Nadir Kitaplar Nasıl Sergilenir
Nadir Kitaplar Nasıl Sergilenir

Nadir Kitaplar Nasıl Sergilenir

Nadir bir kitap koleksiyonu oluştururken, onu sergilemek istemeniz ihtimali yüksektir. Yine de, nadir kitaplarınızı sergilemenin bazı yollarının koruma amacıyla diğerlerinden daha iyi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Emin olmak gerekirse, koleksiyonunuzu kitapları zarar görme riskine sokacak şekilde görüntülemek istemezsiniz. Çoğu koleksiyoncu için, kapalı nadir kitapların görüntülenmesi, nesneleri raflarda sergilemek (yani, onları açmadığınızda veya başka birine göstermediğinizde) ve açık kitapları görüntülemek (yani, kitabın içindeki sayfaları görüntülerken) için dikkat edilmesi gereken hususlar gerektirir. Ayrıca nadir efemera parçalarını sergilemek için ek seçenekleri dikkate almak gerekir.

Kitap Kutuları

Nesnelere zarar verme riski olmadan nadir bulunan kitapları estetik açıdan hoş bir şekilde sergilemenin en iyi yollarından biri kapaklı kutuların yapılmasıdır. Bildiğiniz gibi, kapaklı kutular ısmarlama, nadir kitaplar ve diğer nesneler için arşiv kutularıdır. Tutmaları için yapıldıkları kitabın boyutlarına tam olarak uyuyorlar ve ışığın, tozun ve diğer zararlı unsurların kitabın içini etkileyememesini sağlıyorlar. Pek çok koleksiyoncu, özellikle nadir eşyalar için kapaklı kutular kullanmayı sever, çünkü nesneyi güvenli bir şekilde korumanıza ve aynı zamanda estetik açıdan hoş bir öğeye sahip olmanıza izin verir. Birçok kapaklı kutuları elişi kağıtları ile tasarlanmış, onları muhteşem parçalar haline getiriyor.

Doğru Raf Seçimi

Nadir kitaplarınızı kapaklı kutulara koymayacaksanız, bunun yerine onları olduğu gibi sergilemek istiyorsanız, düşünmeniz gereken bir sonraki şey rafınızdır. Doğal olarak, koleksiyonunuzdaki öğeleri göstermenizi sağlayan ve görsel olarak çekici bulduğunuz rafları seçmek istersiniz. Aynı zamanda, koleksiyonunuzdaki öğelere zarar verebilecek rafları seçmediğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Kongre Kütüphanesi, metal rafların kitaplar için ahşap raflardan çok daha güvenli ve daha iyi olma eğiliminde olduğunu açıklıyor. Çoğu insan estetik nedenlerle evlerinde ahşap kitap raflarına sahip olmayı tercih eder, ancak Kongre Kütüphanesi’nin açıkladığı gibi, “ahşapta bulunan asitler kağıda ve kitaplara geçip bozulmaya neden olabilir.” Zaten ahşap kitap raflarınız varsa ve bunları değiştirmek istemiyorsanız, kitapları ahşap raflardan zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilecek bir “bariyer” ile hizalayabilirsiniz. Kongre Kütüphanesi, polyester film, oluklu polietilen veya polipropilen levha, metal folyo laminat, akrilik levha veya cam gibi “astar” kullanılmasını öneriyor.” Özetle, kitapların “ahşapla doğrudan temas etmesini” önleyen ve kitaplara potansiyel olarak zarar vermeyen bir astar  öneriliyor.

Kitapları Görüntüleme

Genel olarak konuşursak, nadir kitaplarınızı sergilenmeye açık tutmak iyi bir fikir değildir. Bununla birlikte, koleksiyonunuzdaki harika parçaları geçici olarak sergilemek için, omurganın herhangi bir hasara maruz kalmamasını sağlamak için kitap beşikleri ve destek takozları satın almalısınız.

Cam veya Akrilik Arkasında Görüntüleme

Ismarlama bir kitaplık düşünüyorsanız ve kitaplarınızın tozdan korunmasını sağlamak istiyorsanız, tozun kitaplara (ve diğer olası ev kirlerinin) kolayca ulaşmasını önlemek için cam veya akrilik koruyucu bariyerler kullanmayı düşünmelisiniz.

Efemera söz konusu olduğunda, koleksiyonunuzdaki öğeleri bir tür cam veya akrilik arkasında sergilemeniz gerekecektir. İster bir standda ister bir çerçevede sergiliyor olun, efemeranızı ultraviyole filtreli camın veya akriliğin arkasında kesinlikle sergilemelisiniz. Bu şekilde, güneş ışığından zarar görme riski olmadan efemeranıza hayran kalabilirsiniz. Kapaklı kutular ayrıca, efemera’yı görsel olarak sergilemek için çekici hale getirecek şekilde birden fazla efhemera parçasını saklamak için harika yerler olabilir.

Işık ve Toz Hasarı Riskleri Göz Önüne Alındığında

Kitaplarınızı ve efemeralarınızı sergilemeye karar verdiğiniz her yerde, nesneler için olası riskleri düşünmek zorunludur. Çoğu nadir kitap ve efemera için, günlük hasar riskleri toz, güneş ışığı ve böcekler şeklinde gelir. Buna göre, tüm rafları tozlu tutmak isteyeceksiniz ve tozu kitap koleksiyonunuzdan uzak tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmak isteyeceksiniz. Güneş ışığı söz konusu olduğunda, koleksiyonunuzu korumak için UV filtreli akrilik veya camınız yoksa, doğrudan güneş ışığından uzak tuttuğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, toz nadir kitap koleksiyonunuza da zarar verebilir. Buna göre, görüntülerken, herhangi bir toz riskine dikkat ettiğinizden emin olun. Ve düşünmek hoş olmasa da, bazı böcekler nadir kitap koleksiyonlarına da çok zarar verebilir. Birçoğumuz “kitap kurtları” hakkında şakalar duymuş ya da belki de şakalar yapmış olsak da, içinde yaşamayı ve kitap yemeyi seven birçok farklı böcek türü var. Koleksiyonunuzu görüntülerken böceklerden zarar görmesini önlemek için kitapları izleyin ve böcek aktivitesine eğilimli olmayan alanlarda tuttuğunuzdan emin olun.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.