ISBN Nedir?
ISBN Nedir?

ISBN Nedir?

Bir kitapçıdan veya bir sahaftan yeni bir kitap satın aldıysanız, büyük olasılıkla ISBN numarası olan bir kitabı elinizde bulundurmuşsunuzdur. Bazen kolej ve üniversite fakültesi, herkesin aynı baskıya sahip olmasını sağlamak için belirli bir ISBN numarasına sahip bir ders için bir kitap satın alma ihtiyacını vurgulayacaktır. Bir kitabı tanımlamak veya sipariş etmek amacıyla bir yayıncının web sitesine gittiyseniz, bir ISBN numarası bile girmiş olabilirsiniz. Bir ISBN numarası kullanmak zorunda kalan herkes, büyük olasılıkla, bu sayıların 10 basamaklı veya 13 basamaklı olabileceğini zaten biliyor. Birçoğumuz bir kitabı ISBN numarasına göre bir şekilde tanımlamış olsak da, geri adım atmak ve ISBN numarasının amacını ve tarihini düşünmek isteyeblirsiniz. Size ISBN’in tarihi ve bu sayıların kitap koleksiyoncuları için neden son derece yararlı olabileceği hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

ISBN Nedir?

Uluslararası Standart bir Kitap Numarasıdır (ISBN). Amerikan Kütüphane Birliği’nin (ALA) açıkladığı gibi, ISBN “kitapları benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılan ulusal ve uluslararası standart bir kimlik numarasıdır.” Başka bir deyişle, ISBN’ler seri yayınların bir parçası olmayan kitapları tanımlamak için kullanılır. Ancak endişelenmeyin: seri yayınların da bir numaralandırma sistemi vardır. ALA, seri yayınların ISBN ile karıştırılmaması gereken Uluslararası Standart Seri Numarası (ISSN) ile tanımlandığını açıklığa kavuşturur. Bu numaralar basılı ve elektronik malzemeleri tanımlamak için kullanılabilir. Ve Uluslararası ISBN Ajansı’nın açıkladığı bir yayın olarak, ISBN numaraları, mikroform materyalleri ve CD-ROM’ları tanımlamak için bile kullanılmıştır (uzun zaman önce yaygın olan ancak şimdi büyük ölçüde eskimiş olan bazı nesneleri hala hatırlayanlarınız için). Notalar ve diğer kağıt malzemelere bile ISBN’LER atanır.

ISBN’lerin beş farklı unsuru vardır. İlk olarak, her ISBN’de “önek” öğesi olarak bilinen şey vardır. Bu önek öğesi üç basamaktır ve her zaman bunlardan biridir: 978 veya 979. Bu önek öğeleri 2007’ye kadar eklenmedi. Kısa bir süre sonra bunun hakkında daha fazla şey söyleyeceğiz. Ancak bu arada, ISBN’nin ikinci öğesi bir “kayıt grubu” öğesidir. Bu ikinci öğe, bir ila beş basamak uzunluğunda olabilir ve üretimin ülkesi veya coğrafi bölgesi veya kitabın yazıldığı dil de dahil olmak üzere eserin birkaç farklı özelliğini tanımlamak için kullanılır. Üçüncü öğe, yedi basamak uzunluğunda olabilen “kayıt sahibi” öğesi olarak bilinir. Bu üçüncü öğe, yayıncıyı veya yayıncının damgasını tanımlamak için kullanılır. Ardından, dördüncü öğe, altı basamak uzunluğunda olabilen “yayın” öğesidir. Bu öğe, kitabın belirli bir baskısını tanımlamak için kullanılır. Son olarak, ISBN, Uluslararası ISBN Ajansı’na göre, “sayının geri kalanını matematiksel olarak doğrulayan” tek bir rakam olan bir “kontrol rakamı” ile sona erer.”

ISBN Nasıl Ortaya Çıktı?

ISBN, Birleşik Krallık’taki en büyük basılı kitap perakendecilerinden biri olan W.H. Smith ile birlikte ortaya çıkmıştır. 1960’ların ortalarında W.H. Smith bilgisayarlı bir sisteme geçme planları yaptı ve kitapları sınıflandırmak için yeni bir yol istedi. ISBN 1966’da tasarlandı ve sadece bir yıl sonra kullanıma sunuldu. Diğer kitap perakendecileri ve ilgili taraflar da kitapları sınıflandırmak için standartlaştırılmış bir sisteme sahip olmak istediler ve sonunda ISBN 1970’lerin başında geniş kullanıma girdi.

2007 Yılına kadar, ISBN’ler yalnızca 10 basamak içeriyordu ve tanımladığımız ”önek” öğesini içermiyordu. 2007 Yılında, kitabın ek sınıflandırması için “önek” öğesi eklendi ve şimdi 13 basamaklı ISBN standarttır.

Kitap Koleksiyoncuları Neden ISBN’leri Bilmeli?

Tamam, işte özü: ISBN’ler belirli kitapların ve diğer nesnelerin belirli sürümlerini veya baskılarını tanımlamak için kullanılır. Aradığınız nadir bir kitabın tam baskısına ve baskısına sahip olduğunuzdan emin olmak için ISBN numarasını kullanabilirsiniz.

Örneğin, Leo Tolstoy’un Anna Karenina’sının bulabileceğiniz her kopyasını Rusça ve Fransızca’daki çok erken basımlardan çok çeşitli dillerde ciltsiz kopyalara kadar toplamaya karar verdiğinizi varsayalım. Şimdi, Anna Karenina’nın tabiri caizse gerçek bir ilk baskısı, 1873-1877 yılları arasında Russian Messenger dergisinde Moskova’da yayınlanan romanın seri taksitlerine atıfta bulunabilir. Doğal olarak, bu dergilerin ISBN’leri yoktur. ISBN sisteminin oluşturulmasından çok önce basılmışlardır. Aynı şekilde, on dokuzuncu yüzyılın sonlarına ait İngilizce ilk baskılarda, 1966’dan önce yayınlanan diğer baskılarda olduğu gibi ISBN’ler yoktur. Bu erken baskılar için toplayıcılar farklı tanımlayıcılar kullanacaktır.

Bununla birlikte, ISBN geniş kullanıma girdikten sonra, halka satılmak üzere listelenen hemen hemen tüm kitaplar bir ISBN aldı. Buna göre, Anna Karenina’nın modern ve çağdaş baskı ve baskı koleksiyoncuları, Anna Karenina’nın Rusça, ingilizce, Fransızca, Arapça, Almanca, Norveççe, Mandarin, Japonca, İspanyolca, Hintçe ve diğer birçok dilde çevirilerini aramak için ISBN numaralarına güvenebilirler. Örneğin, Anna Karenina’nın Hintçe’deki 2010 tarihli ciltsiz baskısında ISBN 978-8126719167 bulunmaktadır. Anna Karenina’nın Arapça 2013 tarihli ciltsiz baskısı ISBN 978-6589079989’a sahiptir.

Koleksiyonunuz modern ve çağdaş kitaplar içeriyorsa, koleksiyonunuzu geliştirmeye çalışırken ISBN’leri ve kitap aramalarınızda nasıl yardımcı olabileceklerini kesinlikle bilmelisiniz.

About admin

Check Also

Ketubot

Ketuba Sanatı, Yahudi Evlilik Sözleşmeleri

Ketuba (çoğul ketubot), Yahudi hukukunun bir damadın düğün gününde geline sağlamasını gerektirdiği güvenceleri içeren evlilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.