Okuyanın Delirdiği Kitap Necronomicon
Okuyanın Delirdiği Kitap Necronomicon

Okuyanın Delirdiği Kitap Necronomicon

Garip kurgu yazarı HP Lovecraft, tuhaf canavarları, sorunlu toplulukları, çılgın akademisyenleri ve yasak irfanla dolu bir kitap kütüphanesini içeren bir mitoloji yarattı. Lovecraft’ın kurgusunda bahsettiği bu mitolojiyi detaylandıran tüm kitaplardan biri, özellikle hayal gücünü diğerlerinden daha fazla yakalar: “Necronomicon.” Lovecraft’a göre, bir okuyucuyu deliliğin eşiğine getirebilecek sırlar ve ritüellerle dolu bir kitap.

Gerçekte, kitapçılarda “Necronomicon” başlıklı yarım düzineden fazla kitap bulunmasına rağmen “Necronomicon” mevcut değildir.

Necronomicon“, Lovecraft’ın muazzam güce sahip dünya dışı varlıkları içeren çalışmalarının çoğunun arkasındaki mitoloji olan Cthulhu mitosunda önemli bir rol oynar. Lovecraft, öykülerinin 18’inde, referans aldığı diğer mistik kitaplardan (gerçek ya da başka türlü) daha fazla kitaptan bahseder. Mitosun pek çok hayranı “Necronomicon” u Lovecraft’ın panteonunun İncili olarak düşünür. Belki de bu yüzden insanlar kitaba aynı şekilde atıfta bulunurlar: “Necronomicon.”

Lovecraft bize kitabın yazarının M.S. 738’de bir veya daha fazla görünmez canavar tarafından yenildikten sonra ölen çılgın Arap Abdul Alhazred olduğunu söylüyor.

Peki bu kitapta ne var? Lovecraft’ın bize hikayelerinde anlattıklarından, Alhazred’in çoğunlukla kozmik güçlere sahip dünya dışı yaratıklar ırkı hakkında yazdığı anlaşılıyor. Onlara Eskiler diyor, Lovecraft’ın birden fazla garip yaratık grubu için kullandığı bir terim. “Dunwich Dehşeti” nde Lovecraft, Yog-Sothoth olarak bilinen Eski hakkında “Necronomicon” dan uzun bir alıntı ekler. Okyanusun dibinde uyuyan bir canavar olan Cthulhu da bu pasajda bir söz kazanıyor. Okuyucu, Cthulhu’nun sadece diğer Eskilerle uzaktan ilişkili olduğunu ve “Onları ancak belli belirsiz gözetleyebildiğini” keşfeder.

Başka bir deyişle, kitap dünyamız ve Dünya’yı ve diğer alemleri yöneten yaratıklar hakkında kurgusal bir tarihtir. Lovecraft, başlığın “ölülerin gelenekleri (veya yasaları) kitabı” anlamına geldiğini, ancak daha gerçek bir çevirinin “ölü isimler kitabı” olduğunu söyledi. Daha sonra, diğer yazarlar “Necronomicon” a bir büyü kitabı olarak ününü vereceklerdi, ancak çağırma ritüellerinin çok belirsiz açıklamaları dışında, bu Lovecraft’ın asıl amacı gibi görünmüyordu.

Yine de, dünyamızın en genç günlerinin ve onu kontrol eden diğer dünya varlıklarının bu tarihi o kadar korkunç ki, Lovecraft’a göre kitabı okumak sizi delirtebilir. Lovecraft’ın hikayelerinin çoğu, çılgınlığa inen bir veya daha fazla karakterle sona eriyor ve bunlardan birkaçı “Necronomicon” u inceledikten sonra bunu yaptı.” Lovecraft, bu varlıkların insan kavrayışının o kadar ötesinde olduğunu vurguladı ki, onları bir dakikadan fazla düşünmek bile zihninizi çarpıtabilirdi.

Necronomicon’da hangi hikayeler var?

Görünüşe göre Arap Abdul Alhazred çoğunlukla kozmik güçlere sahip dünya dışı yaratıklar ırkı hakkında yazdı.

Necronomicon nedir?

Kitap, dünyamız ve yıllar önce Dünyayı ve diğer alemleri yöneten yaratıklar hakkında kurgusal bir tarihtir.

Necronomicon nerede bulunur?

Gerçekte, kitapçılarda “Necronomicon” başlıklı yarım düzineden fazla kitap bulunmasına rağmen “Necronomicon” mevcut değildir.

Necronomicon ne anlama geliyor?

HP Lovecraft, başlığın “ölülerin gelenekleri (veya yasaları) kitabı” anlamına geldiğini, ancak daha gerçek bir çevirinin “ölü isimler kitabı” olduğunu söyledi.

Necronomicon hangi dilde yazıldı?

HP Lovecraft’ın diğer yazar Clark Ashton Smith’e yazdığı bir mektuba göre Theodorus Philetas, orijinal Arapça metni M.Ö. 950’de Yunancaya çevirdi ve bunun üzerine “El Azif” “Necronomicon” olarak tanındı.

 

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.