Kütüphane
Kütüphane

Kütüphaneler

Kurgusal olmayan ve kurmaca kitaplardan oluşan özel veya kişisel kütüphaneler (arşivlerde tutulan devlet veya kurumsal kayıtların aksine) ilk olarak klasik Yunanistan’da ortaya çıkmıştır. Antik dünyada, bir kütüphanenin bakımı genellikle (ancak yalnızca değil) zengin bir bireyin ayrıcalığıydı. Bu kütüphaneler hem özel hem de kamuya açık olabilirdi, yani onları kullanmak isteyen insanlar için. Modern bir halk kütüphanesinden farkı, genellikle kamu kaynaklarından finanse edilmemeleri gerçeğinde yatmaktadır. 3. yüzyılın sonlarında Roma şehrinde 30 civarında halk kütüphanesi bulunduğu tahmin edilmektedir. Eski Akdeniz bölgesinin diğer şehirlerinde de halk kütüphaneleri vardı (örneğin İskenderiye Kütüphanesi). Daha sonra, Orta Çağ’da manastırlar ve üniversiteler de halkın erişebileceği kütüphanelere sahipti. Tipik olarak tüm koleksiyon halka açık değildi, kitaplar ödünç alınamadı ve hırsızlığı önlemek için genellikle okuma standlarına zincirlendi.

Modern halk kütüphanesinin başlangıcı, bireylerin kasabalara kitap bağışlamaya başladığı 15. yüzyıl civarında başlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir halk kütüphanesi sisteminin büyümesi 19. yüzyılın sonlarında başladı ve Andrew Carnegie’nin bağışları çok yardımcı oldu. Bu, bir toplumdaki sınıfları yansıtıyordu: Yoksullar ya da orta sınıf, kitapların çoğuna bir halk kütüphanesi aracılığıyla ya da başka yollarla erişmek zorunda kalırken, zenginler evlerine özel bir kütüphane yaptırmayı göze alabiliyorlardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston Halk Kütüphanesi 1852 Mütevelli Heyeti Raporu, halk kütüphanesinin gerekçesini, eğitim fırsatını genişletmeyi ve genel kültürü sağlamayı amaçlayan vergi destekli bir kurum olarak belirledi.

20. yüzyılda ciltsiz kitapların ortaya çıkışı, popüler yayıncılığın patlamasına yol açtı. Ciltsiz kitaplar, kitap sahibi olmayı birçok insan için uygun hale getirdi. Ciltsiz kitaplar genellikle daha önce çoğunlukla kağıt hamuru dergilerinde yayınlanmış olan türlerden eserler içeriyordu. Bu tür kitapların düşük maliyetinin ve onlarla dolu kitapçıların yayılmasının bir sonucu olarak (son derece ucuz kullanılmış kağıt kitaplardan oluşan daha küçük bir pazarın oluşturulmasına ek olarak) özel bir kütüphaneye sahip olmak zenginler için bir statü sembolü olmaktan çıktı.

About admin

Check Also

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

İşte hatırlamaya değer bir kitap ipucu: Oturma odanızdaki rafta duran en sevdiğiniz romanın ilk baskı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.