Kitap Koleksiyonu Rehberi
Kitap Koleksiyonu Rehberi

Kitap Koleksiyonu Rehberi

Yani bir kitap koleksiyonuna başlamak istiyorsun – ama nereden başlayacağından emin değil misin? Bu web sayfaları dizisini bir koleksiyona başlamak ve kitapçıların terminolojisini anlamak için temel bir kılavuz olarak oluşturduk. Kitap toplama rehberimiz, kitap toplamanın temel öğelerinin çoğunu kapsar, ne toplayacağınızdan kitap koleksiyonunuza bakmaya kadar.

Nadir Kitapları Anlama

Kitapçıların, bir kitaptaki olası her ayrıntıyı tanımlamak için kullandıkları kendi dilleri ve jargonları vardır. İlk başta biraz korkutucu olabilir, ancak terminolojiyi öğrendikten sonra, durumu da dahil olmak üzere bir kitabın her detayını açıklamaya yardımcı olacaktır.

Hangi Kitapları Toplayabilirim

Her türlü kitabı toplayabilirsiniz, ancak sevdiğiniz kitapları topladığınızdan emin olun. Çocukluğunuzdaki kitaplar, uzayla ilgili kitaplar, en sevdiğiniz kurgu dizileri, bunlardan herhangi biri idealdir. Unutmayın, bazı kitaplar çok pahalı olduğu için, güzel bir koleksiyon oluşturmak için bir servet harcamanıza gerek yoktur.

Resimli kitap toplama rehberi

Bir resme bakarken göz önünde bulundurulması gereken iki ana nokta vardır. İllüstrasyonu kim yarattı ve onu yaratmak için hangi sanatsal yöntemi kullandılar?

Çizerler

Bir illüstratörün çalışması, bir kitabın değeri ve arzu edilebilirliği ve koleksiyonculardan gelen talep üzerinde büyük etkiye sahip olabilir. Gerçek ilk baskı genellikle en çok aranandır, ancak önde gelen bir illüstratör tarafından yapılan sanat eseri, daha sonraki bir baskıyı bile çok değerli hale getirebilir. Bazı iyi örnekler, James Joyce’un Ulysses’inin 1935’te Henri Matisse’in illüstrasyonlarıyla veya Salvador Dali’nin Shakespeare’i 1948’den İstediğiniz gibi ele almasıyla yeniden basılması olabilir.

Koleksiyonunuzu belirli bir illüstratöre dayandırıyorsanız, iyi bir bibliyografyaya veya birden fazla bibliyografyaya yatırım yapmak ve aşağıdaki gibi çevrimiçi kaynaklara aşina olmak akıllıca olacaktır Worldcat.org veya Kongre Kütüphanesi ve British Library web siteleri.

Koleksiyoncuları cezbeden çok sayıda ünlü kitap illüstratörü var. Arthur Rackham, Edmund Dulac, NC Wyeth ve Walter Crane kitap koleksiyoncuları tarafından bilinen ünlü isimlerden sadece birkaçı.

İllüstrasyon yöntemleri

İllüstrasyonların oluşturulma şeklinden bir kitap hakkında çok şey söyleyebilirsiniz. Bazı koleksiyoncular belirli bir ortamın görünüşüne aşık olurlar ve bilerek bu tür illüstrasyonları ararlar.

Elle çizim

Elle çizilmiş görüntüler, her sayfayı çoğaltmak için gereken süre nedeniyle kitaplarda nadirdir. Elle çizilmiş eskizler, suluboyalar, resimler ve kaligrafi neredeyse her zaman sınırlı sayıda ve özel sanat kitaplarına ve beraberindeki yazıtlara ayrılmıştır.

