Nadir Kitap Koleksiyonu İçin Kısa Bir Rehber
Nadir Kitap Koleksiyonu İçin Kısa Bir Rehber

Nadir Kitap Koleksiyonu İçin Kısa Bir Kılavuz

Nadir kitaplar toplamak aynı anda bir hobi, bir tutku ve bir sanat biçimidir. Süreç nüanslarla doludur ve belki de koleksiyoncular olduğu kadar bir koleksiyon oluşturmanın da birçok yolu vardır. Bununla birlikte, kitap toplama dünyasında bazı evrensel gerçekler mevcuttur. Burada, toplama yöntemleriniz boyunca size yardımcı olacak kısa bir rehber hazırladık. İster yeni başlıyor olun, ister bir süredir devam ediyor olun, takip edenlerin yararlı olacağını umuyoruz. Ve öğrendiklerinizi ve kendi kişisel toplama yolculuğunuz boyunca geliştirdiğiniz becerileri aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşacağınızı umuyoruz.

Nadir bir Kitap Koleksiyonu Nedir?

Başlamadan önce, bir kitap koleksiyonu ile kişisel bir kütüphane arasında bir fark olduğunu belirtmek adil olur. Her ikisi de iyi ve güzel şeylerdir, ama farklıdırlar. Birçoğumuzun evlerimizde kişisel kütüphaneleri var: üniversite kursları için satın alınan tüm kullanılmış kitaplar vb. Kısacası, kişisel bir kütüphane çeşitli şekillerde edindiğimiz kitapları içerir ve çoğu zaman net bir tema mevcut değildir. Öte yandan, bir koleksiyon, genellikle belirli bir kalitede belirli bir kitap türünü toplamaya yönelik odaklanmış bir girişimdir.

Artık kişisel kütüphane ile kitap koleksiyonu arasındaki farkı belirlediğimize göre, farklı türde kitap koleksiyonları olduğunu da kabul etmeliyiz.

Merkezi bir Konu Etrafında Toplama

Birçok koleksiyoncu, ilgilendikleri bir konuyu seçer ve koleksiyonlarını buna dayandırır. Belirli bir spora, tarihteki bir olaya, ülkenin bir bölümüne vb. odaklanan koleksiyoncuları duyduk.

Örneğin, İkinci Dünya Savaşı özellikle ilginizi çekebilir. Yine de, İkinci Dünya Savaşı ile ilgili kitapları daha rafine bir arama kriteri olmadan toplamak sizi sersemletebilir. Bunun yerine, belki de İkinci Dünya Savaşı döneminde belirli bir yazara ya da belirli bir savaşa ya da savaş sırasında ya da savaş hakkında yazılmış belirli bir bölgeden çıkan kitaplara odaklanmak daha iyi olurdu.

Belirli bir Yazar Etrafında Toplama

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, koleksiyona odaklanmanın bir başka yolu da ilham verici bir yazar seçmek ve eserlerinin peşinden gitmektir. Örneğin Rudyard Kipling kitap toplama meraklıları için olağanüstü bir çıkış sağlayan birçok yazardan sadece biri.

Bir ‘tamamlayıcı’ olarak toplanmanın, yani her bir öğeyi tek bir yazardan (örneğin Charles Dickens’ın tüm eserleri) toplamayı hedeflemenin inanılmaz derecede iddialı, pahalı ve bazı durumlarda olanaksız bir çaba olduğunu unutmayın. Böyle bir görevin göz korkutucu doğasından bunalmak yerine, seçtiğiniz yazarın kategorisi içinde daha sıkı bir odak noktası seçmenizi ve oradan gitmenizi öneririz.

Koleksiyonunuza nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, biraz ilham almak için ödüllü kitapların veya yazarların (Pulitzer Ödülü kazananlar, Nobel Ödülü kazananlar, vb.) listelerine bakabilirsiniz.

