Mısır Ölüler Kitabı
Mısır Ölüler Kitabı

Mısır Ölüler Kitabı

Eski Mısırlılar bugün bile hala bizi büyüleyen bir uygarlık. Piramitlerine, hiyerogliflerine ve tanrılarının onuruna diktikleri büyük heykellere hayret ediyoruz.

Ölüler Kitabı, Mısır’ın öbür dünya hakkındaki inançlarını içeren bir dizi ayin, dua, büyü ve efsaneyi içerir. Bu inanç grubunun kökeni çok eskidir ve ilk kez piramitlerde yazılı olarak ortaya çıkarlar. Daha sonra bazı lahitlerde veya taş tabutlarda aynı konuyla ilgili formüller ve cümleler buluyoruz. Son olarak, tüm bu inançlar birleştirildi ve papirüs üzerine yazıldı. Bu eski kitaplardan bazıları, tam olarak olmasa da, günümüze kadar ulaştı.

Erken cenaze törenleri ve büyüler piramitlere yazılmıştır. Bu tip ilk metinler Firavun Unis’in mezar odasında yazılanlardı. Bu odanın duvarlarında Firavunun hayata dönmesine yardımcı olacak cümleler ve açıklamalar içeren hiyeroglifler görmek mümkündür. Ne yazık ki, bu ifadeler çok seyrek hiyeroglifler kullanılarak yazılmıştır. Bu nedenle, hepsi açıkça deşifre edilmemiştir.

Daha sonra cenaze formülleri lahitlere yazılmaya başlandı. Lahitlerde kullanılan dil piramitlerinkinden daha nettir ve buna ek olarak yazarlar çizimler ve renkler eklemeye başlamışlardır. Öte yandan piramitlerdeki metinler sadece Firavun içindi. Ancak lahitlerdeki metinler başka insanlar için de olabilir. Çok pahalıydılar, bu yüzden lahitlere gömülü bu tür metinlerle sadece güçlü ve önemli insanlar gömülebilirdi.

Son olarak, mezar metinleri öncekilerden daha ekonomik materyallerle yazılmaya başlandı. İlk olarak, ölülerin mumyalandığı kumaşların üzerine yazıldılar. Bu şekilde, ölen kişi, öbür dünyaya yolculukla yüzleşmek için ihtiyaç duyduğu her şeye sahipti.

Daha sonra, tüm bu dualar, büyüler ve inançlar toplandı ve papirüs üzerine yazıldı, kitaplar veya parşömenler oluşturdu. Kitaplar ölüye yardım etmek için mezarda bırakılmış. Bu gelenek sayesinde, bazıları günümüze kadar ulaştı.

Bugün var olan kitapların çoğu eksik. Ölülerin en iyi korunmuş ve en eksiksiz kitabı Ani’nin Papirüsüdür. Bedeni terk ettiğinde ruha ne olduğunu adım adım açıklayan birçok bölüm ve çok sayıda çizim içerir. Çok büyük “26 metre” bir papirüs.

Sahibi hakkında fazla bir şey bilinmiyor, kitabın girişinde Ani’nin bir yazar, vali ve yönetici olduğunu okunabiliyor. Bir rahibeyle evliydi. Elbette, Ölülerin Kitabını bu kadar eksiksiz ve güzel bir şekilde karşılayabilmek için yüksek rütbeli bir insan olması gerekiyordu.

About admin

Check Also

Andrew Lang'in Peri Kitapları

Andrew Lang’in Peri Kitapları

Okuyucular büyülenmekten keyif aldıkça, bazıları anında tanınabilir, bazıları ise daha az tanıdık olan düzinelerce masaldan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.