Leonardo da Vinci'nin Codex Leicester'ı
Leonardo da Vinci'nin Codex Leicester'ı

Leonardo da Vinci’nin Codex Leicester’ı

Codex Leicester, Leonardo da Vinci’nin 1506 ve 1510 yılları arasında ürettiği bilimsel gözlemlerin defteridir [kaynak: Amerikan Doğa Tarihi Müzesi]. Daha önce bahsedilen diğer kitaplardan farklıdır, çünkü hiçbir zaman yayınlanmamış veya herhangi bir miktarda basılmamıştır. Kelimenin tam anlamıyla da Vinci’nin kendisi tarafından yazılmış, türünün tek örneği bir kitap.

Da Vinci, bilimsel gözlemleri yalnızca yenilikçi icatları ve sanatsal yeteneği ile eşleştirilen bir dahiydi. Kodeks, gözlemlerine ve düşünce süreçlerine doğrudan bir bakıştır. Kitap biçiminde değil — 18 yaprak ayrılmış, ancak 72 sayfalık bir kitap oluşturmak için bir araya getirilebilirler. Da Vinci’nin yayınlanmaya yönelik olmayan pek çok eseri gibi, ayna eliyle yazılmıştır: Tüm harfler tersine çevrilir ve yazı sağdan sola gider. Aynada görüntülendiğinde “normal” görünür. Metnin yanında birçok diyagram ve eskiz yer almaktadır. Konu astronomiden akışkanlar dinamiğine kadar uzanıyor.

Codex, Amerikalı işadamı Armand Hammer satın aldığında Codex Hammer olarak yeniden adlandırılmasına rağmen, önceki bir sahibin (Leicester Kontu) adını almıştır. Bill Gates 1994’te satın aldı ve eski adıyla değiştirdi. Gates bunun için 30.8 milyon dolar ödedi ve Codex Leicester’i dünyanın en pahalı kitabı yaptı [kaynak: CBC].

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.