Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir
Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

İşte hatırlamaya değer bir kitap ipucu: Oturma odanızdaki rafta duran en sevdiğiniz romanın ilk baskı kopyası tamamen duygusal değerden daha fazlasını tutabilir. Aslında, eğer yüksek talep görüyorsa ve iyi durumda ise, nadir bir kitap oldukça güzel bir fiyat getirebilir – tabii ki, eğer satmaya istekli olsaydınız.

Ama gerçekten elinizde nadir bir kitap olduğunu söyleyin. Onun durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Daha fazla orada kapağın bak ayrıca göz önünde mi? Hangi faktörler önemli bir rol oynar?

Bu soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için, nadir bir kitabın durumunu tanımlamak için kullanılan ortak terimlere bir göz atın. Kopyanızı bu standartlara uygun tutun ve nereye hizalandığını görün:

Yeni Gibi: Yeni gibi bir kitap tam da göründüğü gibi, bozulmamış durumda, ilk basıldığında olduğu kadar yüksek kalitede. Bu kitapta aşınma ve yıpranma belirtisi yok, hasar yok ve neredeyse hiç yaşlanma belirtisi yok.
Çok İyi: “Yeni gibi” den sadece küçük bir adım, çok az aşınmaya sahip bir kitabı tanımlayan bir kitap “iyi” dir. Hafif kullanılmış ama başka türlü mükemmel durumda olan bir kitap.
İyi: Çok iyi bir kitap durumu sadece küçük kusurlar anlamına gelir. Belki bir sayfa köşesinde küçük bir yırtılma veya kapakta zar zor fark edilen bir sıyrık vardır. Bu küçük kusurlar kitabın genel durumunu etkilemez, ancak küçük kusurları ortaya çıkarır.
Fena değil: İyi durumda olan kitaplar hafif aşınma ve yıpranma gösterir, örneğin toz ceketinde hasar olabilir. Bununla birlikte, genel olarak, eksiksiz ve bakımlıdırlar.
Adil: Sayfa kenarlarının bazılarında belirgin hasar bulunan eksiksiz bir kitap “adil” olarak adlandırılacaktır.” Aynı şekilde, adil durumda olan bir kitabın yarım başlık sayfası veya bazı son kağıtları eksik olabilir.
Kötü: Kötü durumda olan bir kitap, büyük hasarı olan bir kitaptır — eksik sayfalar, kirli sayfalar, lekeler, gevşemiş ciltleme vb. Bu tür bir kitap, yalnızca nadir bir imza veya yazıt içeriyorsa veya ünlü birine ait olsaydı, önemli bir değeri koruyacaktır. Aksi takdirde, muhtemelen satmaya değmez.

Bu genel ve diğer kitap koşulu terimleri ölçeğinin ötesinde, bazen nadir kitapların değerlendirilmesinde kullanılan birkaç açıklama daha vardır. İşte aşina olmak için bunlardan birkaçı:

Ciltleme Kopyası: Bir kitabın ciltleme kopyası içerik açısından kabul edilebilir ancak gevşek veya eksik ciltlemeye sahiptir.
Okuma Kopyası: Okuma kopyası, okumak için iyi olan ancak başka bir şey olmayan bir kitaptır. Muhtemelen kötü durumda, ancak metin hala okunaklı.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.