Manga Kitaplar & Çizgi Romanlar
Manga Kitaplar & Çizgi Romanlar

Manga Kitapları

‘Tuhaf resimler’ veya daha basit bir ifadeyle çizgi roman anlamına gelen Manga, Japonya’da Dragon Ball, Naruto, One Piece ve Tetsuwan Atomu (Astro Boy) gibi klasikler gibi hikayelerle yaratılan ve popüler hale getirilen kendine özgü bir çizgi roman şeklidir. Manga’nın Japonya’da ne zaman başladığı konusunda bazı anlaşmazlıklar var, bazı bilim insanları 11. yüzyılda kaydırma çizimlerinin örneklerine atıfta bulunurken, diğerleri 1700’lerin sonlarında manga kelimesinin kendisinin tanıtımına işaret ediyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası döneme ait eski manga kitapları, abartılı yüz ifadeleri ve karakterlere farklı bir görünüm kazandıran geniş gözler de dahil olmak üzere, bugün manga ile ilişkilendirdiğimiz Japon çizgi roman tarzına daha çok benzemeye başlıyor.

Manga, çok çeşitli hayranlara hitap eden macera, fantezi, romantizm ve teknoloji hikayeleriyle hem erkek hem kadın okuyuculara hitap ediyor. İki ana tür, erkekler için shonen çizgi romanları ve kızlar için shojo çizgi romanları her cinsiyetin ilgili olabileceği ana karakterleri içerir ve yaşa göre gençlerden yetişkin okuyuculara kadar kategorilere ayrılırlar. Manga, Amerikalı meslektaşlarından daha çok ilişkilere ve cinselliğe odaklanan hikayeleri de içerdiği için bilinir. DC ve Marvel gibi yayıncıların çizgi romanlarında görülen süper kahraman tipi karakterlere daha az odaklanılıyor; bunun yerine, manga hikaye çizgileri genellikle manevi veya felsefi mesajlar içerir.

Sahaflar, toplanan sayılardan ve grafik romanlardan nadir ilk baskılara ve basılmamış kitaplara kadar çeşitli koleksiyon mangaları sunar. Koleksiyonunuzu genişletmek veya kendinizi bu Japon çizgi romanlarından yeni serilerle tanıştırmak için herhangi bir türden manga satın alabilirsiniz. Artık manga Japonya dışında daha popüler hale geldi ve dünya çapında zengin bir sanat formu olarak tanındı, son birkaç on yıldan beri manga alışverişi yaparken aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha fazla başlık var.

About admin

Check Also

William Shakespeare'in Birinci Folyosu

William Shakespeare, Birinci Folyo

Hiçbir yazar Batı edebiyatı üzerinde William Shakespeare’den daha fazla etki yaratmamıştır. Eserleri dünya çapında okundu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.