Kitap Temizliği
Kitap Temizliği

Kitap Temizliği

Yeni satın alımları ele aldığımızda ilk sorumuz her zaman Temizliğe ihtiyacı var mı? Her zamanki cevap evet. O zaman ne kadar temizliğin uygun olduğuna karar vermeli ve en etkili ve güvenli olacak yöntemi seçmeliyiz.

Her birimizin kişisel bir kir tanımı vardır. Genel kitap amaçları için kir, bir kitaba ait olmayan şeydir; bu yabancı bir maddedir. Kir güzelliği gizler. Kir mutlaka pasif bir madde değildir. Kir ve bileşenleri sadece çirkin değil, aşındırıcı olabilir.

Eski kitapları ve eskiyen kağıtları temizlemek bir bilmece oluşturabilir. Temizlik zarar verir, efemera kitap temizlemek için birçok yol vardır, ama daha etkili, daha temiz olabilir, daha ılımlı ve daha büyük bir risk de taşıyabilir. Kitabın stabilitesine ve ne yapıldığına karşı temizlik ihtiyacını tartın; özellikle renkler veya kumaşlar söz konusu olduğunda daima test edin.

Çağın patinası, pek çok elden geçmiş çok sevilen eski bir kitabın iyi işlenmiş kalitesi, güzel bir antika mobilya parçasının görünümünü değiştireceğimizden daha fazla yok etmek istediğimiz şey değil; korumak istiyoruz, güncellemek değil. Eski kitapları temizlemenin amacı geçmişlerinin tüm izlerini silmek değil, geleceklerini garanti altına almak olmalıdır.

Kitap Temizleme

İyi bir kural şudur: Yüzey kiri, mümkün olan en az aşındırıcı yollarla çıkarılırsa her zaman güvenli bir şekilde çıkarılabilir. Bileşenlerine bağlı olarak, kir, kağıt ve diğer kitap parçalarında potansiyel olarak onarılamaz bir bozulmaya neden olabilir veya katkıda bulunabilir.

İşte vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüz temizleyicilerden bazıları.

Yumuşak bir bez:

Çok yıkanmış bir çay havlusu ya da küçük bezlere kesilmiş tişört gibisi yoktur. İdeal kumaş tüy bırakmaz (bu nedenle daha sonra çıkarmanız gereken hiçbir şey vermez) ve açık renklidir (böylece ne çıkardığınızı görebilirsiniz, bu da kitabın durumunu değerlendirirken ve hangi ek bakıma ihtiyaç duyduğuna karar verirken yararlı olabilir). Ticari bir ürünü tercih ediyorsanız, Swiffer gibi elektrostatik bezlerden birini deneyin (kokusu veya diğer ilave maddeleri olan herhangi bir bezden uzak durun). Elektrostatik bezler sadece yüzey tozları gidermekle kalmaz, aynı zamanda onları tutar; bu ürünleri kullanmak, kitabın yüzeyinden çıkarken kirin nereye gittiğini kontrol etmeyi kolaylaştırır. Yumuşak bez, altın yaprağı temizlemenin tek kesin yoludur. Yumuşak bir bezle hafifçe silmek işe yaramazsa, altın yaprağınızı bir profesyonele götürün.

Küçük bir diş fırçası:

Kenarlar, damgalama ve kabartma gibi hassas alanlardaki kirleri temizlemek için küçük bir diş fırçası kullanın. Kitaplarınızı temizlemek için yeni, yumuşak bir diş fırçası ayırın… bulabileceğiniz en yumuşak kıllarla. Gerekirse,  kitapları fırçalamak için kullandığınız diş fırçasını saklayın. Kitaplara dokunan diş fırçasının kalıntı bırakmaması gerekir ve tekrarlanan yıkama ve titiz kurutmanın bile kullanılmış bir diş fırçasını temizlediğinden şüpheliyiz.

Artgum silgi:

Klasik eradikatör yumuşak ve ufalanabilir, çok amaçlı bir zorunluluktur. Basit lekeler ve daha birçok ciddi lekeler üzerinde harikalar yaratır. Her zaman sadece bir yönde çalışın.

Absorene Kir Silgisi:

Küçük, kuru bir süngere benzeyen bu, hemen hemen her tür kağıt üzerinde ve sayısız temizlik görevi için kullanışlıdır. Boyutu ve esnekliği kullanımı kolaylaştırır.

Belge Temizleme Pedi:

Ele rahatça oturan bu gözenekli bez torba, küçük temizlik mucizeleri yaratabilen toz haline getirilmiş silgi içerir. Uzun ömürlüdür ve yukarıdaki öğeler gibi o kadar ucuzdur ki, onsuz olmak mümkün değildir.

Absorene Kitap Temizleyici:

Kir ve döküntülerden daha fazlası bu yumuşak ve esnek macuna tepki verir. Aynı zamanda kağıttan duman kalıntılarını ve pisliği de giderir.

Temiz Kapak Jeli:

Favorilerden biri, eski tahtalardan maksimum kir almak için iyi bilinir.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.