Gravürler

Gravürler, bıçak ve keskilerle yumuşak ahşap bloklara oyulmuş görüntülerin mürekkeplenebilen ve kağıda basılabilen yükseltilmiş bir resim oluşturduğu bir kabartma boyama şeklidir (resmin gerçek yüzeyinden kabartılmış bir şey). böylece görüntüyü aktarır. Bunlar, Avrupa’da 14. yüzyılın sonlarında ve 8. yüzyılda (veya muhtemelen daha önce) Doğu Asya’da başlayan en eski basılı illüstrasyon biçimleridir. Ahşap blok baskı da blok kitapları oluşturmak için kullanılan teknikti.

Ahşap oymacılığı

Bu süreç, yumuşak bir ahşap kullanmak yerine, sanatçının sert bir ahşap kullanması ve ahşap kesimine benzer bir kavramdır. Daha sert ahşap işlemi zorlaştırır, ancak son baskıda daha fazla ayrıntıya izin verir. Ahşap oymacılığı 18. yüzyılın sonlarında öncülük etmiş ve günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir.

Oyma

Bu, mürekkeplenecek yüzeyin boş kalacak alanlardan daha düşük olduğu bir karşı kabartma baskı şeklidir. Plakanın tüm yüzeyi mürekkeplendikten sonra, daha yüksek yüzeyler silinir ve kağıt mürekkebi almaya zorlanır. Bakır levhalar üzerine ilk baskı türleri (1500’ler) hazırlandı ve bunlar sonunda yeni teknoloji ortaya çıktıkça ve daha dayanıklı bir levha gerektiren baskı çalışmaları arttıkça çelik gibi daha sağlam metallere yol açtı. Intaglio ailesindeki baskı türleri arasında aquatint, mezzotint ve gravür bulunur.

Aquatintcomment

Bir aşındırma sanatçısı, metal baskı plakasında işaretler yapmak için asit kullanır. Bir plakaya aside dayanıklı bir kaplama uygularlar ve daha sonra asidin metalle temas etmesine izin verilecek bir iğne ile çizgileri işaretlerler. Aquatint ile sanatçı, istenen tonaliteyi elde etmiş alanlara aside dayanıklı bir madde her uyguladığında plakayı tekrar tekrar asit karışımına daldırır. Sonuç, tonda değişen sulu bir görünüme sahip çoklu derinliklerde bir aşındırma işlemidir.

Bakır klişe

Kullanılacak ilk ton yöntemi, plakanın rocker adı verilen metal bir aletle yapılan küçük noktalarla pürüzlendirilmesiyle elde edilir. Plakadaki bu küçük çukurlar, yüz temizlendiğinde mürekkebi tutar. Sonuç, baskıda değişen bir tonalitedir.

Oyma

Gravür ile tasarım, bir burin kullanarak metal bir plaka halinde kesilir (bu sizin ve benim için bir keskidir).

Litografi

1796’da Bavyeralı yazar Alois Senefelder tarafından icat edilen litografi, yağ ve suyun birbirini ittiği kimyasal prensip üzerinde çalışıyor. Litografide oyma yoktur ve tüm tasarım taş veya metal levhanın yüzeyinde yapılır. Görüntüyü oluşturmak için bir sanatçı, uygulamak istediği tasarımda yağlı maddelerle plakasını çizer ve ardından plakayı bir su filmi ile kaplar. Mürekkep daha sonra plakaya uygulanır, burada sadece yağlı yapıya yapışır ve su tarafından itilir. Böylece kağıt taşa basıldığında, sanatçının tasarımının ayna görüntüsü kağıda mürekkeple bırakılır.

Kromolitografi

Litografi sürecinden kaynaklanan kromolitografi, 1800’lerin başında çok renkli baskılar yapmanın daha kolay bir yolu olarak geliştirilmiştir. En basit ifadeyle, kromolitografi, litografi tekniğinin birçok uygulaması tarafından basılan renkli bir görüntüdür, her yeni plaka farklı bir renk için kullanılır.

