Kitap Koleksiyoncuları
Kitap Koleksiyoncuları

Kitap Koleksiyoncuları

Kitap koleksiyonculuğu, belirli bir koleksiyoncunun ilgisini çeken kitapların aranması, bulunması, edinilmesi, düzenlenmesi, kataloglanması, görüntülenmesi, saklanması ve bakımı dahil olmak üzere kitapların toplanmasıdır. Kitap sevgisi bibliyofilidir ve okumayı seven, hayran olan ve kitap toplayan bir kişiye genellikle bibliyofil denir, ancak aynı zamanda kitaplara aşırı bağlılık anlamına gelen bir bibliyolater veya kitap sevgisi olan bir kişi için başka bir terim olan bir kitapçı olarak da bilinir.

Kitap toplama kolay ve ucuz olabilir

Kitapçılarda yeni ve kullanılmış milyonlarca kitap bulunabilir. Kitap aynı zamanda ses biçimi gibi Sesli Google, Sesli kitaplar, Librivox gibi web siteleri aracılığıyla toplanabilir. Kullanıcılar telefon, tablet veya bilgisayar kullanarak istedikleri zaman erişebilecekleri geniş bir kitap kütüphanesine sahip olabilirler. Basılı kitaplar gibi, sesli kitaplar da uzun yıllar boyunca biriktirilebilir. Zengin kitap koleksiyoncuları, Gutenberg İncil’i ve Shakespeare’in ilk Folyosu, hem ünlü hem de son derece değerli kitaplar gibi büyük nadirlikler peşinde koşarlar. Daha az aracı olan koleksiyonerler, favori bir yazarın eserlerini, modern yazarların ilk baskılarını veya belirli bir konuyla ilgili kitapları toplayabilir. Kitap fiyatları genellikle belirli bir baskıya olan talebe, mevcut kopya sayısına ve bir kitabın durumuna bağlıdır. Örneğin, ““And To Think That I Saw It On Mulberry Street” ilk baskısı en iyi durumda 12.000 $ ‘a ulaşabilir. Bazı koleksiyoncular, modern ince baskı koleksiyoncularına yönelik olan Fine Press Book Association gibi derneklere katılırlar. Özel Kütüphaneler Birliği aynı zamanda modern ince baskıyı da kapsar, ancak görünümünde çok daha geneldir.

Kitap Koleksiyonerliği Tarihi

Antik dünyada, papirüsler ve parşömenler (kitabın kodeks formundaki öncüleri) hem kurumlar hem de özel kişiler tarafından toplanmıştır. Hayatta kalan hesaplarda, o dönemde bibliyofil kitap koleksiyoncularına referanslar vardır.

1344’te İngiliz piskopos Richard de Bury, kitapların sevgisini ve takdirini övdüğü Philobiblon’u yazdı.

Johannes Gutenberg’in 15. yüzyılda icat ettiği, daha ucuz ve bol kitaplarla sonuçlanan matbaanın ortaya çıkmasıyla ve Rönesans’ın çağdaşlaşan ekonomik, sosyal ve politik değişimleriyle kitap toplama büyük bir ivme kazandı. Fransa Saymanı Jean Grolier, bu dönemin önemli bir bibliyofil ve kitap koleksiyoncusuydu. Grolier, 3.000 ciltlik bir kütüphaneye sahipti ve Latin klasiklerine ve zengin bir şekilde dekore edilmiş kitap ciltlerine olan sevgisiyle biliniyordu. Rönesans’ın önde gelen yazıcısı, tipografı, editörü ve yayıncısı Yaşlı Aldus Manutius tarafından kurulan Aldine Press’in patronuydu.

Reformasyon sırasında birçok manastır kütüphanesi parçalandı ve içerikleri sık sık tahrip edildi. Henry VIII’in manastırları dağıtmasına İngiliz antikacı tepkisi vardı. Edward VI komiserleri üniversite, kolej ve manastır kütüphanelerini yağmalayıp soydular; böylece kitapları yok edilmekten kurtarmak için Başpiskopos Matthew Parker ve Sir Robert Cotton gibi yapabilenler onları toplamaya başladı.

17. Yüzyılın sonlarına gelindiğinde milyonlarca basılı kitap dolaşıma girmiş ve kitaplara ayrılmış müzayedeler gerçekleşmeye başlamış ve kitaplara ayrılmış basılı kataloglar kitap satıcıları ve Avrupa ve Amerika’daki müzayede evleri tarafından yayınlanmaya başlamış, kitap koleksiyonculuğunun giderek artan okuryazar halkla artan popülaritesine yol açmıştır.

