Gutenberg İncili
Gutenberg İncili

Gutenberg İncili

Johannes Gutenberg, icat ettiği bir alaşımdan türü ayarlamak için kendi döküm işlemini kullanarak 1440’lar boyunca hareketli tip denedi. İncil üzerinde çalışmadan önce, ilk olarak 1455’te satışa sunduğu nispeten dikkat çekici olmayan bazı öğeleri basmıştı [kaynak: Austin’deki Texas Üniversitesi]. İncil’in 180 kopyasının üretildiğine inanılıyor – kağıt üzerinde 135 ve parşömen veya dana derisi üzerinde 35. Bugün sadece 48 kopyanın var olduğu biliniyor, bazıları sadece kısmi, neredeyse hepsi müzelerin, üniversitelerin ve kütüphanelerin elinde [kaynak: Clausen Kitapları].

Gutenberg İncilleri bir takım nedenlerden dolayı nadir ve değerlidir. Nadirliğe ve türünün ilk örneği olma durumlarına ek olarak, olağanüstü kalitede kitaplar. Gutenberg, ince işlenmiş kağıt ve parşömenin yanı sıra yüzyıllardır canlı kalan kendi icadının özel bir mürekkebini kullandı. İncillerin çoğu folio şeklinde veya sahibinin daha sonra kendi isteğine göre bağlayacağı gevşek sayfalar olarak satıldı. Bu, her Gutenberg İnciline belirli bir benzersizlik kazandırır. Her İncil genellikle iki hacme ayrılır: Eski Ahit ilk cildi doldurur ve ikinci cilt Eski Ahit’in geri kalanını ve tüm Yeni Ahit’i içerir.

Bir Gutenberg İncili ne kadar eder?

Mükemmel bir kopya yıllardır el değiştirmedi, ancak 2007’de tek bir yaprak 74.000 dolara satışa çıktı. 1978’de Christie’s, 2.2 milyon dolara iki ciltlik mükemmel bir İncil’i açık artırmaya çıkardı. 1987’deki bir başka Christie’nin müzayedesi, tamamlanmamış bir versiyonunu bir Japon şirketine 4.9 milyon dolara devretti [kaynak: Clausen Books]. 1897 gibi uzun bir süre önce, mükemmel bir parşömen İncil 20.000 dolara satıldı

About admin

Check Also

Antika Kitap Fiyatları

Antika Kitap Fiyatları

Bir kitabın kopyasının açık pazarda ne kadar değerli olduğunu bilmenin en kolay yolu, şu anda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.