Kimya Kitapları
Kimya Kitapları

Kimya Kitapları

Kimya kitapları, mutfaktaki kabartma tozu ve sirke arasındaki etkileşimlerden bitkilerin yapraklarının derinliklerinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlara kadar çevremizdeki dünyayı açıklamaya yardımcı olur. Okul ve kolej dersleri için veya ilginç bir hobi olarak kimya okuyanlar, bu konunun genellikle coğrafya, biyoloji ve fizik doğa bilimleriyle bağlantıları olduğu için merkezi bilim olarak adlandırıldığını bilirler. Koleksiyon kimya kitapları aranır, çünkü birçok eski metin inanılmaz derecede nadirdir ve diğer kitaplar konunun ve bilimsel yöntemin yıllar boyunca nasıl değiştiğini göstermektedir.

Robert Boyle (1627-1691), ilk kimya kitaplarından biri olan Kuşkucu Kimyager’i yazmakla tanınır. Bunu, kimya kitabı Elements of Chemistry yeni bir çığır açan ve Kütlenin Korunumu Yasasını tanımlayan Antoine Lavoisier’in (1743-1794) çalışması izledi. Diğer eski kimya kitapları arasında Linus Pauling’in 1939’da yayınlanan Kimyasal Bağın Doğası yer alıyor; Pauling bu alanda öncüydü ve kimyasal bağlanma konusundaki açıklamaları okuyucunun bazen zor bir konuyu anlamasına yardımcı oluyor.

Kimya kitapları satın almak istiyorsanız, konuyu daha derinlemesine anlamak için klasiklerle başlamalısınız. Kimyasal Yayınlar, Doğası ve M. G. Mellon tarafından Kullanımı o kadar etkili bir çalışma olmuştur ki, 1924’teki ilk yayınından bu yana beş basımdan geçmiştir. Konuyla ilgili modern bir anlayış arayan koleksiyoncular için kurgusal olmayan kimya kitapları, James Keeler’in Kimyasal Reaksiyonların Neden Gerçekleştiğini içerir; bu da okuyucuyu, reaksiyonların temellerini açıklamak için entropi ve kuantum mekaniği gibi kimyadaki önemli fikirlerin hızlı bir turuna çıkarır. Peter Atkins’in Kimyası Nedir? kimya kavramlarını modern yaşamla ilişkilendirerek bağlam içinde sunar.

Sam Kean’ın The Disappearing Spoon : Ve Elementlerin Periyodik Tablosundan Çılgınlık, Sevgi ve Dünya Tarihinin Diğer Gerçek Hikayeleri gibi niş kimya kitapları, geçmişten gelen ilginç hikayeleri bilimin dinamik ilkeleriyle birleştiriyor. Ulusal Kitap Ödülü finalisti Radyoaktif: Marie Pierre Curie: Lauren Redniss’in Bir Aşk ve Serpinti Hikayesi, radyoaktivite konusuna insan ilişkisindeki başlangıcı ile yaklaşıyor. Yeni unsurların ve yeni yasaların keşfi de dahil olmak üzere pek çok şey değişmiş olsa da, bu ilk metinlerdeki içeriğin ne kadarının bugün alakalı kaldığını görmek ilginçtir.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.