18. Yüzyılda Romantik çağın ortaya çıkışı ve geçmişe odaklanmasıyla kitap koleksiyoncuları eski kitaplara, antikacı basımlarına ve el yazmalarına ilgi göstermeye başladı. Bu yeni vurgu, Fransız Devrimi ve Napolyon Savaşları sırasında manastır ve aristokrat kütüphanelerin dağılmasının ardından eski kitapların piyasaya sürülmesiyle devam etti.

İngiliz politikacı George John, 2. Earl Spencer (1758-1834) on binlerce cilt topladı. Koleksiyonunun güçlü yönleri arasında klasiklerin ilk baskıları; önemli erken basımcılar tarafından üretilen eserler ve özellikle Aldine baskılarının neredeyse eksiksiz bir koleksiyonu; ve birçok İncil vardı.  1812’de bibliyofilik Roxburghe Kulübü’nü kurdu.

Sir Thomas Phillipps (1792-1872) 40.000 basılı kitap ve 60.000 el yazması topladı. “Dünyanın tanıdığı en büyük el yazması koleksiyoncusu” idi. Thomas Frognall Dibdin tarafından bibliomania olarak adlandırılan gayretli toplama çabaları, aksi takdirde imha edilecek çok sayıda tarihi malzemenin, özellikle de el yazmalarının korunmasına yol açtı.

19. Yüzyılda giderek zenginleşen Amerika Birleşik Devletleri, demiryolu patronu Henry Huntington ve finansör ve bankacı J. Pierpont Morgan gibi “titan” kitap koleksiyoncularının ortaya çıktığını gördü.

Kitap Fiyatları

Kitap fiyatları genellikle belirli bir kitaba olan talebe, satın alınabilecek kopya sayısına ve belirli bir kopyanın durumuna bağlıdır. Diğer koleksiyonlarda olduğu gibi, belirli bir yazarın, unvanın veya konunun popülaritesi ile fiyatlar yükselir ve düşer.

Satılık çok sayıda kitap nedeniyle, tahsil edilebilir kitaplar için tek bir kapsamlı fiyat rehberi yoktur. Çevrimiçi kitapçı sitelerinde satışa sunulan kopyaların fiyatları, mevcut piyasa değerlerinin bir kısmını göstermektedir.

Rothschild Dua Kitabı 13.6 milyon dolara satılırken St. Cuthbert İncili 14.7 milyon dolara satıldı. Bu dini metinlerin her ikisi de 2012 yılında satıldı. Northumberland Bestiary 2007’de 20 milyon dolara satıldı. Tang’ın Yeni Kitabı 2018’de 17,1 milyon dolara satıldı. William Shakespeare’in 1623’te basılan ilk Folyosu 2001’de 6,2 milyon dolara satıldı. Action Comics # 1 sayısı, 2014 yılında 3.2 milyon dolarlık rekor bir fiyatla 10 sentlik bir kapak fiyatıyla satıldı

Kitabın Durumu

Diğer koleksiyonlarda olduğu gibi, bir kitabın değeri nihayetinde fiziksel durumuna bağlıdır. Kitaplar güneş ışığından, nemden ve böceklerden zarar görebilir. Kağıt yapım sürecinden kaynaklanan asit, sayfalarda kahverengi lekeler oluşmasına neden olabilir; yavaş yavaş kahverengiye döner, bronzlaşma denir; ve sonuçta parçalanır.

Kapaklar genellikle hızlı nem değişimlerinden içeri doğru bükülür veya dışarı fırlarsa, bir kitap eğilir (çizilmiş bir yay gibi bükülür). Kalın ciltli kitaplar, rafta düz dursalar bile sayfaları ortada aşağı doğru sarkma eğilimindedir.

Kitabın Kaynağı

Yeni kitaplara kitapçılardan ve çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir. Birçok kitapçı, basılmamış, kullanılmış, antika, nadir ve koleksiyon kitaplarda uzmanlaşmıştır. Abebooks, Alibris, Amazon ve Biblio dahil olmak üzere çevrimiçi kitapçılar, diğer mağazaları ve bireyleri web siteleri aracılığıyla kitap satmaya teşvik eder ve komisyon talep eder.

