Eski Posterler
Eski Posterler

Eski Posterler

Birçok insan bir gün bir güzel sanat eserine sahip olmayı hayal ederken, çok azı sahip olabiliyor. Vintage, eski poster koleksiyonu hakkındaki makalemizi okuyun.

Öte yandan, hemen hemen herkes yatak odasının duvarlarında ya da etrafındaki sokakları süsleyen posterlerle çevrili olarak büyüdü. Vintage posterler, kitlesel tüketim için tasarlanmış bir tür grafik sanatını temsil eder; müzelerde çerçevelenmek için değil, yağmur yağabileceğini, parçalanabileceğini  bilerek ürün ve etkinliklerin reklamını yapmak için yapıldılar.

Son yıllarda, poster toplamaya yeni bir ilgi dalgası yaşandı. Birçok koleksiyoncu, bu posterlerin ürettiği nostalji, diğerleri ise somutlaştırdıkları cesur ve radikal sanatsal tasarımla motive oluyor. Vintage posterler, 1930’larda ‘People prefer Shell’ teması etrafında başlatılan Shell poster kampanyasından Casablanca gibi ikonik Hollywood film afişlerine kadar eşsiz bir zaman ve mekanı yakalayan uygun fiyatlı bir sanat pazarını temsil ediyor. Poster stilleri, 1800’lerin sonlarındaki Art Nouveau posterlerinden başlayarak, 1920’lerde ve 1930’larda Art Deco hareketine, 1950’lerin klasik Hollywood sirenlerine ve 1960’ların psychedelic müzik posterlerine kadar dönemlere ve geldikleri ülkeye göre farklılık gösterir. Mevcut poster çeşitliliği, posterlerin 50 ila 300 euro gibi düşük fiyatlarla satın alınabileceği anlamına gelir. Benzer şekilde, başarıları, 2009 yılında 310,770 dolara satılan orijinal Dracula posterinin satışı da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli ihaleye yol açtı.

Gelişen baskı teknolojisi tipografi ve resimlerin daha yaratıcı ve deneysel biçimlerinin ortaya çıkmasına izin verdiği için poster pazarı 19. yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıktı. Fransız sanatçı Jules Chéret, grafik tasarımlarını hızlı bir şekilde ve daha önce hiç görülmemiş yüksek bir renk kalitesiyle yeniden üretmek için bir litografik renkli yazıcı kullanarak poster pazarını yaratmakla tanınıyor. 20. Yüzyılın şafağında Batı dünyası, Avrupa ve Amerika’daki şehirleri ve kasabaları dolduran görüntüler ve posterlerle doluydu. Ürünlerin, markaların ve ünlülerin artan ticarileşmesi, bu yeni poster ve reklam dünyasına katkıda bulundu. Posterler, kayak, golf, motor yarışı, tatiller, sinema ve uçaklar gibi eğlence idealleriyle giderek daha fazla bağlantılı hale geldi.

Bir Hollywood film afişi mi yoksa Art Nouveau orijinali mi olduğuna bakılmaksızın, bir vintage posterin değerini etkileyen dört temel faktör vardır. İlk olarak, sanatçı. Birçok ikonik poster anonim sanatçılar tarafından tasarlanmasına rağmen, birçoğu seçkin sanatçılar ve tasarımcılar tarafından üretildi. Modern sanat posterinin babası Jules Cheret’in baskıları her zaman çok iyi satıyor. Aynı şekilde Henri de Toulouse Lautrec’in ünlü posterleri de önemli meblağlara satıldı; 1999’da Paris’teki Moulin Rouge gece kulübünün ikonik posteri 241.500 dolara satıldı. Bir sanatçının önemini araştırmak, bir posterin değerini belirlemeye yardımcı olabilir, örneğin Art Deco tasarımcısı A. M Cassandre, 1937’de Modern Sanat Müzesi’nde bir sergi veren ilk grafik tasarımcıydı ve posterleri değer kazanmaya devam ediyor. İkincisi, konu bir posterin değeri için kritik öneme sahiptir. Herhangi bir görsel sanatta olduğu gibi, bazı görüntüler diğerlerinden daha iyi satar. Tarihsel olarak, ticari ve dekoratif görüntüler açık artırmada en iyi şekilde satılır, ancak herhangi bir kültürel nostalji biçimiyle ilişkili artan bir değer vardır, örneğin, Leonardo DiCaprio tarafından imzalanan Titanik için 1997 tarihli bir film afişi 50 dolardı, ancak 1500 dolara satıldı.

Üçüncüsü (ve en önemlisi) bir posterin nadirliği fiyatını önemli ölçüde etkiler. Bir film afişi satın almayı düşünürken, arka veya alt köşesinde R56 gibi bir sayı içerip içermediğini kontrol edin. Bu sayı, posterin orijinalinden ziyade resmi bir yeniden yayın olduğunu gösterir, yani R56, posterin 1956’da yeniden basıldığını gösterir. Yeniden yayınlanan posterler hala değerli olabilse de, orijinal bir postere kıyasla fiyatları önemli ölçüde azalır. Benzer şekilde, bazı poster türleri diğerlerinden daha nadirdir. İlk litografik posterler (önbelleğe bağlı olarak) çok değerli olabilirken, 20 milyondan fazla İkinci Dünya Savaşı posteri olduğu tahmin edilmektedir. Son olarak, bir posterin durumu fiyatının iyi bir göstergesidir ve baskının netliği ve renklerin gücü incelenerek belirlenebilir. Uzmanlar, bir posterde herhangi bir hasar olup olmadığını (leke veya gözyaşı gibi) ve posterin boyanıp boyanmadığını veya değiştirilip değiştirilmediğini kontrol etmenizi önerir. Posterler A-F koşul ölçeğinde derecelendirilir ve fiyatlar bu notu yansıtır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.