Nadir Kitaplar Nerede Bulunur?
Nadir Kitaplar Nerede Bulunur?

Nadir Kitaplar Nerede Bulunur?

Nadir kitapları çeşitli yerlerde bulabilirsiniz, ancak tam olarak nereye bakacağınızı bilmek düşündüğünüzden daha karmaşık hale gelebilir. Ne tür nadir kitaplar aradığınıza bağlı olarak, aradığınız belirli metin türünde uzmanlaşmış nadir bir kitap satıcısına danışmanız gerekebilir. Ve satın aldığınızı düşündüğünüz şeyi satın aldığınızdan emin olmak için (örneğin bir reprodüksiyon değil), saygın bir satıcıyı nasıl tanımlayacağınızı bilmek önemlidir. Hala nadir kitaplar arıyorsanız, aradığınızı nasıl bulabileceğinize dair size bazı fikirler verelim.

Nadir Kitapları Kim Satar?

Sanal katılımın sık sık hüküm sürdüğü bir anda yaşıyor olsak da, nadir kitaplar bulmanın en belirgin yolu nadir bir kitapçıyı şahsen ziyaret etmektir. İster büyük bir kentsel alanda ister küçük bir kasabada yaşıyor olun, nadir bir kitapçı düşündüğünüzden daha yakın olabilir. Kendilerini “kullanılmış” dükkan olarak pazarlayan bazı kitapçılar da nadir kitaplar satarken, kendilerini “antika” kitapçı olarak tanımlayanlar da kullanılmış ve nadir çağdaş metinler satabilirler. Emin olmak gerekirse, nadir kitapçı konuşmalarında “antikacı” teriminin kullanılması mutlaka çok eski anlamına gelmez.

“Antikacı” terimi genellikle “antikalar” ya da çok eski bir nesne ile ilgili olarak tanımlanırken, antikacı kitapçılar genellikle terimi biraz farklı tanımlarlar. Gerçekten de, bazı antikacı kitapçılar kesinlikle nadir bulunan çok eski kitaplarda (el yazmaları gibi) uzmanlaşırken, birçok antikacı kitapçı, nadirlikleri veya kıtlıkları nedeniyle özel değeri olan daha modern kitaplara ve nesnelere odaklanır.

Eklemek istediğiniz çok özel bir koleksiyonunuz varsa, hangi mağazaların aradığınız malzeme türünde uzmanlaştığını bilmek önemlidir. Örneğin, Saul Bellow’un eserlerini toplarsanız, Japonca kitaplar, erken Americana veya sanat kitapları konusunda uzmanlaşmış bir mağazada alışveriş yapmak muhtemelen size pek iyi gelmeyecektir.

Nadir Kitapçılardan Şahsen Satın Alma

Pekala, artık kullanılmış, nadir veya antika kitap satan kitapçıları aradığınızı biliyorsunuz ama o dükkanları nerede bulacaksınız? Nerede olduğunuza bağlı olarak, bazı seçenekleriniz var. İlk olarak şehir, bölge, uzmanlık alanı, kitapçı adı veya sahip adına göre arama yapabilirsiniz. Bu, kitapçıları kendi coğrafi bölgenizde bulmanın harika bir yolu internette araştırma yapmaktır. Ülke dışında, Uluslararası Antikacı Kitapçılar Birliği (İLAB) ayrıca dünya çapında ilab’ye bağlı kitapçıların bir listesini tutar. Ülkeye veya uzmanlığa göre arama yapabilirsiniz. Abaa’ya veya ilab’ye bağlı olmayan nadir ve antikacı kitapçıların da bulunduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Özellikle, İLAB ile bağlantılı olmayan, ancak topluluklarında iyi bilinen ve mutlu kitap koleksiyoncuları arasında sıcak bir üne sahip olan çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Örneğin, İLAB Buenos Aires, Arjantin’de yalnızca ilab’ye bağlı üç kitapçıyı listeliyor, ancak Güney Amerika’daki nadir ve antikacı kitapçılar için en büyük dernek olan La Asociación de Libreros Anticuarios de Argentina (ALADA) saygın üyelerin uzun bir listesine sahip.

Elbette, bazı nadir kitapların aslında yeni olduğunu ve tekilliklerinden dolayı değere sahip olduğunu da belirtmeliyiz. Örneğin, birçok güzel basın kitabı, sanatçının kitapları gibi koleksiyoncular tarafından da büyük talep görmektedir. Bu tür bir nesnenin bir koleksiyonunu oluşturuyorsanız, biraz farklı yerlere bakmanız gerekebilir. Nadir ve antika kitapçılar bu ürünleri kesinlikle satabilse de, doğrudan yayıncıdan veya sanatçıdan da satın alabilirsiniz.

Nadir Kitapları Çevrimiçi Sipariş Etme

Artık çevrimiçi satın almak, şahsen satın almaktan çok daha kolay. Yine de nadir kitapları çevrimiçi sipariş etmek, satın aldığınız yere bağlı olarak zor bir çaba olabilir. Birçok nadir ve antika kitapçıda, envanterlerini aramanıza izin veren web siteleri vardır. İlk aramanın ötesinde, birçok mağaza da dijital kataloglar yayınlıyor. Favori mağazalarınızdan gelen yeni teklifleri ilk öğrenenler arasında yer almak için e-posta adresinizle kaydolabilirsiniz.

Birçok nadir kitapçının da hesapları vardır AbeBooks.com ve eBay.com gibi. Bazı ülkelerin veya coğrafi bölgelerin de kendi siteleri vardır. Abebooks benzer şekilde, Abebooks uluslararası satıcılara sahip olsa da bu alanlardaki çevrimiçi kitapçılara bağlantılar içerir. Bazı kitapçılar günümüzde sadece çevrimiçidir, bu da ziyaret edilecek fiziksel bir dükkan olmadığı anlamına gelir.

Nadir Kitapların ve Efemeraların Saygın Satıcılarını Bulmak

İtibardan bahsetmişken, saygın bir kaynaktan satın alıp almadığınızı nasıl anlarsınız? Bu zor ama önemli bir soru. ABAA, İLAB ve diğer ulusal nadir ve antikacı kitapçı örgütlerine bağlı kitapçılar, kitap satma etiğine göre çalışma eğilimindedir. Başka bir deyişle, kitabın açıklamasının ve kökeninin doğru olduğuna güvenebilirsiniz. Ancak eBay gibi çevrimiçi açık artırma siteleri aynı garantileri sunmuyor. Satın almadan önce, tam olarak neye baktığınızı bilmeli ve satıcı hakkında gerekli araştırmayı yapmalısınız.

Nadir ve antika kitaplar veya müzayedeler konusunda uzmanlaşmış mağazaların yanı sıra, memleketinizde veya seyahat ederken kitap pazarları arayabilir, yerel topluluklarda kullanılmış kitap satan kitapçılara uğrayabilir ve dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde düzenlenen nadir kitap fuarlarını ziyaret edebilirsiniz. Nereye bakacağınızı biliyorsanız, birçok yerde nadir kitaplar bulabilirsiniz.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.