Sanat olarak kitap toplama

Bir koleksiyonun belirli bir yazara veya konuya dayanması gerekmez, kitapların kendileri güzel şeyler olabilir ve kitaplar sanat eseri olarak sunulduğu için birçok koleksiyon toplanır. Sanat ve edebiyat yüzyıllardır yakından bağlantılıdır ve sanatçılar ticaretlerini kapak, ciltleme ve hatta sayfaların kenarlarına katlayabilirler.

Sanatsal bağlar

Bir kitabın ciltlenmesi, üst (ön) ve alt (arka) kapakları yapmak için kullanılan malzemenin türünü tanımlar. Ciltçinin işi, kitabı kitap bloğunun korunması için bir tür materyalle örtmeleri gerektiği için çok işlevseldir, ancak bazı bağlayıcılar bu görevi, koleksiyoncuların her şeyden önce bağlarına çekildikleri yaratıcı bir zevkle üstlenirler. Bazı ünlü kitapçılar tarafından ciltlenen kitaplar özellikle tahsil edilebilir.

Ön kenar resimleri

Eklenen dekorasyon söz konusu olduğunda bir kitabın kenarları genellikle göz ardı edilir. Bazen yaldız veya leke uygulanır veya belki de kenarlar daha rustik bir his için kesilmemiş bırakılır, ancak nadiren alçak kenara daha fazla düşünülür. Bu, 16. yüzyıla kadar Cesare Vecellio (ünlü Rönesans ressamı Titian’ın kuzeni) adlı bir İtalyan sanatçının kitapların ön kenarını tuval olarak kullanmaya başladığı zamana kadardı.

Kağıt mühendisliği

Kağıt mühendisliği, metnini ve görüntülerini benzersiz bir şekilde görüntüleyen bir kitap oluşturmak için kağıdı katlama, yapıştırma ve kesme eylemidir. Bir kağıt mühendisinin en yaygın görevlerinden biri açılır pencereler ve taşınabilir öğeler oluşturmaktır. Bu durumlarda tasarımcı, kitap açıldıkça veya çekme sekmeleri kullanıldıkça sayfadan uzaklaşan üç boyutlu görüntüler oluşturur.

Kağıt mühendisliğinin bir başka güzel örneği, kitabın yazarı, tasarımcısının kitabın genel hissine katkıda bulunmak için kitabın yapraklarının, kapağının veya hatta tüm metin bloğunun bölümlerini kesmesidir. Bu işleme kalıp kesme denir ve bunun en çarpıcı örneklerinden biri Jonathan Safran Foer’in Kodlar Ağacı’dır. Foer, mevcut metinden yeni bir hikaye oluşturmak için Bruno Schulz’un en sevdiği kitabı The Street of Crocodiles’dan metin parçalarını keserek Kodlar Ağacı’nı yarattı. Kalıp kesimlerinin daha tipik bir örneği, Stephen Dixon’ın bu kopyasında olduğu gibi bir iç sayfayı ortaya çıkarmak için ön kapakta kesilmiş şekilleri içerir.

Kapak resmi

Bazı kitapların sadece güzel kapakları veya toz ceketleri vardır ve sadece bu nedenlerden dolayı kitap toplamaya değer. Bu büyük bir koleksiyon kategorisidir… güzel kumaş kapak tasarımlarını, çekici toz sarmalayıcılara sahip kitapları veya unutulmaz sanat eserlerine sahip kağıt paketlerini (erken Penguen kitaplarını düşünün) tercih edebilirsiniz.

Kapak resmi, toplama kriterleri ’edebi’ olmayabilir, ancak sevdiğiniz şeyleri toplamanız gerekir. 1950’lerin bilim kurgusunun renkli tasarımlarını, kağıt hamuru gizemlerinin vintage hanımlarını, güzel işlemeli örtüleri, yaldızlı kabartmalı örtüleri, post-modern soyut tasarımları, tek bir illüstratörün çalışmasını veya fotoğrafçılığın akıllıca kullanımını seviyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kapak resmi var.

