Narnia Günlükleri, Aslan, Cadı ve Dolap
Narnia Günlükleri, Aslan, Cadı ve Dolap

Narnia Günlükleri

CS Lewis hemen hemen her çocuğun ebeveynlerinden uzaklaşmayı ve olağanüstü bir yere seyahat etmeyi hayal ettiğini biliyor olmalı. “Narnia Günlükleri” nde yazdığı ilk kitap olan “Aslan, Cadı ve Gardırop” ta tam da bu fanteziye dokundu.” Çocuklar, 1950’lerde ilk yayınlarından bu yana 100 milyon’un üzerinde kopya satan kitapları seviyorlar

Ama “Aslan, Cadı ve Gardırop” hikayenin başlangıcı değil, sonu da değil. Bu yazıda, “Narnia Günlükleri” nin arkasındaki ilhamları ve dünyanın kendisini keşfedeceğiz. Ayrıca yedi kitabın en ünlüsünün en yeni film uyarlamasına da bir göz atacağız.

Narnia’nın kralları ve kraliçeleri, kötü cadıları, büyüleri ve mobilyalı evlerde yaşayan ve insanlar gibi davranan konuşan hayvanları var. Serin, ormanlık bir arazidir ve Beyaz Cadı’nın ölümünden ve Uzun Kışın sona ermesinden sonra iklim ılıman hale gelir.

Aslan kesinlikle Narnia’daki en güçlü varlık olmasına rağmen, tam olarak onun hükümdarı değildir. Narnia’nın kralları ve kraliçeleri Adem’in Oğulları ve Havva’nın Kızları — yani insanlar. Narnia’daki tüm insanlar ya doğrudan dünyamızdan gelir ya da dünyamızdan gelen insanlardan gelir. Çocuklar oraya sihirli yüzüklerle, kapılardan, dolaplardan ve resimlerden geçerler. Narnialılar ve Aslan’ın kendisi de çocukları çağırmak için sihir kullandılar.

Narnia’da zaman farklı işliyor, ziyaret eden çocuklar yüzlerce Narnian yılının geçtiğini bulmak için bir yıl sonra geri dönebilirler. Ya da dünyamızda sadece kırk yıl geçerken bin Narnian yılı geçebilir. “Aslan, Cadı ve Gardırop” ta Pevensie çocukları Narnia’da büyürler ama eve döndüklerinde tekrar çocuk olurlar.

Narnia’nın kendisi bir kıta içinde tek bir ulus devlettir ve batıdan doğuya,  Cair Paravel’in sahil kalesine kadar uzanır. Narnia’nın komşuları:

Güneydeki Archenland. Narnia Kralı V. Frank’in oğlu Prens Col tarafından 180 yılında Narnia’ya yerleşen Archenland, Narnia’nın müttefiklerinden biridir.
Batıda Telmar, önce Calormenes, sonra da dünyamızdan korsanlar tarafından yerleşti.
Ettinsmoor ve kuzeydeki vahşi topraklar.
Doğuda Büyük Doğu Okyanusu, dünyanın sonuna ve Aslan alemine kadar uzanır. Zambaklar, tuzlu yerine tatlı olan dünyanın sonuna yakın suyu kaplar.
Calormen, Archenland’ın güneyinde ve uçsuz bucaksız bir çölde. 204 Narnian yılında Baş topraklardan gelen haydutlar tarafından yerleşmiş olan Calormen, Tisroc adında bir lider tarafından yönetiliyor. Calormenes, yırtıcı bir kuşun başı olan tanrı Tash’a ibadet eder.

Narnia’nın sakinlerinin çoğu hayvandır. Narnia’yı yarattıktan sonra Aslan, birçok hayvan türünden iki temsilci seçti ve onları Konuşan Hayvanlar haline getirdi. Tavşanlar gibi küçük hayvanlar biraz daha büyüdü ve filler gibi büyük hayvanlar biraz daha küçüldü. Dünyanın yaratılışından sonra konuşmayı öğrenen tek hayvan olan fareler, Aslan’ı “Aslan, Cadı ve Gardırop” a bağlayan ipleri çiğnedikten sonra konuşmayı öğrendi.”

Hayvanlara ek olarak, Narnia’da tek boynuzlu atlar, devler, ejderhalar, cüceler, dryadlar, centaurlar ve faunlar da dahil olmak üzere çeşitli efsanevi yaratıklar yaşıyor. Bu yaratıkların çoğu efsanelerde olduğu gibi davranır. Diğerleri, özellikle centaurlar ve faunlar, Narnia’da çok daha asil ve usludurlar.

Sonra, bu dünyanın ardındaki ilhama bakacağız.

Lewis’in hayatındaki birçok olay Narnia’nın yaratılışı üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti. 1898’de İrlanda’nın Belfast kentinde doğan Lewis ve ailesi, yedi yaşındayken ülkedeki büyük bir eve taşındı. Ev uzun koridorlar ve boş odalarla doluydu ve Lewis ve kardeşi evlerini keşfederken hayali dünyalar icat ettiler. Lewis de hevesli bir okuyucuydu.

Lewis’in çocukluğunun bazı kısımları özellikle mutsuzdu. Annesi 10 yaşındayken öldü ve ingiliz yatılı okullarında uzun ve sefil bir zaman geçirdi. Sonunda, Lewis’in eğitim ve gelişiminde yazar olarak merkezi bir rol oynayan özel bir öğretmen olan William Kirkpatrick ile yaşamaya başladı.