Görünüşe Göre Kitap Toplama

Diğer koleksiyoncular kitap alırken estetik çekiciliğe odaklanırlar. Bazıları deri ciltli kitaplardan oluşan bir koleksiyon derlemeyi tercih eder. Örneğin, Franklin Kütüphanesi sürümleri, güzel klasik, deri ciltli kitaplar içerir. Kitaplar serilere ayrıldığından, koleksiyoncular için takip edilmesi gereken bir tür çerçeve de var, bu da tam bir koleksiyon biriktirmek isteyenler için çekici. Franklin Kütüphanesi’nin birçok baskısı yazar tarafından imzalandı. Estetik açıdan çok çekici koleksiyonlar yapıyorlar.

Görünüşe göre kitap toplamak için başka bir seçenek de ince basın basımları biriktirmek için çalışmaktır. Güzel basın kitapları genellikle yaratılışlarının ardında gerçekten eşsiz hikayelere sahiptir, bu da onları sadece rafta güzel görünen öğeler değil, aynı zamanda ilham verici işçilik parçaları haline getirir. İnce bir basın kitabı genellikle yazarla yakın işbirliği içinde küçük bir basın tarafından basılır, bu nedenle sınırlı miktarlar genellikle mevcuttur. Bu, koleksiyonunuza son derece ilginç ve genellikle inanılmaz derecede görsel olarak çekici bir katkı sağlar.

Toz Ceketleri Hakkında Bir Not

Estetikten bahsederken, koleksiyonunuza başlarken toz ceketlerinin önemini aklınızda bulundurun. Orijinal toz ceketlerinde kitap bulmak zorlu ve büyüleyici bir girişimdir. Erken toz ceketleri (20. yüzyıl öncesi) inanılmaz derecede benzersizdir ve kişinin koleksiyonuna büyük bir puan kazandırır. Modern ilk baskılar için (20. yüzyılın çoğu), orijinal toz ceketi ile ince veya neredeyse ince durumda bir kitap satın almak, inanılmaz derecede değerli bir koleksiyon ile fazla ağırlık tutmayan bir kitap arasındaki fark anlamına gelecektir. Kitapların gerçek bağlarını sergilemek isteyen orijinal sahipleri tarafından birçok erken toz ceketi tahrip edildi, bu da şimdi hala var olan ve iyi durumda olan toz ceketlerinin nadir ve değerli buluntular olduğu anlamına geliyor.

Odağınızı Daraltın

Herhangi bir kitap koleksiyonunun anahtarı belirli bir odak noktasıdır. Bütçesini, hedeflerini belirlemeli ve makul bir saldırı planı oluşturulmalıdır. Daha dar bir odaklanma, neyin önemli olduğunu anlamanıza ve sizin için önemli olan gerçekten zengin bir eser koleksiyonu oluşturmanıza olanak tanır. Bu şekilde, koleksiyonunuzun ihtiyaçlarına ve amacına gerçekten uymayan kitaplara para ve raf alanı harcamazsınız.

Bir koleksiyon türüne karar verdikten sonra (ve kesinlikle birden fazlasına sahip olabilirsiniz!), raflarınıza ne tür kitaplar eklemek isteyeceğinizi anlamaya başlamanın zamanı geldi.

Temel Bilgilerin Toplanması

Çok sayıda nadir kitap havuzunu elerken ticaretin şartlarını anlamak önemlidir. Koleksiyon kitaplarını kütüphane kitap satışlarında, nadir kitap fuarlarında, açık artırmalarda, antika kitap mağazalarında, çevrimiçi olarak veya büyükannenizin tavan arasında arayabilirsiniz. Gerçekten, nadir bir kitap koleksiyonuna başlamak için fırsatlar ve yollar (ve onu inşa etmek!) sonsuzdur. Yine de hangi rotayı seçerseniz seçin, ilginizi çekebilecek bir kopya sunulduğunda farklı terimlerin ne anlama geldiğini bilmek faydalı olacaktır.