Küçük, ince ve özel baskılar

İnce presler, özel presler ve küçük presler, boyutları, kapsamı ve niyetleri nedeniyle geleneksel yayınevlerinden farklıdır. Bu yayıncılar tarafından üretilen kitaplar genellikle sıradan olmayan kitaplar isteyen koleksiyoncular tarafından beğenilir.

Küçük basın

Küçük bir basın, yılda az sayıda başlık yayınlayan ve küçük bir yıllık bütçeyle çalışan herhangi bir yayınevidir. ‘Küçük’ kelimesini oluşturan kesin kitap sayısı ve kesin bütçe genellikle kişisel tercih meselesidir, ancak iyi bir kural, yıllık unvanlarını iki el üzerinde sayabiliyorsanız ve basının kendisi daha büyük bir ana şirket tarafından finanse edilmiyorsa, muhtemelen küçük bir basına bakıyorsunuzdur.

Küçük basımlar genellikle şiir, tür kurgusu veya özel kurgusal olmayan alanlar gibi büyük yayınevleri tarafından ihmal edilen farklı edebi nişlerde çalışır. Küçük basımlar, avangard yazarlara, ana akım bir kitleye hitap etmeyecek ‘alternatif’ yazarlara maruz kalma ve kumar oynama imkanı sağlamakla ünlüdür. Küçük basına örnek olarak Arkham House, Melville House Publishing ve Copper Canyon Press verilebilir.

İnce basın

Güzel bir basın, yüksek içsel ve sanatsal kalitede kitaplar üreten bir yayıncı türüdür. İyi bir basın genellikle sınırlı sayıda kitap yayınlayacak, ünlü bir sanatçının ek resimlerini içerecek, daha kaliteli kağıt kullanacak veya hacimleri için ünlü bir kitapçı kullanacaktır. İnce bir pres ile küçük bir pres arasındaki ayırt edici fark, ince preslerin ince baskı ve üstün kaliteye olan bağlılığıdır. İnce basımlara örnek olarak Folio Derneği, Gregynog Press ve Arion Press verilebilir.

Özel basın

Bu, çoğunlukla tamamen ticari bir işletmeden ziyade sanatsal veya zanaat temelli bir girişim olarak işletilen küçük bir basın türüdür. Özel basın, 19. ve 20. yüzyılların ingiliz Sanat ve El Sanatları hareketini, Kelmscott Basını yayıncılığı ortaçağ köklerine ve Sanayi Devriminin ucuz mekanizasyonundan uzağa döndürmeyi amaçlayan William Morris’in etkisi altında tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Özel pres örnekleri arasında Roycroft Pres ve benzeri olmayan pres bulunur.

İncunabula: erken basılmış kitaplar

İncunabula (aynı zamanda incunable veya incunabulum), 16. yüzyılın başlangıcından önce basılmış ve el yazısıyla yazılmamış bir kitap, broşür veya başka bir belgeyi ifade eder. Johannes Gutenberg, matbaayı icat ettiğinde dünyayı değiştirdi ve 1450’lerde ilk basılı kitap olan Gutenberg İncil’i yarattı, bu yüzden incunabulalar yaklaşık 1455-1500 yılları arasında üretilen basılı materyallerdir.

Gutenberg, kitaplar yüzyıllardır elle üretildikten sonra yeni bir kitle iletişimi dönemi başlattı. Bu beş yıl boyunca Avrupa’da yaratılan basılı kitaplar tarihsel ve kültürel açıdan önemlidir. Doğal olarak, incunabula tüm nadir kitapların en çok arzu edilenleri arasındadır.

