Kapaklı Kitap Kutusu
Kapaklı Kitap Kutusu

Kapaklı Kitap Kutuları Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir kitap koleksiyoncusuysanız veya nadir efemera koleksiyoncusuysanız, kapaklı kutuları ve nadir kitapları ve kağıtları korumadaki önemini zaten biliyor olabilirsiniz. Kısacası, bir kapaklı kutu, belirli bir kitap veya kağıt koleksiyonu için ayrı ayrı yapılan özel bir arşiv kutusu türüdür.

Açık olmak gerekirse, kapaklı kutular tıpkı kitaplar gibi açılır ve genellikle belirli bir kitabın veya nesnenin özelliklerine göre özel olarak yapılır. Bu nedenle, iki özelleştirilmiş kapaklı kutu mutlaka birbirine benzemez. Ayrıca sık sık el yapımı kağıtlarla süslenirler, kapaklı kutular koruyucu aletler ve kütüphane rafı için dekoratif öğeler yaparlar. Nadir kitaplara sahip olan herkes kapaklı kutular hakkında daha fazla bilgi edinmeli ve özellikle nadir ciltler için özel olarak üretilmesini düşünmelidir.

Nadir Kitaplar ve Kağıtlar için Ismarlama Kapaklı Kutular

Ne diyeceğinden emin olmasan bile muhtemelen daha önce bir kapaklı kutu görmüşsündür. Üç kenarından birinde bir tür menteşe vardır, bu da kitabın kutunun alt kısmına (veya tepsisine) düz bir şekilde uzanmasına izin verirken, üst taraf ve omurga tarafı kitabı görüntülemek için açılabilir ve uzatılabilir. Üst ve alt kısım, kitabın içinde tam bir kapak ve koruma sağlamak için birbirine sıkıca oturur.

Her şeyden önce bir kapaklı kutu, nadir bulunan kitabınızı rafınızda bulundururken korumak için tasarlanmıştır. Kongre Kütüphanesi, kitapların uygun şekilde depolanmasının, onları nispeten kuru tutmayı, her türlü ışığa (ancak özellikle yoğun ışığa) maruz kalmayı en aza indirmeyi, tozdan uzak tutmayı ve dik veya düz bir şekilde rafa kaldırmayı içerdiğini vurgulamaktadır. Bir kapaklı kutu, tüm bu uygun depolama tekniklerini gerçekleştirmenize ve kitabınızı çok uzun süre güvende tutmanıza olanak tanır. Bonus olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi birçok ısmarlama kapaklı kutu, kapaklı kutuların raflarınızda dekoratif bir amaca hizmet etmesini sağlayan el yapımı asitsiz kağıtlarla tasarlanmıştır.

Herhangi bir kapaklı kutunun en önemli özelliklerinden biri arşiv kağıdından yapılmış olmasıdır. Arşiv kağıdı asit içermez ve tipik olarak herhangi bir ağartıcı, parlatıcı ve kağıt hamuru içermez. Arşiv kağıtlarının çoğu yüzde 100 pamuktan yapılmıştır. Kapaklı kutunun kitabın boyutuna ve şekline göre uyarlanması da önemlidir. Bir kapaklı kutu bu şekilde özel olarak üretildiğinde, kitabı hasardan koruyabilir ve kenarları veya köşeleri çarpma riski olmadan kitabı barındırabilir.

Standart Arşiv Kapaklı Kutular Satın Alma

Size, belirli bir kitabın tam boyutuna göre oluşturulan ısmarlama kapaklı kutular hakkında her şeyi anlatmayı bitirdik. Yine de tüm kapaklı kutular belirli bir nesneye uyacak şekilde uyarlanmamıştır. Aceleniz varsa ve belirli bir iş için ısmarlama bir kapaklı kutuya sahip olana kadar bir kitap veya kağıt koleksiyonunu korumak istiyorsanız, standart arşiv kapaklı kutuları satın alabilirsiniz.

Standart arşiv kapaklı kutular, genellikle standart boyutlu kitap ve kağıtları tutmak için tasarlanmış çeşitli boyutlarda olabilir. Örneğin, 5×7, 8.5×11 ve 11×14 gibi boyutlarda standart kapaklı kutular bulabileceksiniz. Çoğu standart 2 veya 2,5 inç derinliğe sahiptir. Tabii ki, standart arşiv kapaklı kutular, onları süslemek için el yapımı kağıtlar veya diğer dekoratif nesnelerle gelmeyecek. Genellikle siyah, beyaz veya gri tonlardadırlar. Kitaplar, kitaba sadece küçük bir nefes alma odası verirken içeride hareketi önlemek için özel boyutlarına göre uyarlanmış kapaklı kutularda daha güvenli olduğundan, sonunda özel olarak tasarlanmış bir kapaklı kutu tasarlamak en iyisidir.

Kendi Kapaklı Kutularınızı Yapmak

Nadir kitaplarınız için ısmarlama kapaklı kutular satın almanıza yardımcı olabilecek çok sayıda arşiv hizmeti vardır. Özellikle girişimciyseniz, özel kapaklı kutuları kendiniz yapmayı öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Başlamak için asitsiz kitap kapağı veya yonga levha, kapaklı kutuyu kaplamak için asitsiz kağıt, bir cetvel, büyük bir kesme tahtası, bir kalem, bir exacto bıçağı, polivinil asetat (veya PVA) tutkal, bir fırça, küçük bir bardak su ve bir bone folder. Başlamadan önce, bu kutuların yapılmasının karmaşık olabileceğini ve ilk denemede doğru yapamayabileceğinizi bilmek gerekir. Çevrimiçi olarak çeşitli kaynaklardan talimatlar arayabilir veya bu arşiv kutularını yapma deneyimi olan birinden öğrenebileceğiniz yerel bir sınıf bulmaya çalışabilirsiniz.

Kapaklı kutular yapmayı öğrenmek için atölye çalışmaları sunan bir üniversitenin veya yerel bir bağlayıcının yakınında yaşayacak kadar şanslı olabilirsiniz. Örneğin, Wake Forest Üniversitesi’ndeki bir koruma kütüphanesi, yakındaki Virginia’daki Cat Tail Bindery’de kapaklı kutular yapmayı öğrenme deneyimi hakkında yazdı.

Sonuçta, bir kapaklı kutu nadir kitabınızı yıllarca ve hatta on yıllarca koruyabilir. En nadir öğeleriniz için zaten kapaklı kutularınız yoksa, bunları özel olarak yaptırmayı düşünün. Bu arada, kitaplarınızı ışığa, toza ve raflarınızdaki aşınmaya maruz bırakmaya gelince önlem aldığınızdan emin olun.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.