İlk Baskı Kitaplar
İlk Baskı Kitaplar

İlk Baskı Kitaplar

Yayımlama açısından, ilk basım kitabı, ilk yayımlandığında olduğu gibi aynı tür ayarından yazdırılan tüm kopyalardır. Kitap, yalnızca kopyada önemli değişiklikler yapılırsa ikinci baskı olarak tanımlanır. Şartlar toplama, 1. Baskı kitabın genel bir tanım kitap şeklinde bir çalışma ilk ticari görünüm, türü özgün ayarı ile yazdırılır. Bir yayıncı ilk kez yeni bir kitap yayınladığında, büyük değişiklikler yapılmadan basılan kitabın tüm kopyaları ilk baskı kitabı olarak kabul edilebilir.

İlk baskı kitaplar hakkında

İlk yazdırma işlemi – ‘ilk yazdırma’ veya ‘ilk gösterim’ olarak bilinir – satılırsa ve yayımcı aynı dizgiyle sonraki bir yazdırma işlemi yapmaya karar verirse, bu ikinci yazdırma işleminden çıkan kitaplar birinci baskı, ikinci yazdırma olarak tanımlanabilir. Ama bundan daha karmaşık. Bir yayımcı aynı başlığın yeni bir örneğini her yayımladığında veya bir kitap yeni bir biçimde yayımlandığında, bunlar ilk baskı kitapları olarak da kabul edilebilir. Örneğin, başlangıçta ABD’de ve daha sonra Birleşik Krallık’ta yayınlanan bir kitap, Penguen Klasikleri ilk baskısı, Folio Topluluğu ilk baskısı veya ilk ciltsiz baskısı gibi daha sonra gelebilecek diğerlerine ek olarak hem ilk ABD baskısına hem de ilk İngiltere baskısına sahip olacaktır. Kitapçılar genellikle bu sonraki ilk baskıları ‘ilk baskı böylece’ ya da sadece ‘ilk böylece’ olarak tanımlayacaklardır.

Çoğu ciddi koleksiyoncu ‘gerçek ilk baskıyı’ – ‘ilk baskı, ilk basım’  ister ve bazen hangi baskının olduğunu belirlemek için dedektif çalışması gerekir. Kitap koleksiyonerlerinin kendi kitapları da dahil olmak üzere ilk baskı kitaplarını tanımlamak için birçok kılavuz vardır, ancak bazen kesin bir cevap yoktur. ‘İlk baskının’ her zaman değer veya tahsil edilebilirlik ile ilişkili olmadığı da doğrudur. Durum, kıtlık, köken, kültürel veya tarihi önem vb. Dahil olmak üzere diğer birçok faktör rol oynamaktadır. ve ilk sürümler genellikle çok uygun olabilir. Kendi araştırmanızı yapmanızı ve hangi baskının sizin için en önemli olduğuna kendiniz karar vermenizi öneriyoruz.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.