Nadir Kitap Koleksiyonu ve Efemera
Nadir Kitap Koleksiyonu ve Efemera

Nadir Kitap Koleksiyonu ve Efemera

Nadir kitap koleksiyonunuz için bir tema veya odak noktası seçtiyseniz, sonunda kitapların ötesine geçmek ve ilgili öğeleri toplamak isteyeceksiniz. Bunlar dergileri, posterleri veya diğer kağıt nesneleri içerebilir. Efemera olarak bilinen bu tür öğeler kişisel bir koleksiyona derinlik, ilgi ve değer katabilir.

Efemera Nedir?

Amerika Efemera Topluluğu, efemera’yı tek veya kısa süreli kullanım için oluşturulan günlük belgeler olarak tanımlar: gazeteleri, el ilanlarını, yer imlerini ve hatta kibrit kitaplarını düşünün. Genellikle kağıttan veya diğer ucuz malzemelerden yapılmış olan efemera “ephemera”, zaman testine dayanacak şekilde tasarlanmamıştır; nadir kitap koleksiyonunuzun bir parçası olarak dikkatli bir koruma gerektirirler.

Nadir kitaplarınızın sayfaları arasında efemera bir öğe keşfedebilirsiniz. Yaygın buluntular arasında preslenmiş çiçekler, harfler ve yer imleri bulunur. Nadir kitabınız bir dernek kopyasıysa, efemera aslında daha fazla değer katabilir, bu yüzden atmayın!

Nadir kitaplarınızda bulunan efemera’yı korumak için birkaç öneri:

İlişkilendirme kopyasında geçici bir öğe bulursanız, mümkünse olduğu yerde bırakın. Öğenin kitapta bulunduğu yeri belgeleyin.
Kitabın sayfalarındaki öğeleri asitsiz doku veya Mylar zarfla izole edin. Bunu yapmak, her iki öğeyi de kimyasal hasarlardan koruyacaktır.
Bazı öğeler, yerinde bırakılırsa kitabın omurgasına zarar verebilecek kadar kalındır. Bu durumda, öğeyi kaldırın, konumunu belgeleyin ve uygun şekilde saklayın.

Bu arada, birçok koleksiyoncu zaten odaklanmış koleksiyonlarına olağanüstü bir derinlik getirmek istediklerini düşünüyor. Örneğin, Edgar Rice Burroughs’un Tarzan serisinin etrafında bir koleksiyon oluşturduysanız, Argosy All-Story Weekly’nin 40. yıldönümü sayısı koleksiyonunuzu harika bir şekilde tamamlayacaktır; sanat eserleri ve Maymunların Tarzan’ından bahsediliyor.

Efemera bakımı ile ilgili ipuçları:

Eşyaları asit ve lignin içermeyen malzemelerden yapılmış kaplarda ve dokularda saklayın. Plastik yok!
Öğeler arasına asitsiz doku yerleştirin.
Arşiv el yazması kutularını, öğeleri klasörlerde dik olarak saklamak için de kullanabilirsiniz.
Bir el yazması kutusu tamamen dolmadığında, öğelerin eğilmesini veya sarkmasını önlemek için kutuya bir dengeleyici yerleştirin.
Öğeler görüntüleniyorsa, kaplama için arşiv kalitesinde malzemeler kullanın.
Efemeranızı UV ışığından, özellikle güneş ışığından koruyun.
Öğeleri etiketlerken kalem kullanın ve öğenizin etrafındaki asitsiz kağıda yazın. Bu, mürekkebin akmamasını sağlayacaktır.

Efemeranızı korumakla ilgili sorularınız varsa, deneyimli bir sahafa sormak en iyisidir. Koleksiyonunuzu efhemera ile geliştirmek için, ilgili efemera’yı içeren konuya özel bir kaynakça da düşünün.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.