Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm
Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di.

Bir analiz içeren dilbilim çalışmaları sırasında, yaşlıların onlarla konuşmalarını ve lehçelerinin seslerini paylaşmalarını sağlamanın en iyi yollarından birinin, onlardan kendilerine aktarılan hikayeleri anlatmalarını istemek olduğunu buldular. Kardeşler bu hikayelerin kaydını tuttular ve sonunda 1812’de yayınladılar. Bunu 1814’te bir güncelleme ile takip ettiler.

Grimmlerin masal koleksiyonu esas olarak Alman masallarından oluşur, ancak bir dizi Fransız masalını da içerir. Hikayeler öncelikle çocuklar için tasarlanmamıştı. Karanlık ormanlarda dolaşan cadılar, troller, goblinler ve kurtlar içerirler. Bazı masallar oldukça açıktı ve zamanlarına uygun görülenleri daha iyi yansıtmak için kardeşler tarafından yeniden yazıldı. Birçok İngilizce çeviri var, ancak bunların çoğu hikayeleri çocuklar için zararsız eğlenceler haline getirme girişimleri. Orijinal masallar genellikle çok karanlıktır ve yaştan bağımsız olarak dinleyicilerini korkutmaktan kaçınmak için herhangi bir girişimde bulunmazlar.

Grimm Kardeşler tarafından toplanan masallar, bugün çocuk edebiyatı ve sinemasında aşina olduğumuz şeylerin çoğunun temelini oluşturuyor. Disney şirketinin neredeyse tüm tarihi, şirketin ilk animasyon filmi Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile başlayan Grimm’lerin etkisinin önemli bir örneğidir.

Masallar, her yolun gizem ve maceraya yol açtığı eski Almanya ve Fransa ormanlarına büyülü, korkutucu, komik ve çoğu zaman şiddetli bir yolculuktur.

Grimm Masallarının hepsi çocuklar için uygun değildir. Bazı hikayeler şiddet ve önyargı içeriyor. Ne yazık ki, masalları anlatan ve onları bir bölgeden diğerine yayan insanların daha az takdire şayan özelliklerinden bazılarını yansıtıyorlar. Kanıtlardaki önyargıların bir kısmı bugün hala var ve doğada tamamen tarihsel olarak görülemez. Açıkçası, bu hikayelerle ilgili bazı harika şeyler var, ancak antisemitizmleri ve ırksal nefretleri saçma bir şekilde belirgindir. Bu hikayeleri küçük çocuklara okurken dikkatli olunmalı. Önce ilgilendiğiniz hikayeyi okumayı deneyin, ardından genç dinleyiciniz için uygun materyal olup olmadığına karar verin.

Bazı Grimm Masalları..

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Ormandaki Ev
Su Perileri
Rapunzel
Altın Saçlı Şeytan
Hansel ve Gretel
Bremen Mızıkacıları
Parmak Çocuk
Uyuyan Güzel
Fareli Köyün Kavalcısı
Kurbağa Prens
Kurt ve 7 Küçük Oğlak
Kar Beyaz ile Kırmızı Gül
Kırmızı Başlıklı Kız
Balıkçı İle Karısı

About admin

Check Also

Andrew Lang'in Peri Kitapları

Andrew Lang’in Peri Kitapları

Okuyucular büyülenmekten keyif aldıkça, bazıları anında tanınabilir, bazıları ise daha az tanıdık olan düzinelerce masaldan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.