Nadir Kitap
Nadir Kitap

Nadir Kitap Nedir?

İnsanların belirli kitap türlerini toplamasının nedenleri çeşitlidir ve son derece kişiseldir. Bir alıcı, en sevdiği yazardan ilk baskıları toplayabilir veya kitap toplamaya olan ilgileri, koleksiyonunun bir parçası olarak John Lennon’un kitaplarını satın alan hevesli bir Beatles plak koleksiyoncusu gibi daha büyük ilgi alanlarına tesadüfi olabilir. Bununla birlikte, nihayetinde, bir kitabın tahsil edilebilir olarak değeri, kitabın göreceli kıtlığı ile doğrudan ilgilidir. Birçok insan bir kitap istediğinde ve çok az kopya mevcut olduğunda, bu kitabın değeri artar.

Nadir kitaplar hakkında konuştuğumuzda, sınırlı bir kaynağı olan kitaplardan bahsediyoruz. İlk basımlar genellik olarak “nadir” olarak kabul edilme eğilimindedir, çünkü bir kitabın ilk basımı, basılan toplam kopya sayısının yalnızca küçük bir sayısını temsil eder. Yayıncılar, maliyetlerini düşürmeyi her zaman göz önünde bulundurarak, satması muhtemel olacak şekilde tasarladıkları kopya sayısını yazdırmaya çalışacaklardır. İlk kez bir yazar için ilk baskı, yayıncıların mutlaka ezici bir talep beklememesi nedeniyle oldukça sınırlı olabilir. David Foster Wallace’ın ilk kitabı olan Broom of the System’in ciltli baskısı, 1300 kopyadan oluşan bir baskıyla sınırlıydı. Bu örneğin diğer tarafında en çok satan bir yazarın ilk baskısı var. JK Rowling’in Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın ilk ABD baskısı 15 milyon kopyaya ulaştı.

Şiir Kitapları

Bazı kitap kategorilerinin nadir olma şansı daha yüksektir. Şiir, her yıl dünyada satılan toplam kitap sayısının küçük bir kısmıdır, bu nedenle yayıncılar bir şiir kitabının bu kadar çok kopyasını basma eğiliminde değildir. Şiir kitaplarının değeri hala koleksiyonerlerin o şairin eserini istemesine bağlıdır, elbette, bu yüzden bilinmeyenin şiirleri, ne kadar kıt olursa olsun, hiçbir zaman değerli olmayacaktır.

Çocuk Kitapları

Çocuk kitapları ünlüdür çünkü çocuklar en iyi kütüphane arşivcileri değildir! Yırtık sayfalar, kırık ciltlemeler ve kitabın sahibi tarafından pastel boyada orijinal sanat eserlerinin eklenmesi çocuk kitaplarının ortak özellikleridir. Toz ceketleri genellikle erken kurban edilir. Bu, koleksiyon halindeki kopyaları nadir yapar. Dr. Seuss’un başlıklarının çoğunun ilk basımları genellikle binlerce dolara satılıyor.

Yemek Kitapları

Çocuk kitaplarına benzer şekilde, yemek kitapları genellikle amaçlanan kullanımlarının bir zayiatıdır. Favori tarifler, malzemelerin örnekleriyle işaretlenir ve ıslak eller nemli sayfalar bırakır. Yemek kitapları, yemekle olan ilişkimizi göstererek tarihe eşsiz bir bakış açısı sağlayabilir, bu nedenle antika yemek kitaplarının özel bir koleksiyoncu pazarı vardır, ancak genellikle tahsil edilebilir durumda olması zordur.

İmzalı Kitaplar

İmzalı kitaplar genellikle nadirdir, çünkü çoğu yazar bu kadar çok kitabı imzalayamaz, ancak nadir burada göreceli bir terimdir. Bazı yazarlar, dünyanın dört bir yanındaki kitapçılarda kitap imzalayarak çok kıtalı büyük tanıtım turlarına çıkıyorlar. Çoğu durumda, seyirciler gittikten sonra, bir yazar önümüzdeki aylarda mağazanın satması için kitap kartonları imzalayacaktır. Bazı yazarlar hayranlarıyla ziyaret etmek için daha emekli ve suskun. Thomas Pynchon ve J.D. Salinger, her ikisi de ilgi odağından kaçınan yazarlardır. Her iki eserinin de imzalı kopyaları mevcuttur, ancak nadirdir ve tanıtım pistlerinde seyahat eden ve kitap imzalamak için okuyucularıyla buluşan birçok yazardan daha yüksek fiyatlar talep etme eğilimindedir.

En nadir imzalı kitaplardan bazıları dernek kopyalarıdır; yazar tarafından editörleri, başka bir yazar veya politikacı gibi kayda değer başka bir kişiye imzalanmış ve kişiselleştirilmiş kitaplar.

Efemera

Garip bir kitap koleksiyonu kategorisi ephemera’dır. İsim hikayeyi anlatıyor; bunlar geçici öğeler. Kitap efemeraları, hiçbir zaman sürmesi amaçlanmayan basılı belgeler ve öğelerdir; bir açılıştan bir program, imzalı ve nakde çevrilmiş bir çek, bir konserin reklamını yapan bir poster, çoğu insanın ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra attığı şeyler. Onların kalıcılığı beklenmedik ve dolayısıyla nadirdir.

Yaş

Yaş mutlaka kıtlığa veya değere eşit değildir. Kitaplar oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Bir kitabı yok etmek zordur, bu yüzden bir kitap koleksiyoncular için başka türlü ilgi çekici değilse, sadece eski olması onu değerli kılmak için genellikle yeterli değildir. Bu genelliğin istisnaları gerçekten eski kitaptır.

Örneğin incunabulalar tarihte sahip oldukları yer nedeniyle nadir ve değerlidir. İncunabula, 15. yüzyılda hareketli tipte bebeklik döneminde basılan kitaplardır. Gutenberg İncil, tarihin en ünlü ve en değerli kitaplarından biridir, çünkü hareketli tip kullanılarak basılan ilk kitaplardan biridir. Takip eden ilk eserler konularına bakılmaksızın tahsil edilebilir. Zaman geçtikçe kitap kıtlığı azaldı. 19. yüzyıl boyunca yeni kitap üretim teknolojileri tanıtıldı, kitap baskısı maliyetlerini düşürdü, kitapları giderek daha uygun hale getirdi ve sonuç olarak daha yaygın hale geldi.

Profesyonel kitapçılar , sahaflar ve koleksiyoncular genellikle bir kitabın nadirliğini belirlemek için iki faktöre bakar: mevcut kopya sayısı ve bu cilt için var olabilecek potansiyel alıcı sayısı. Var olan bir kitabın kopya sayısı, nadirliğin en sağlam belirleyicisidir, ancak özel koleksiyonlarda veya kütüphanelerde bulunan ve yakın zamanda açık pazara girme olasılığı olmayan kopya sayısı gibi başka faktörler de devreye girebilir. Bir kitabın nadirliğini belirlemek araştırma gerektirebilir ve çoğu durumda kitap pazarı ile ilk elden deneyim gerektirebilir. Saygın bir profesyonel kitapçıya başvurmak her zaman yararlı bir araçtır.

About admin

Check Also

Andrew Lang'in Peri Kitapları

Andrew Lang’in Peri Kitapları

Okuyucular büyülenmekten keyif aldıkça, bazıları anında tanınabilir, bazıları ise daha az tanıdık olan düzinelerce masaldan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.