Müzayede Katalogu
Müzayede Katalogu

Müzayede Katalogları

Yüzyıllar boyunca, büyük müzayede evleri, bu nesnelerin illüstrasyonları veya fotoğraflarıyla birlikte sunulan öğelerin ayrıntılı açıklamalarıyla yaklaşan müzayedeleri tanıtmak için ayrıntılı kataloglar yayınladılar. Antika ve vintage müzayede katalogları, koleksiyoncular tarafından nadirlikleri, tarihi önemi ve bilgi değeri nedeniyle istenmektedir.

Stockholm merkezli müzayede evi Stockholms Auktionsverk, 1674 yılında şehrin valisi Baron Claes Rålamb tarafından kurulan dünyanın en eski işletme müzayede evidir. 17. ve 18. Yüzyılların ilk açık artırma katalogları tipik olarak sanat, mobilya, mücevher, alet, harita, müzik aleti ve matematiksel cihazlar gibi eşyaların satışını işaret ediyordu.

Vintage müzayede katalogları, bazı antikaların orijinalliğini kanıtlamaya yardımcı olabilirken, kökenlerinin resmi belgelerini sunarken, birçok katalog sadece güzel nesneler olarak değerlendirilir. 19. ve 20. yüzyıl müzayede kataloglarının başlıca isimleri arasında Bonham’ın; Christie’nin; Foster’ın; Freeman’ın; Hodgson & Co.; Şövalye, Frank & Rutley; Longman & Co. Phillip’in, Skinner’ın ve Sotheby’nin isimleri yer alıyor.

 

About admin

Check Also

ISBN Nedir?

ISBN Nedir?

Bir kitapçıdan veya bir sahaftan yeni bir kitap satın aldıysanız, büyük olasılıkla ISBN numarası olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.