Eski Kitaplar
Eski Kitaplar

Neden Eski Kitaplar Yeni Kitaplardan Daha İyidir?

Hem eski hem de yeni kitaplar harika şeylerdir, ancak kültürümüz “yeni” şeylerin genellikle daha iyi olduğunu vurgular. En sevdiğiniz çağdaş yazara ya da şaşırtıcı bir gelecek vaat eden yazarın en son yayınına hayır demek zor, ama önce klasikleri okumaya meyilliyim. Dışarıda çok fazla şey olduğunda ve yapılacaklar listenizde milyonlarca şey olduğunda biraz göz korkutucu olabilir, ancak yenilerini okumak arasında eski bir kitap almak her zaman buna değer. İşte bu yüzden eski klasik kitaplar yeni kitaplardan öne çıkıyor.

1. Onlar özgür

Eski klasikler genellikle ikinci el kitap satışı yapan kitapçılarda, kitap fuarlarında veya biz pazarlarında ucuza alınabilir. Ayrıca ücretsiz e-kitap sağlayan Project Gutenberg ve Bartleby ve ücretsiz sesli kitap sağlayan bir web sitesi olan Librivox gibi çevrimiçi bazı güzel “ücretsiz kitapçılar” var.

2. Başka bir zamandan farklı bir yaşam biçimi gösterirler

Eski kitaplar değerlidir çünkü hayatı başka bir zamandan gösterirler. Birçok kitap, Beowulf ve To Kill a Mockingbird gibi başlıklardan kaynaklanan geçmişten gelen hikayeler veya efsanelerdir. Herkes bu hikayeleri bilir. Her kitabın, hayal gücünüzün renginde canlandırılmış, tarihin o noktasından anlatacak bir hikayesi vardır. Bu anlamda, eski bir kitabı okumak neredeyse bir müzeyi ziyaret etmek gibidir.

3. Herkes içindir

Eski kitaplar yaşa karşı ayrımcılık yapmaz. Tüm zamanların en iyi hikayelerinden bazıları, Kardeşin Grimm veya Beatrix Potter tarafından yazılan her şey gibi çocuklar için hikayelerdi. Disney tarafından üretilen hemen hemen her film (The Little Mermaid, Alice Harikalar Diyarında, Peter Pan) muhtemelen gerçekten harika bir çocuk kitabından geldi. Hobbit bile başlangıçta çocuklar için yazılmıştı. Harika olan şey, bu kitapların bir yetişkin olarak tadını çıkarmak için çocuk olmanıza gerek olmamasıdır. Prensesi, Bezelyeyi ya da Charlie’yi ve Çikolata Fabrikasını al ve bana bu hikayeden öğrenemeyeceğin bir ahlak olmadığını söyle.

4. Bağlam sağlarlar

Klasikler size eski bir fikre yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Aslında, eski kitaplar büyük bir ilham duygusu sağlayabilir ve ilham almak için mutlaka bir yazar olmak zorunda değilsiniz. Film yapımcıları, kostüm tasarımcıları ve akademisyenler, bir hikayeyi öğrenmek, anlamak, yeniden oluşturmak veya bir noktayı kanıtlamak için klasik romanlara güvenirler.

5. Gelecek nesiller için uygundurlar

Edebiyat dersi veya boş zaman için kaliteli bir eski kitap okumaya yatırım yapın ve sonsuza dek hatırlayacaksınız. Bir kitap eski olduğu için alaka düzeyini yitirdiği anlamına gelmez.

6. Kendilerini kanıtlamaları gerekmiyor.

En iyi eski klasik kitaplar zamanın testine dayandı, ancak yeni kitaplar hala okuyucularla deneme süresinde. Michael Hyatt eski kitaplar hakkında ”Çağlar fikirlerinin geçerliliğine tanıklık ediyor” diyor. Fikirler ve düşünceler her gün kafalarımızda sürekli yüzer, ancak en iyi fikirler katılaşır ve yürütülür. Eski romanların geçmesi için bir test yoktur, çünkü en iyileri birçok nesil tarafından geçmiştir.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.