Kitap Koleksiyonunu Sigortası
Kitap Koleksiyonunu Sigortası

Kitap Koleksiyonu Sigortası

Demek kitap koleksiyoncususun. Belki yeni başlıyorsundur, ya da büyük bir koleksiyona sahipsin. Kitaplarınızı elementlerden korumak için uygun yöntemleri araştırdınız — uygun nem kontrolü ve kitap kurtlarına karşı savaşı kazanmak gibi şeyler. Kitap koleksiyonunuz gururunuz ve sevincinizdir ve bir gün çocuklarınıza ve torunlarınıza aktarmayı ya da en sevdiğiniz bir müzeye ya da enstitüye bağışlamayı dört gözle bekliyorsunuz. Mükemmel. Kitap koleksiyonunuzu sigortalamayı düşündünüz mü? Eğer yoksa, olmalı. Son zamanlarda bize kitap koleksiyonlarının nasıl sigortalanacağı soruldu. Yatırımınızı korumak söz konusu olduğunda düşünmeniz gereken birkaç şey var.

Ev sahibinin Sigortası yeterli değil

Çoğu zaman, koleksiyoncular bir ev sahibinin sigorta poliçesi varsa, kitap koleksiyonlarının karşılanacağını varsayma hatasını yaparlar. Ne yazık ki, bu genellikle böyle değildir. Bir ev sahibinin sigorta poliçesi, yangın, sel, deprem veya başka bir doğal afet durumunda tahsilatınızı kapsamaz. Ev sahibinin sigorta poliçeleri maliyetleri daha genel olarak karşılar, bir kayıp durumunda nadir veya değerli kitaplarınızın değiştirme değerini size vermez.

Özel sigortaya bakın

Her sigorta şirketi, nadir kitap koleksiyonlarıyla ilgili olarak sigorta poliçeleri hakkında farklı fiillere veya unvanlara sahip olacaktır. Sizin için en iyi seçeneğin ne olduğunu belirlemek için sigorta acentenizle konuştuğunuzdan emin olun. Mevcut politikanızda, özellikle nadir kitaplar gibi koleksiyonları kapsayan bir sigorta acentesine bakın.

Tek odak noktası daha nüanslı politikalara odaklanan özel sigorta şirketlerini, örneğin koleksiyoncu sigortası veya güzel sanatlar politikaları gibi bir şeyi araştırmanızı öneririz. Bize anlatıldığı şekilde: bir kitap koleksiyonu, güzel mücevherler veya klasik bir araba gibi belirli bir varlıktır ve bu nedenle, sigorta ihtiyaçlarınız için özel bir sigorta firmasına gitmeniz yararlı olacaktır.

Envanterinizi belgeleyin

Konuştuğumuz sigorta sektörü uzmanları, envanterinizi doğru bir şekilde belgelemenin önemini vurguladı. Koleksiyonunuzdaki kitapların yazılı bir listesine sahip olduğunuzdan emin olun: başlık, yazar, basım, yayın tarihi, koşul vb. Yapabiliyorsanız makbuzlarını saklayın. Değer artışlarını hesaba katabilmeniz için koleksiyonunuzun değerini sürekli olarak izlediğinizden emin olun.

Aynı şekilde, koleksiyonunuzu fotoğraflarla belgeleyin. Çoğu zaman, kolaylık sağlamak için, sigorta şirketleri doğrudan kendi mobil uygulamalarında fotoğraf çekme ve saklama olanağı sunar.

Bir kayıp durumunda talep ayarlayıcısı, tahsilatınızı değiştirmek üzere ödemeyi değerlendirmek ve teklif etmek için belgelerinizi kullanır.

Sonuç

İhtiyaç duyana kadar kimsenin sigortaya fazla önem vermediği yaygın olarak anlaşılıyor, bu noktada genellikle çok geç. Proaktif olun ve değerli kitap koleksiyonunuzu korumasız bırakmayın. Yarın kendinizi ciddi bir kederden kurtarmak için bugün uygun sigorta firmasına bakın.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.