Çoğu durumda, ciddi kitap koleksiyoncuları ilk baskıların peşindedir. Başlarken, ilk baskının gerçek mücevher olduğunu, ilk baskının ve sonraki bir izlenimin genellikle çekici olarak kabul edilmeyeceğini unutmayın. Yine de değerli ve değerli bir satın alma olabilir, ancak çoğu durumda bunun için fazla ödeme yapmamalısınız.

Toplama yolunuz boyunca size yardımcı olacak önemli bir araç bir bibliyografyadır. Farklı yazarlar veya farklı toplama kategorileri için bibliyografyalar mevcuttur ve bir koleksiyoncunun ilk gösterimleri (ilk baskılar) daha sonraki gösterimlerden tanımlayabilmesi ve ayırt edebilmesi için ilk baskı ‘noktaları’ ile ilgili zorunlu bilgileri kronikleştirirler.

Diğer Toplama Hususları

Arzu ettiğiniz bir metnin imzalı kopyası, sınırlı sayıda olduğu gibi koleksiyonunuza mükemmel bir katkı sağlar. Sınırlı sayıda, adından da anlaşılacağı gibi, sınırlı miktarlarda basılır. Genellikle, numaralandırılacaklar ve bir kez gittiklerinde, gittiler.

Sınırlı sayıda bir kitap, lüks bir baskıdan farklıdır. Her ikisi de illüstrasyonlar veya bir yazarın notu gibi ekstra özellikler içerebilse de, lüks bir baskı mutlaka sınırlı miktarlarda basılmaz ve bu da yine değerini etkiler.

Bir koleksiyon toplamaya başladığınızda, konunuz, yazarınız veya koleksiyon stilinizle ilişkili eFemera ve diğer eserleri eklemeye çalışmak heyecan verici olabilir. Faturalar, reklamlar, gazete makaleleri, mektuplar ve diğer birçok seçenek genellikle herhangi bir koleksiyonun en eğlenceli öğelerinden bazılarıdır.

Neden Kitap Toplanır?

Bireyler çeşitli nedenlerle nadir kitaplar toplarlar. Az önce de belirttiğimiz gibi, bazıları eğlence için peşindedir. Kovalamanın heyecanı ve bozulmamış bir kopyayı yakalamanın memnuniyeti. Kitap koleksiyoncuları size onların en keyifli ve ödüllendirici hobilerinden biri olduğunu söyleyecektir. Konuklar geldiğinde bir konuşma başlatıcısı olarak hizmet etmek için bir kitap koleksiyonundan daha iyi ne olabilir?

Bunun ötesinde, bir kitap koleksiyonu gelecek nesiller için harikadır. Birçok koleksiyon gelecek nesiller göz önünde bulundurularak toplanır. Amaçları koleksiyonlarını aile üyelerine aktarmak veya bir topluluk kuruluşuna miras bırakmak olsun, kitap koleksiyoncuları genellikle nadir kitaplarını satın alarak daha büyük iyiliğe hizmet etmek için kullanırlar.

Kitap Koleksiyonu Bakımı

Bir kitap koleksiyonu derlemeye başladığınızda, ona iyi bakmanız önemlidir! Çok çalıştınız ve koleksiyonunuzun yanlış depolandığı için değerinin hiçbirini kaybetmesini istemezsiniz. Koleksiyonunuzu nereye yerleştireceğinizi seçerken, kitapların güneşli bir kütüphanede saklanmasının kitaplara zarar verebileceğini unutmayın. Aynı şekilde, neme maruz kalmak da kitaplarınıza zarar verir. Birçok kitap koleksiyoncusu, toz ceketlerini kitaplardan ayrı koruyucularda saklamayı tercih eder. Bu şekilde, kitap ciltlemesine bakmanın ve aynı zamanda değerli toz ceketlerine erişmenin (ve güvenli bir yerde olduklarını bilmenin) avantajını elde ederler!). Bir koleksiyonun genellikle gelecek nesiller için değerli olduğunu akılda tutarak, kitaplarına sadece maddi değerlerini korumak için değil, aynı zamanda gelecek nesiller için de keyif alabilmeleri için iyi bakmak mantıklıdır.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.