Incunabula teriminin ilk kaydedilen kullanımı, 1639’da ünlü bibliyofil Bernhard von Mallinckrodt’un De ortu et progressu artis typographicae (“Tipografik sanatın yükselişi ve ilerlemesi”) başlıklı hareketli tipte basımın gelişinin iki yüzüncü yılını işaretlemek için bir broşür yayınlamasıyla geldi. 1500 Tarihinden önce basılan kitapları tanımlamak için “baskının ilk bebekliği” olan prima typographicae ıncunabula ifadesini kullandı. Tarih keyfi olarak seçildi, muhtemelen güzel bir yuvarlak sayı olduğu için ama sıkıştı. Kelimenin kendisi, Latince’de kundaklama kıyafetleri veya beşik anlamına gelen anglicized bir incunabulum şeklidir.

Bu dönemde aslında iki tür baskı vardı. Her sayfa için tek bir oyma veya yontulmuş tahta blok kullanan blok yöntemi ve hareketli tip kullanarak Gutenberg’in daha gelişmiş tipografik baskı yöntemi.

İncunabula, Paris, Venedik, Roma, Strasbourg, Londra ve Mainz dahil olmak üzere Avrupa’nın yüzlerce şehrinde basıldı. Latince, bu ilk basılı kitaplar için en yaygın dildi. Yazıcılar genellikle incil ve diğer dini metinler gibi kitap biçimindeki eserleri yeniden yarattılar.

Gutenberg’in İncil’inden sonra, incunabula’nın ikinci ünlü örneği, Hartmann Schedel tarafından yazılan ve 1493’te basılan resimli bir dünya tarihi ansiklopedisi olan Nürnberg Chronicle’dır. Latince ve Almanca sürümleri vardı ve erken en çok satanlar oldu. Kitap, kitap satma ve yayıncılığın ilk öncülerinden Anton Koberger tarafından basıldı. Diğer ilk baskı öncüleri arasında Londra’daki William Caxton, Mainz’deki Peter Schöffer, Paris’teki Johann Heynlin ve Flanders’daki Dirk Martens vardı.

Bugün, hayatta kalan incunabula’yı görmek için en iyi yer müzeler ve kurumsal kütüphanelerdir. İngiliz Kütüphanesi, Vatikan, Bodleian ve Bavyera Devlet Kütüphanesi önemli koleksiyonlara sahiptir. Kaç tane incunabula baskısının basıldığı bilinmemektedir, ancak Gutenberg’in baskı teknolojisi hızla benimsenmiştir ve muhtemelen yüz binlerce kitap yaratılmıştır.

İmzalı kitapların toplanması

Kitaplar iyidir ama imzalı kitaplar daha iyidir. En sevdiğiniz yazardan bir imza, bir kitabı tahsil edilebilir bir öğeye dönüştürebilir ve değerini ve arzu edilebilirliğini artırabilir. Birçok koleksiyoncu koleksiyonlarını imzalı kitaplara dayandırdı ve nadir kitap işinin temel unsurlarından biri.

Bir kitabı imzalamak muhtemelen bir yazarın gerçekleştirebileceği en basit pazarlama şeklidir. Seri üretilen bir ürünün anında kişiselleştirilmesi ve kitabın sahibi için çok sevindirici.

İmzalı bir kitap almanın en kolay yolu, kopyanızı almak ve en sevdiğiniz yazarla tanışmaktır. Yazarlar genellikle yeni bir kitabı tanıtmak için turneye çıkarlar ve bu etkinlikler genellikle kitap imzaları ve okumaları içerir. Artık daha ünlü yazar imza hattı olacak.

Turne yazarları genellikle kitapçılarda görünür ve etkinlik ayrıntıları yerel medyanızda bulunabilir. Tur detayları yazar ve yayıncı web sitelerinde listelenmiştir. Ayrıca kitap fuarlarında ve edebiyat festivallerinde kitaplarını imzalayan yazarları da bulacaksınız. Gelecek vaat eden bir yazarı tespit etmek ve büyük zamana çarpmadan önce bir kitap imzalamalarını sağlamak büyük bir beceridir ve imzalı kitapların satırları çok uzun olur.

