Kitap Koleksiyonu Ölmekte Olan bir Sanat mı?
Kitap Koleksiyonu Ölmekte Olan bir Sanat mı?

Kitap Koleksiyonculuğu Ölmekte Olan bir Sanat mı?

Uzun mesafeler kat eden ve koleksiyonlarına yeni eklemeler için internette dolaşan genç ve yaşlı koleksiyoncuların puanları kesinlikle size şiddetle şunu söyleyecektir: Hayır! Kitap toplama ölmekte olan bir sanat değildir. Şu anda yirmi birinci yüzyılın üçüncü on yılında olmamıza ve her şeyin dijitalleşmiş gibi görünmesine rağmen, fiziksel kitap – ve onu toplama, koruma, arşivleme arzusu – canlı ve iyi durumda. Yeni nadir ve bağımsız kitapçıların yükselişinden, nadir kitaplarda ve kitap toplama ödüllerine kadar her geçen gün yeni koleksiyoncular ortaya çıkıyor.

Kitabın Fizikselliğine Olan İlginin Yeniden Canlandırılması

Kitap koleksiyoncuları, Buenos Aires’ten Londra’ya ve Tokyo’ya kadar nadir kitap mağazalarının yanı sıra kağıt ve efemera pazarlarını ziyaret ederek dünya çapında devam ediyor. Ve bazı durumlarda, The Observer’daki bir makalenin önerdiği gibi, kitap koleksiyoncuları, yirmi birinci yüzyılın kitlesel dijital kültürünü, internette özellikle nadir ve bulunması zor kitaplar ve geniş alanlar arayarak bile benimsemişlerdir – bazen binlerce milden fazla kitap alımıyla sonuçlanır. Aynı zamanda, daha fazla fiziksel kitapçı ortaya çıkıyor ve topluluk desteği kazanıyor. New York Times , Amerikan Kitapçılar Birliği’nin ülke genelinde 2.500’den fazla lokasyona sahip toplam 1.887 üyeye ulaştığını bildirdi.

Walter Benjamin, 1935’te “Mekanik Üreme Çağında Sanat Eseri” ni yazdığında, özellikle kitap ve efemera koleksiyonlarını düşünmüyordu, ancak eserlerin farklılığı ve seri üretim ve ticarileştirmenin alacağı ücret konusunda endişeliydi. “Aura” kavramı ve benzersiz fiziksel nesneler etrafında var olma biçimleri hakkında uzun uzun yazdı. Yaklaşık bir yüzyıl sonra, Benjamin’in dijital medya söz konusu olduğunda auranın herhangi bir anlamı olduğu fikrini hayal etmek zor. Yine de fiziksel kitap devam ediyor ve sayısallaştırma çağında somut nesnelerin ayırt edici kaldığının altını çiziyor.

Genç Kitap Koleksiyoncuları için Kitap Toplama Ödülleri

Bir dizi kitapçı ve kar amacı gütmeyen kuruluşun kitap koleksiyonculuğuna olan ilgiyi sürdürmeye ve genç koleksiyonculara olan ilgiyi artırmaya çalışmasının yollarından biri de çeşitli kitap toplama ödülleridir. Pek çok genç koleksiyoncu, nadir bir kitabı ve büyüleyici bir koleksiyonu önceki nesillerden farklı kılan şeyleri tanımlıyor. Her yıl, Antikacı Kitapçılar Birliği (ABAA), birkaç üyesi ve Kongre Kütüphanesi, ülkenin dört bir yanından lisans programlarında ve lisansüstü okullarda koleksiyonculara ödül veren Ulusal Üniversite Kitap Toplama Yarışması’nı (NCBCC) desteklemektedir.

Başvuru sahiplerinin çoğu, Boston Üniversitesi, Bryan Mawr Koleji, Duke Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Mississippi Eyalet Üniversitesi, Scripps Koleji ve Virginia Üniversitesi gibi kendi kurumları tarafından desteklenen kitap toplama yarışmalarından destek alıyor. Swarthmore College, ABD’de 1920’lere dayanan öğrenciler için kitap toplama yarışması düzenleyen ilk eğitim kurumuydu. ve bu yarışmalar Amerikan üniversiteleriyle sınırlı değil. Elbette, dünyanın dört bir yanındaki eğitim kurumları öğrenciler için kitap toplama ödülleri veriyor. Örneğin, Antikacı Kitapçılar Birliği, Londra Üniversitesi, Cambridge, Oxford, Glasgow Üniversitesi ve St. Andrews Üniversitesi de dahil olmak üzere İngiltere’deki çeşitli üniversitelerde yarışmalara işaret ediyor.

Üniversite kitap toplama ödüllerinin ötesinde, diğer yarışmalar, kitap toplamanın önceki enkarnasyonlarında kendilerini kenarlarda bulabilecek kitap koleksiyoncularını aydınlatmaya çalışır. Örneğin, Paris Review , Heather O’DONNELL ve Rebecca Romney tarafından Honey & Wax Kitapçılarında yaratılan otuz yaşın altındaki kadınlar için kitap toplama ödülü hakkında rapor verdi. Makaleye göre, ödülün geliştirilmesindeki amaçları “aktif olarak kitap toplayan genç kadınları hayatlarının o kısmına sahip olmaya ve paylaşmaya teşvik etmek ve koleksiyonlarının geleceği hakkında stratejik düşünmekti.”

Nadir Kitaplarda Ders Çalışmaları ve Kitap Koleksiyonerliği

Kitap toplama ödüllerine ek olarak, çeşitli nadir kitap kursları da koleksiyona yeni ilgi uyandırıyor. Örneğin, Virginia Üniversitesi’ndeki Nadir Kitap Okulu (RBS), düzenli olarak Charlottesville, New York, New Haven ve Philadelphia’daki koleksiyoncular için (diğerlerinin yanı sıra) kurslar sunmaktadır. Londra Nadir Kitaplar Okulu ayrıca koleksiyoncular, kütüphaneciler, kitapçılar ve nadir kitaplar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen diğer kişiler için Londra Üniversitesi aracılığıyla yaz kursları sunmaktadır.

Dersler sadece akademisyenler için değildir. Aslında, antika kitap dünyasından çok uzakta günlük işleri olan koleksiyoncular, koleksiyonlarını oluşturma ve arşivleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için genellikle çeşitli kurslara katılırlar. Aynı zamanda, birçok kitap koleksiyoncusu, akademisyenler, kütüphaneciler, arşivciler ve kitapçılar gibi nadir kitabın evrenine bir şekilde bağlıdır.

Nadir kitap koleksiyonuyla ilgileniyorsanız, büyük bir bütçeyle başlamanıza veya ekonomik açıdan en değerli koleksiyona sahip olmayı hedeflemenize gerek yoktur. Bunun yerine, bir yazarla veya ilginizi çeken bir sorunla başlayabilirsiniz. İlk baskıları aramaya başlayın ve aramanızı yazar tarafından imzalanmış kitaplara ve sunum kopyalarına (yazar tarafından diğer önemli kişilere yazılan kitaplar) genişletin. Küçük başlayabilir ve koleksiyonunuzu bir ömür boyu oluşturabilirsiniz.

About admin

Check Also

Grimoire, Kara Büyü Kitapları

Grimoire, Kara Büyü Kitapları

Grimoirler, semboller, büyüler, takılar, çağrılar ve muska yapımı için talimatlar içeren kara büyü kitaplarıdır. Genellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.