Antika ve koleksiyon mağazalarında satılık birkaç kitap olabilir. Büyük müzayede evleri kaliteli koleksiyon kitapları satar ve yerel müzayede evleri karton kutu ile kitap satabilir. Bit pazarları ve ikinci el mağazaları genellikle kitap bölümlerine sahiptir.

Antika Kitaplar

Antika kitap koleksiyonu kabaca 1900’den önce basılan kitaplara ilgi olarak tanımlanabilir ve 19., 18., 17., 16. ve 15. yüzyıl kitaplarına olan ilgiyi kapsayabilir. Antika kitap koleksiyoncuları, olabilmelerine rağmen, yalnızca ilk  baskılarla ilgilenmezler. 1455 öncesi Avrupa kitaplarının hepsi el yazması “el yazısıyla yazılmış” ve bu nedenle “baskı” fikrinin alakasız olduğu türden bir tarihi eser grubuna girer. Yaklaşık 1770’den önce basılan birçok kitap için, ilk baskı, fiyat ve / veya kullanılabilirlik nedeniyle her zaman elde edilemez. İlgi çekici bir döneme ait daha sonraki baskılar baskılar, aynı zamanda eserler oldukları için bir antika koleksiyoncusu için hala arzu edilir.

Örneğin, John Milton tarafından Paradise Lost (1667) ‘nin ilk baskısı, bir evin peşinatına eşdeğer olabilir. Bununla birlikte, teknik olarak daha sonraki bir baskı olan 1688’in ilk resimli folio baskısı, ilk baskının bir kısmına mal oluyor, ancak yine de Milton’un yaşadığı döneme ait resimli bir kitap olarak binlerce dolar ediyor.

Alexander Pope’un İlyada ve Odyssey çevirisinin birçok baskısı vardı. 1715-1720’nin ilk baskısı küçük bir servete mal olurken, biraz sonra 18. yüzyıl sürümleri çok daha ucuzdur, ancak yine de prim fiyatları almaktadır. John Ogilby’nin 17. yüzyıldan kalma Homeros’un The Iliad ve The Odyssey çevirileri ağır fiyatlar topladı, ancak Papa’nın çevirisinin ilk baskısı kadar değil. Bu kısmen, Ogilby’nin ilk baskısının, muhtemelen 1666’daki Büyük Londra Yangını’nda yok olan önemli sayıda kopyasından kaynaklanıyor olabilir.

İlk İngiliz hareketli tip yazıcı 15. yüzyılın sonlarında Caxton’du. 15. yüzyıldan kalma kitaplarının basımları çok nadirdir. Bazen, Caxton’un kitaplarına benzer 16. yüzyıl basımları, antika kitap satıcıları ve müzayedeler arasında görünür ve genellikle çok yüksek fiyatlar getirir. 1623’ün son Shakespeare İlk Folyosu (William Shakespeare’in toplanan eserlerinin ilk baskısı) 2006’da rekor bir fiyatla “5.5 milyon  $” satıldı. William Shakespeare’in eserlerinin daha sonraki 17. yüzyıl folyoları hala küçük bir evin fiyatını getirebilir, ancak daha kolay erişilebilir ve nispeten elde edilebilirken, ilk Folyonun neredeyse tüm kaybolmamış kopyaları kütüphanelere, müzelere veya üniversitelere aittir ve bu nedenle piyasada görünme olasılığı düşüktür. Antika koleksiyoncusu için, belirli bir kitabın üretiminin daha geniş bir tarihsel bağlama nasıl uyduğu, ilk baskı olmasa bile, baskı kadar önemli olabilir.

İlgi çekici olan, daha önce ünlü kişilere ait kitaplardır.  Örneğin, Voltaire’e ait olduğu bilinen daha az önemli bir 18. yüzyıl kitabının bir kopyası, bir zamanlar Voltaire’in elinde olduğu için, tek başına piyasa değerinin birçok katı bir değere ulaşacaktır. Önceki kitap sahipleri genellikle kopyalarını imzaladılar veya kitap plakasıyla etiketlediler ve kökeni iyi belgelenmişse, önde gelen bir önceki sahibini tanımlamak genellikle zor değildir.

 

About admin

Check Also

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

Nadir Bir Kitabın Durumu Nasıl Belirlenir

İşte hatırlamaya değer bir kitap ipucu: Oturma odanızdaki rafta duran en sevdiğiniz romanın ilk baskı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.