Yazarla görüşmeden imzalı kitaplar satın almak kolaydır. Bunları nadir kitapçılarda ve kataloglarında, internette ve nadir kitap fuarlarında bulabilirsiniz.

İmzalı kitaplar satın alırken, kitapçı terminolojisi hakkında birkaç şey bilmek önemlidir:

Yazılı” terimi, yazarın imzasına ek olarak kısa bir not yazdığı anlamına gelir;
Düz imzalı” terimi, yazarın adını ve sayfada başka hiçbir şey yazmadığı anlamına gelir;
Kitapçılık dünyasında “imzalı” terimi imzalı anlamına gelmez, ancak söz konusu belgenin elle yazılmış olduğu anlamına gelir. Yani “imzalı bir el yazması“, yazar tarafından elle yazılmış bir el yazmasıdır.
Bazı yazarlar düzenli olarak turneye çıkarlar ve çok sayıda kitap imzalarlar (Salman Rushdie ve Ken Follett her ikisi de üretken imzalayanlardır), bu nedenle imzalı kopyaları nadir kitap pazarında çok uygun hale gelir. Diğer yazarlar son derece başarılı olduktan sonra çok daha az tur atıyorlar, böylece imzalı kitaplar daha az olabilir. Açıkçası, imzalı kopyaların temini, bir yazarın ölümüyle birlikte durma noktasına geliyor.

Bir kitaptaki imzanın gerçekliğinden şüphe duyuyorsanız, İLAB, ABAA, ABA, ABAC, IOBA ve benzeri saygın kitapçı derneklerinin üyeleri tarafından satışa sunulan kitaplara yönelin.

Sınırlı sürüm “Limited edition” kitaplar

Sınırlı sayıda yayımlanan bir kitap, yazdırma çalışmasındaki kopya sayısının yayımlanmadan önce kesin olarak tanımlandığı ve bu sayının standart bir yazdırma çalışmasından önemli ölçüde daha az olduğu ve ilk yazdırma işlemi tükendikten sonra başka yazdırma çalışmasının verilmediği bir kitaptır.

Sınırlı sürümler, yazarın bu çalışmayı satın almak için yayınlamayı planladığı tek zaman sınırlı sürümün olduğu bir roman veya kısa öykü gibi tek başına sürümler de olabilir. Alternatif olarak sınırlı sayıda, daha kaliteli kağıt, ekstra çizimler, yazar imzaları, farklı kapak resimleri, kayma kılıfı veya normalde o yazarın veya yayıncının bir kitabında bulunmayan başka bir ekstra türü gibi ek özellikler içeren sınırlı sayıda standart bir baskı çalışmasıyla birlikte yayınlanabilir.

Sınırlı sürümlerde dikkat edilmesi gerekenler

Bir kitabın sınırlı sayıda olması, her zaman nadir, tahsil edilebilir veya değerli olduğu anlamına gelmez; arzın hala sınırlamalarla talebi aşabileceğinden, her zaman basılan kopya sayısına dikkat edin.

Sınırlı sayıda koleksiyon için tasarlanmıştır. Sahiplerin sınırlı sürümlerinin hasar görmesine veya bozulmasına izin verme olasılığı çok daha düşüktür, bu da uzun sürelerden sonra bile daha büyük bir yüzdesinin iyi durumda olacağı anlamına gelir.

Numaralı baskı, yazdırma çalışmasındaki toplam kopya sayısının kitap üzerinde not edildiği sınırlı bir baskıdır. Bu genellikle yazdırmadaki toplam sayının üzerinde geçerli sayı olarak yazılır; örneğin: “Bu kitap 54/200 numaralı kopyadır”.

Harfli bir baskı, harflerin dışında numaralandırılmış bir baskıyla aynıdır. Neredeyse her zaman 26 kopya ile sınırlıdır ve her biri alfabenin farklı bir harfi ile gösterilir. Nadir olmasına rağmen, bazen harfli sürümler 52 kopya (büyük ve küçük harflerle) ve bazen 26 kopyadan daha az olacak şekilde sınırlandırılır.

