Fotoğrafçılık Kitapları
Fotoğrafçılık Kitapları

Fotoğrafçılık Kitapları

Kendiliğinden ve pozlanmış olanı, ham gerçekliği ve kurgunun gücünü ifade ederler. Bir dizi duygu uyandıran bu kitaplar, teknolojiyi, sosyolojiyi ve zamanı kimin ve neyin tanımladığını temsil eder.

5. yüzyıldan başlayarak, filozoflar ve mucitler, iğne deliği görüntüsünü yeniden üretebilecek bir cihaz olan bir kamera obscurası yaratmaya çalıştılar. Çeşitli enkarnasyonlar gelişti ve 17. yüzyıla gelindiğinde Joseph Nicéphore Niépce, önceki yöntemler kadar çabuk solmayan bir film süreci geliştirmişti. Louis Daguerre ile birlikte çalışarak, bakır plakalardan elde edilen görüntüler olan daguerreotipleri ürettiler. Emülsiyon plakaları, ambrotipler, renk tonları ve kuru jelatin plakalar gibi sonraki işlem yöntemleri, her biri diğerinden daha hızlı ve daha ucuz hale geldi ve bu da bu yeni sanat türüne olan talebi artırdı. Vintage fotoğraf kitaplarına bakmak ve 1800’lerin sonlarındaki Kodak prodüksiyonlarının 20. yüzyılın ortasındaki anlık Polaroidlerle ne kadar karşılaştırıldığını görmek çarpıcı.

Eski deyiş ‘bir resim bin kelimeye bedeldir’, dünyayı çok yönlü olarak gösteren sonsuz koleksiyon fotoğraf kitaplarında belirgindir. Ansel Adams manzara çekimlerinde güzelliği ve harikayı büyütürken, Lucien Hervé Fransız mimarisindeki ince detayları vurguluyor. Andy Warhol, Annie Leibovitz ve Helmut Newton, cazibe ve ünlü statüsüne farklı bakışlar sunuyor. Dorothea Lange’nin tarım arazilerinin keskin tasvirlerinde, Man Ray’in sofistike avangard izlenimlerinde ve Henri Cartier-Bresson’un sokak hayatının dilimlerinde tadını çıkarabileceğimiz çok şey var. Dahası, Anne Geddes’in yaratıcı bebek portrelerini, Andy Rouse’un vahşi yaşam yakın çekimlerini ve Richard Avedon’un hayatın her kesiminden insanların yan yana portrelerini sergileyen fotoğraf kurgusal olmayan kitaplara tepki vermemek zor.

Central Park: Bir Fotoğraf Gezisi veya Eric Klemm: Silent Warriors: Portraits of North American Indians gibi kültürel koruma gibi cazibe merkezlerini keşfeden fotoğraf kitapları satın almak istiyorsanız, sahaflarda geniş bir konu listesi bulunmaktadır. Tarihi ve çağdaş ciltlere göz atın ve bunları sanat kitabı koleksiyonunuza ekleyin.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.