Toni Morrison
Toni Morrison

Kadın Yazarlardan Nadir Kitaplar

Toplanan kitapların büyük çoğunluğu kadın yazarların kitapları değildir. Ama burada, şu anda, bunu değiştirmek için yardım edebilirsin! Tarihsel olarak kitap toplama, pek çok sorunlu nedenden ötürü büyük ölçüde erkeklerin yaşadığı bir eğlence ve tutku. Birçok kadın koleksiyoncu ve kadın yazar bir değişimi şekillendirmeye yardımcı oluyor. Daha fazla kadın toplanmalı ve genel olarak daha fazla insan kadın yazarların nadir kitaplarını toplamalıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok romancı, şair ve öykü yazarı varken, kadın yazarların sizin de toplayabileceğiniz nadir kitaplarından geniş bir örnek sunmak istiyoruz.

Toni Morrison (1931-2019)

Toni Morrison’ın hiç kitabınız yoksa, kitap satın alma hayatınız için ne yapıyordunuz? Yirminci yüzyılın eleştirmenlerce en çok beğenilen kadın yazarlarından biri olan Morrison, yazar olarak birçok engeli yıktı ve sanatını edebiyat endüstrisinde ve toplumda ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı daha geniş çapta geri adım atmak için kullandı. Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. Eserlerinin çoğu, özellikle ilk baskıları ve imzalı kopyaları bulabilirseniz, oldukça tahsil edilebilir. Özellikle Morrison’ın romanlarının sunum ve ilişkilendirme kopyaları çok değerli olabilir.

Yazar tarafından imzalanmış Sula’nın (1973) ilk baskısını aramanızı öneririz. Ayrıca, Morrison’ın daha sonraki bazı eserlerinin imzalı ilk baskılarını daha uygun fiyatlarla A Mercy (2008) gibi bulabilirsiniz.

Nadine Gordimer (1923-2014)

Yirminci yüzyılda Güney Afrika’daki beyaz yazarlar ve aydınlar arasında Apartheid karşıtı direnişin en önde gelen seslerinden biri olan Nadine Gordimer’in eserleri son derece arzu edilir ve herkesin kadın yazarların nadir kitapları listesinde yer almalıdır. July’s People (1981) gibi Jonathan Cape tarafından yayınlanan romanlarının ilk baskılarının yanı sıra Sylvester & Orphanos’tan Town and Country Lovers (1980) gibi eserlerin sınırlı sayıda baskısı da var. Gerçekten şanslıysanız ve koleksiyonunuza yatırım yapmak için önemli miktarda paranız varsa, Johannesburg, Güney Afrika’da yayınlanan kısa öykülerden oluşan çok erken bir koleksiyon olan Face to Face (1949) ‘un bir kopyasını bulabilirsiniz (sonraki çalışmalarının çoğundan farklı olarak).

Gordimer yaşamı boyunca Apartheid hükümetinden gelen yıkıcı sansürle uğraştı, ancak kurgu ve denemelerinde devletin ırkçı politikalarına karşı geri adım atmaya devam etti.

Leslie Marmon Silko (1948- )

Leslie Marmon Silko’nun romanları ve şiirleri nefes kesici ve bu Laguna yazarının eserlerinin ilk baskılarından bazıları özellikle tahsil edilebilir. Özellikle, Greenfield Review Press tarafından yayınlanan ve siyah beyaz resimlerle tamamlanan Laguna Woman’ın (1974) ilk baskısını seviyoruz. Ve elbette, ilk iki romanının ilk baskılarını koleksiyonunuza ekleyerek yanlış gidemezsiniz, Tören (1977) ve Ölülerin Almanak’ı (1991). Şansın yaver gidebilir ve imzalı bir kopyasını bulabilirsiniz.

Ayrıca, Minneapolis’teki Walker Sanat Merkezi, MN ve Berkeley, Ca’daki Black Oak Books gibi basımların yarattığı benzersiz geniş alanlarda bir dizi Silko’nun şiirinin ortaya çıktığını da belirtmeliyiz.

Jane Goodall (1934- )

Bütün kadın yazarlar kurgu ya da şiir ya da drama yazmadı! Ünlü antropolog Jane Goodall, Tanzanya’daki şempanzelerle yaptığı çalışmalar ve parlak çevre koruma çabaları hakkında kapsamlı yazılar yazdı. Kurgusal olmayan eserlerinden bazıları, Gombe’de 50 Yıl: Beş Yıllık Yaban Hayatı Araştırması, Eğitimi ve Korunmasına Bir Övgü (2010) ve Şempanze: ‘İnsan’ ile ‘Canavar’ Arasındaki Canlı Bağlantı (1992) gibi daha önceki eserler de dahil olmak üzere çok koleksiyonludur.

Ursula K. Le Guin (1929-2018)

Ursula K. Le Guin’in birçok okuyucusu ve sevgilisi için bu yazar, spekülatif kurgunun en az takdir edilen kadın yazarlarından biridir. Koleksiyoncu nüfusun bir kesimi için her zaman tahsil edilebilirken, eserleri son zamanlarda daha da cazip hale geldi. Harcayacak paranız varsa, Parnassus’un romanlarının ilk baskılarından bazılarının imzalı kopyalarını isteyebilirsiniz, örneğin A Wizard of Earthsea (1968). Yeni bir koleksiyon oluşturuyorsanız veya nadir bir kitap koleksiyoncusu olarak yeni başlıyorsanız, The Compass Rose (1982) gibi eserinin sonraki ilk baskılarından birini arayabilirsiniz.

Doris Lessing (1919-2013)

Toni Morrison gibi, Doris Lessing de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. İngiliz’di, ancak hayatının çoğunu şimdi Zimbabwe’de (daha sonra Rodezya) geçirmeden önce İran’da doğdu. Kadın yazarların nadir kitaplarından oluşan bir koleksiyon oluşturuyorsanız, The Grass ıs Singing (1950), The Golden Notebook (1962) gibi ilk eserlerin imzalı ilk baskılarını aramalısınız, her ikisi de Michael Joseph tarafından yayınlandı  ve daha sonra Mara ve Dann (1999) gibi ilk baskılar.

Bu listeye günlerce devam edebileceğimizi söylediğimizde bize güvenin, ancak size kadın yazarların kendi nadir kitap koleksiyonunuzu oluşturma şansı vermek istiyoruz. Size verdiğimiz listenin büyük ölçüde modern ve çağdaş kadın yazarları içerdiğinden de bahsetmeliyiz, bu yüzden yirminci yüzyıldan önce Brontë sisters, Harriet Jacobs, Jane Austen ve Aphra Behn gibi büyük feminist dalgalar yaratan ünlü kadınlardan bazılarını unutmayın.

Yerel nadir ve antika kitapçılarınıza göz atın ve ABD’de ve yurtdışında seyahat ederken kadın yazarları aradığınızdan emin olun! Kendinizi Londra’da bulursanız, A.N. Devers’in kadın yazarların kitaplarında uzmanlaşmış İkinci Raf adlı kitabevini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Mutlu koleksiyonlar!

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.