Bir yayıncı, ek özellikler (ekstra çizimler, ekstra hikayeler, vb.) İçeren deluxe edition adlı bir şey yayınlayabilir, ancak bu mutlaka sınırlı veya tahsil edilebilir olduğu anlamına gelmez. Deluxe edition’ın yalnızca daha yüksek bir fiyata sahip kabarık bir ciltli olup olmadığını kontrol etmek için durum tespiti kullanın.

İlk baskıların belirlenmesi ve toplanması

Başka hiçbir terminolojinin kitapçılar ve koleksiyoncular arasında ilk baskınınki kadar çekişmeye neden olmadığını söylemeye cesaret ediyoruz. Yayımlama açısından, bir baskı teknik olarak aynı tür ayarından yazdırılan bir kitabın tüm kopyalarıdır ve kitap yalnızca kopyada önemli değişiklikler yapılırsa ikinci baskı olarak tanımlanır. Bununla birlikte, toplama açısından, ilk baskının çok kaba bir açıklaması, söz konusu eserin ilk ortaya çıkışı olduğunda olacaktır.

Biraz daha ışık tutmak için, bir yayıncı ilk kez yeni bir kitap yayınladığında, bu kitabın büyük değişiklikler olmadan basılan tüm kopyaları ilk baskı olarak kabul edilebilir. Bu ilk baskının ilk baskısı tükenirse ve yayıncı aynı dizgiyle sonraki bir baskı üretmeye karar verirse, kitap birinci baskı, ikinci baskı olarak tanımlanır. Öte yandan, ilk basımından sonra kitapta önemli değişiklikler yapılırsa, belki bir bölüm veya bir önsöz eklenirse, kitap ikinci baskı olarak tanımlanacaktır.

Sorunları daha kafa karıştırıcı hale getirmek için, yeni bir yayıncı aynı başlığın bir örneğini her yayınladığında veya bir kitap başka bir biçimde yayımlandığında, kitaplarını ilk baskı olarak da tanımlayabilirler (örneğin, Penguin Classics ilk baskısı veya ilk ciltsiz baskı). Kitapçıların bu sonraki ilk baskıları ‘ilk baskı’ olarak tanımladığını görmek yaygındır.’

Şimdi muhtemelen ilk baskılarla ilgili neden bu kadar çok tartışma olduğunu anlayabilirsiniz. İlk baskı olarak tanımlanan iki veya daha fazla kitap varsa, bir koleksiyoncu hangisinin daha üstün olduğunu bilmek isteyecektir.

Kitapçıların ve koleksiyonerlerin çoğunluğu ‘gerçek ilk baskıyı’ – kitabın kronolojik olarak diğer tüm baskıların yerini alan baskısını – istiyor ve bazen gerçek ilkini tanımlamak için dedektiflik çalışması gerekiyor.

İlk baskıların etrafındaki karışıklık 1984’te George Orwell tarafından gösterilmiştir. Secker & Warberg tarafından 1949’da yayınlanan Birleşik Krallık ciltli baskısı, Harcourt Brace tarafından aynı yıl basılan ABD baskısına göre gerçek ilk baskı olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, İngiltere’nin ilk baskısı kırmızı bir toz ceketinde ve ayrıca yeşil bir toz ceketinde geliyor ve hiç kimse hangisinin ilk basıldığını bilmiyor gibi görünüyor. Genel fikir birliği, kırmızı meselenin gerçek ilk olduğu, ancak hiç kimsenin kanıtının olmadığıdır.

About admin

Check Also

Andrew Lang'in Peri Kitapları

Andrew Lang’in Peri Kitapları

Okuyucular büyülenmekten keyif aldıkça, bazıları anında tanınabilir, bazıları ise daha az tanıdık olan düzinelerce masaldan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.