Eski Kitaplar, Haritalar ve El Yazmaları Ne Kadar Eder?
Eski Kitaplar, Haritalar ve El Yazmaları Ne Kadar Eder?

Eski Kitaplar, Haritalar ve El Yazmaları Ne Kadar Eder?

Büyükbabanın bodrumunda bulduğun tozlu eski deri ciltli kitap kutusuyla ne yapacağını bilmiyor musun? Shakespeare’in oyunlarının eski görünümlü bir kopyasını antika dükkanında mı buldunuz? Belki eski haritalarınızı nasıl doğrulayacağınıza dair bazı ipuçları ve püf noktaları istersiniz? Antika kitaplar, haritalar ve el yazmaları satma ve satın alma dünyasında gezinmek belirsiz bir çaba olabilir. Bununla birlikte, neyse ki, arayışınız ne olursa olsun size yardımcı olmak için var olan kurallar vardır.

Koşul

Öğenizin değerini belirlemede atılacak ilk adım, durumunu gözlemlemektir. Kitabınız çok eskiyse, güvelerin ve larvaların sayfalar ve ciltleme yoluyla yuvalandığı bilindiğinden, kitap kurdu hasarı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Su hasarlarından koyulaşmış lekeler olarak görünen nem lekelerine de dikkat edilmelidir. Veya kağıttaki safsızlıkların oksidasyonu istenmeyen paslı kahverengi izler bırakır. Orijinal ciltlemenin zarar görmesi nedeniyle bir kitap toparlanırsa, bu fiyat tahminini düşürebilir. Sayfalar çekilirse, yırtılırsa veya başka şekilde hasar görürse, etki aynı olacaktır. Bununla birlikte, kitabınız yeni gibi mükemmel durumda değilse tamamen ertelenmeyin; nadir ve yeterince eskiyse, istisnalar yapılabilir.

Nadirlik

Herhangi bir kalem ancak talebi arzını aşarsa önemli bir değere sahip olacaktır. Bu nedenle, kitabınızın, haritanızın veya el yazmanızın çok eski olması, dolaşımda binlerce kopya olabileceğinden, büyük bir paraya değeceğini garanti etmez. Nadirlik nedeniyle büyük değere sahip metinlerin birkaç örneği, 1501’den önce basılmış herhangi bir şey, 1641’den önce basılmış ingilizce kitaplar, 1801’den önce basılmış Amerikan kitapları ve çok az kopyası bulunan yasaklı eserlerdir. Tam bir ilk baskı Gutenberg İncil tahmini  20-28 milyon £’a satılacaktır.

Orijinallik

Bir öğenin gerçekliğini belirlemek inkar edilemez bir şekilde atılması gereken çok önemli adımdır. Kitaplar söz konusu olduğunda, süreç genellikle bir yayın tarihi içermesi gerektiği için basittir, ancak antika haritalarla önemli ölçüde daha karmaşık hale gelebilir.

Yirminci yüzyılda birçok antik harita dekoratif amaçlı yeniden basıldı ve aslında değersiz. Bunları gerçek anlaşmadan ayırt etmek için, büyüteç döngüsünün altındaki parçayı gözlemlemek gerekir. Eğer görüntü oluşan bir desen nokta ise, bir Basım olduğunu. 19. yüzyıldan önce basılan haritalar, baskı yönteminden girintili bir çizgi ızgarası içerecektir. Dikkat edilmesi gereken bir başka özgünlük işareti, haritanın ortasından aşağıya doğru bir katlamadır. Antik çağlardan kalma haritaların çoğu atlaslarda kullanılmış ve bu nedenle içine sığması için katlanması gerekecekti.

Çevrimiçi Fiyat Kılavuzları

Kitabınızın, el yazmanızın veya haritanızın fiyat tahmini hakkında fikir edinmenin en iyi yollarından biri, diğer benzer öğelerin ne kadar satıldığına bakmaktır. Neyse ki bugün internet, tahmininizi daraltmanıza yardımcı olacak çeşitli fiyat kılavuzlarının kullanılabilirliğini sağlıyor. Bu tür web sitelerinin bazı örnekleri şunlardır map-world.com , nadir kitap bölümü abebooks.com . ve Kitap Arama bölümü abaa.org Bununla birlikte, bu tür sitelerin listelediği önerilen fiyatlar taşa konmamalıdır.

Niçin?

Kitaplar, haritalar ve el yazmaları, koleksiyon pazarının benzersiz ilgi çekici niteliklere sahip alt kategorileridir. Antika bir kitaba sahip olmak, yalnızca edebi bir ortam anlamında değil, aynı zamanda kitabın yayınlandığı tarih dönemi bağlamında da kendini başka bir dünyaya sokma fırsatı sunar. Antika bir el yazması, yazarın kişisel dokunuşunu el yazısıyla yazılmış doğası ile sergileyerek, bir eserin ilk doğuşuna veya icadına dair içgörüye izin vermesi bakımından benzer bir deneyime izin verebilir. Antik haritalar, izleyiciye, insanlığın ilerleyişinin bir hatırlatıcısı olarak hizmet ederek, başka bir çağdan başka bir dünyanın algılarına bir bakış sağlar.

Değerleme Arayışı

En kendine güvenen, bilgili koleksiyoncu bile, bu tür öğelerin değerini belirlemede hata yapma eğiliminde olabilir. Bu nedenle, bu tür hatalardan kaçınmak için son ve en zorunlu adım, profesyonel değerleme hizmetleri aramaktır. Neyse ki, bugün değerleme çabalarınızda size rehberlik edebilecek değerleme şirketlerinde uzman değerleme uzmanları var!

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.