyorsanız, müzayede evinin geçerli bir teklif vermek için izlemeniz gereken belirli gereksinimleri olabilir. Aynı şey telefon ve çevrimiçi canlı teklif için de geçerlidir. Ve elbette, çevrimiçi canlı teklif vermeyi planlıyorsanız, teklif platformunun çalıştığından ve internet bağlantınızın iyi olduğundan emin olun. Koleksiyonunuz için heyecan verici nadir bir kitabı kaçırmak istemezsiniz çünkü internetiniz kesildi.

Son olarak, teklif vermenin genellikle bağlayıcı olduğunu kabul edin. Müzayede evi teklif sahiplerinin teklifi geri çekmesine izin vermediği sürece, teklifiniz çekiç bedelinin yanı sıra alıcının primini ve geçerli vergileri ödemeye yönelik bir sözdür.

Nakliyeyi planladınız mı?

Teklif verdiğiniz nadir kitabı kazandıktan sonra, gönderim için plan yapmanız gerekir. Bazı müzayede evleri şirket içi nakliye hizmeti sunarken, diğerleri üçüncü taraf bir nakliyeciyle sözleşme yapmanızı gerektirir. Belirli bir müzayede evinin nakliyeyi nasıl ele aldığını önceden öğrenmeli ve bu tutarı müzayededeki nadir kitap için ödemeye istekli olduğunuz toplam maliyete dahil edebilmeniz için nakliye tahminleri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Kapılmak Olasıdır.

Bu soruyu size dostça bir uyarı olarak sormalıyız: açık artırmada satın almaya karar verirseniz kendinizi kaptırma olasılığınız var mı? Teklifin adrenalini, harcamak istediğinizden çok daha fazla para harcamanıza neden olacak mı? Nadir kitap açık artırmalarına katılmadan önce kendinize bu soruları sorun ve ödemeye hazır olduğunuz fiyat için mutlak bir tavan belirleyin (ve buna bağlı kalın).

Müzayedeler canlandırıcı olabilir ve nadir kitap koleksiyoncuları için harika bir kaynaktır. Açık artırmada nadir kitap satın almaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken soruların neredeyse tamamını ele aldığımızı düşünüyoruz, ancak koleksiyonunuz için nadir kitap satın almanın diğer yöntemleri gibi, araştırmanızı vaktinden önce yaptığınızdan emin olun. Araştırmanızı yaparsanız ve açık artırmaya ihtiyacınız olan bilgiyle girerseniz, harika bir satın alma deneyimine sahip olmanız muhtemeldir.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.