Lewis ve Tolkien arkadaş oldular ve Tolkien Lewis’in 1939’da Hristiyanlığa dönüşmesinde etkili oldu. Dönüşümünden sonra, yazılarının çoğu Hıristiyan özür dilemeye ya da Hıristiyanlığı açıklayan ve savunan yazılara adandı. Öğretim topluluğundaki akranlarının çoğu onu eksantrik buldu ve özür dilemesini onaylamadı.

1948’de Hıristiyan felsefesi üzerine bir tartışmayı kaybedene kadar özür dilemeye devam etti. Sonra en ünlü kitapları olan “Narnia Günlükleri” üzerinde çalışmaya başladı.” Edebiyat eleştirisi yazmaya devam etti ve çoğu zaman kitaplarının hayranı olan çocuklara mektuplar yazdı.

Lewis 1956’da evlendi ve karısı 1960’da öldü. Dünya Savaşı sırasında Londra’dan tahliye edilen birkaç çocuk Lewis ile birlikte yaşasa da çocukları yoktu. Lewis, 22 Kasım 1963’te John F. Kennedy ve Aldous Huxley ile aynı gün öldü.

Birçok insan “Narnia Günlükleri” ni İncil ile, özellikle de Yeni Ahit’in Yaratılış kitapları ile ilişkilendirir. Serinin yaratılış, inanç, fedakarlık, umut, kurtuluş ve iyiliğin kötülüğe karşı zaferi gibi çok açık temaları var. Kitaplar kesinlikle Hıristiyan inancından ve öğretilerinden alınırken, Lewis’in başka birçok etkisi vardı ve çocukların ve yetişkinlerin keyif alacağı kitaplar yazmak istedi.

Narnia, Lewis’in hayal gücünde çok küçükken oluşmaya başladı. Çocukken konuşan hayvanlarla dolu Hayvan Diyarı diye bir dünya kurardı. Ayrıca ejderhalar yerine zırh giyen ve kedilerle savaşan asil, konuşan fareler ve tavşanlar hakkında hikayeler yazdı.

Dünya Savaşı sırasında, hava saldırıları nedeniyle birçok çocuk Londra’dan tahliye edildi. Bu çocuklardan bazıları Lewis’in yanında Oxford’daki evinde kaldı. Bir çocuk orada bulduğu eski bir gardıroptan etkilendi ve Lewis’e arkasında ne olduğunu ve arkadan bir çıkış yolu olup olmadığını sordu. Lewis’in hayatından ve çocukların kendisinden gelen bu gerçek olay, ona sonunda “Aslan, Cadı ve Gardırop” haline gelen bir fikir verdi.”

“The Chronicles of Narnia” nın geçmiş uyarlamaları arasında 1976 ABC özel yayını, 1979 animasyon filmi ve 1998-1990 yılları arasında yayınlanan BBC mini dizisi yer aldı. Ancak Narnia’yı görsel olarak yeniden yaratmak çeşitli zorluklar sunuyor. En önemli karakterlerden bazıları konuşan hayvanlardır ve hayvanlar ve efsanevi yaratıklar birçok savaş sahnesinde yer alır. Bu nedenlerden dolayı, film stüdyoları uzun metrajlı bir film oluşturmak konusunda isteksiz davrandılar.

Bununla birlikte, Harry Potter ve “Yüzüklerin Efendisi” filmleri özel efektlerde yeni bir çığır açtı ve izleyicilerin daha önce bilinmeyen çocuk oyuncuların rol aldığı bir filme akın edebileceğini kanıtladı. Film yapımcıları ve eleştirmenler, bu filmleri tam uzunlukta Narnia filmleri üzerinde çalışmanın önünü açarak kredilendiriyorlar.

Walden Media ve Walt Disney Pictures’dan “Aslan, Cadı ve Gardırop”, “Shrek” ve “Shrek II” yi yöneten Andrew Adamson tarafından yönetiliyor. Yeni Zelanda’da çekilen film, büyülü bir gardıropla Narnia’ya giden Lucy, Edmund, Susan ve Peter Pevensie’nin hikayelerini takip ediyor. Narnia sürekli bir kışın içinde ve Beyaz Cadı’nın kontrolü altında. Çocuklar onu devirmek için Aslan ve Narnia sakinleriyle birlikte hareket etmeliler. Filmde 60 farklı ırk ve kültür var ve karakterlerin yarısından fazlası kısmen veya tamamen bilgisayar ürünü. Aslan, örneğin tamamen bilgisayar animasyonudur ve centaurlar, bilgisayar programları tarafından oluşturulan at gövdeleriyle birleştirilen insan aktörleridir. Bu yüzden üç büyük animasyon stüdyosu – Rhythm & Hues, Industrial Light & Magic ve Sony Imageworks – filmi tamamlamak için birlikte çalışmak zorunda kaldılar.

Filmin yapımının “Yüzüklerin Efendisi” filmleriyle çok ortak noktası var. Neredeyse tamamen Yeni Zelanda’da çekildi – Gerçek kar çekimleri Çek Cumhuriyeti’nde çekildi. Ritim ve Tonlar, Beruna Savaşı’ndaki arka plan savaşçılarını canlandırmak için “Yüzüklerin Efendisi” ndeki savaş sahneleri için kullanılan Massive programını kullandı. Massive, kendileri için düşünebilen ve hareket edebilen bilgisayarlı ordular oluşturmak için hareket yakalama takımlarındaki aktörlerin hareketlerini yapay zeka yazılımı ile birleştirir. Ayrıca, “Yüzüğün Kardeşliği” ve “Kralın Dönüşü” üzerine yaptığı çalışmalarla Akademi Ödülleri kazanan Weta Workshop, yaratıkları tasarladı ve zırh, silah ve Lucy’nin şifa şişesi gibi diğer eşyaları yarattı.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.