Eski Kitap Restorasyonu
Eski Kitap Restorasyonu

Eski Kitap Restorasyonu

Kitap koleksiyoncuları için koruma, değerli yatırımlarınızın değerini korumanın ve hatta bazen artırmanın anahtarıdır. Fakat eski kitaplar dünyasında “koruma”  terimi aslında ne anlama geliyor? Ayrıca, “restorasyon” fikrini karışıma attığınızda ne olur?

Koruma Daha Fazla Hasarı Önler

Bir kitap korunduğunda, sadece daha fazla hasardan korunur. Birisi bir kitabın korunmasını istediğinde, kitabı güneşten, havadan ve bozulmaya neden olabilecek diğer çevresel faktörlerden korumak için yapılmış bir kutuya sahip olmak isteyebilir. Bir koruyucunun önceliği doktorun göreviyle aynıdır: Tek başına koruma, kitabı hiçbir şekilde değiştirmez.

Koruma ve Kimya

Bununla birlikte, koruma, bir kitabın durumunu stabilize etmek için kimya hakkında biraz daha fazla bilgi gerektirir. Bir korumacı, örneğin, nadir bulunan bir kitabın asitsizleştirilmesi üzerinde çalışabilir veya onarımda kullanılan malzemeleri renklendirmek için kimyasal boyalar yerine pigment boyaları kullanabilir. Korumacılar, kitabın yapısını uzun vadede daha fazla hasara karşı korumak için de değiştirebilirler.

Peki ya Restorasyon?

Şimdi bir kitabı eski ihtişamına döndürmek istiyorsan, restorasyon istiyorsun. Bir kitabı yenilemek, kitabın yeni olduğu zamanki gibi görünmesini sağlamak için orijinal materyalleri ve tarihi teknikleri kullanmak anlamına gelir. Bu 200 yıl önce olsa bile. Tüm restoratörler korumaya aşina değildir, bu nedenle yalnızca dönem bağlama yöntemlerine aşina olmayan, aynı zamanda gelecekte yatırımınızı nasıl koruyacağınızı anlayan birini seçmek önemlidir. Dönem bağlaması, kitabın bibliyografik değerini ve bütünlüğünü korumalıdır.

Bir Kitabın Değeri Üzerindeki Etkisi

Yenileme, korumak, ya da bir kitap değerini artırmak koruyucu mu? Tüm kitap, yapılan işe  bağımlıdır. Koruma veya restorasyon arayışında olsanız da, hem modern tekniklerde hem de zaman diliminde ve kitabınızın coğrafi kökeninde kullanılan tekniklerde yetkin bir kitap ciltçisi seçmek isteyeceksiniz. Örneğin, 15. yüzyıldan kalma açık bir tahta ciltleme oluşturmak için kullanılan yöntemler, süslü bir Viktorya Dönemi ciltleme oluşturmak için kullanılanlardan çok farklıdır.

Dikkate Alınması gereken Faktörler

Bir antika kitabın durumundaki herhangi bir değişiklik, değerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle koruma veya restorasyon çalışmalarını devreye almadan önce tüm seçeneklerinizi göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Bir şey yapmadan önce, bu faktörleri düşünün:

Kitabın değeri nedir?
Kitap nasıl kullanılacak?
Kitap satılacak mı?

Koleksiyonunuzu korumak ve yenilemek için yatırım yaptıktan sonra, onları da korumak mantıklıdır. Birçok koleksiyoncu koleksiyonlarını korumak için çok yönlü bir yaklaşım tercih eder; bir kitabı yenilemek veya yeniden bağlamak ve onu korumak için bir kutu oluşturmak isteyebilirler.

Eski kitaplardan oluşan bir koleksiyoncu olarak amacınız koleksiyonunuzu en iyi durumda tutmaktır. Toz ceketlerine dikkat edin ve kırılgan kitapları kapaklı kılıflarla koruyun. Eski kitaplarınızı rafa koyma şekliniz bile durumlarını etkileyebilir.

Kütüphanenizi Sıfırdan İnşa Etmek

Ciddi koleksiyoncular, kağıt zararlı kimyasallar ve asitler içerebileceğinden, antika kitaplarının herhangi bir eski kağıtla temas etmesine izin vermemeyi bilirler. Peki ya rafların kendileri? Genellikle kitaplarımız için herhangi bir kitap rafının iyi olduğunu varsayıyoruz, ancak doğru raf malzemelerini seçmek kitaplarınızı daha etkili bir şekilde korumanıza yardımcı olacaktır:

Kurumsal kütüphaneler metal raf kullanmazlar çünkü daha ucuzdurlar. Rafların kendileri için ideal malzeme aslında pişmiş bir emaye kaplama ile kaplanmış metaldir.
Metal raflar bir seçenek değilse, asitlerin ahşaptan kitaplarınıza sızmasını önlemek için ahşap raflarınızı uygun bir sızdırmazlık maddesi ile kaplayın. En iyi seçenekler su bazlı bir alifatik üretan veya berrak iki kat epoksi kaplamadır.

Ahşap yaşlandıkça kurur ve ahşabı işlemek için sıklıkla kullanılan kimyasallar da zamanla dağılır. Kitaplarınız son derece eski bir ahşap kitaplığa yerleştirilmişse, muhtemelen hasar görmekten korunurlar.

Yüksek neme sahip yerlerde havalandırmalı rafları düşünün. Ek hava sirkülasyonu küf ve küf oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Eski Kitapları Düzgün Bir Şekilde Saklamak

Eski kitapları dikkatli bir şekilde saklamak önemlidir. Sürtünme, çekme ve itme, gereksiz hasara neden olabilir ve eski kitapların ve el yazmalarının değerini azaltabilir. Kitapları raflara doğrudan yukarı ve aşağı yerleştirmek kolaydır, ancak bu her zaman kitaplarınız için en iyi konum değildir.

Kitapların rafta sarkmasına izin vermeyin. Omurgası üç inçten daha geniş veya 18 inçten daha uzun olan herhangi bir kitap düz olarak dizilmelidir. Bu kitapların bağları bazen omurgayı destekleyemez, omurgayı zayıflatır, kapakları çözer ve sayfalara zarar verir.

Bu kitapları üç ciltten fazla istiflemeyin. Çok fazla ağırlık altta kalan kitapların kapaklarını deforme edebilir.
Kitaplarınıza rafta nefes almaları için biraz yer verin. Birbirlerini destekleyecek kadar yakın olmalılar, ancak bir kitabı çıkardığınızda bağların aşınacağı kadar sıkı bir şekilde sıkıştırılmamalıdırlar.
Kısa kitapların yanında dizilen uzun kitaplar zamanla çarpık ve deforme olma eğilimindedir. Mümkün olduğunda kitapları boyuta göre rafa dizin.
Doğru malzemeleri ve raf tekniklerini kullanmak, eski kitap koleksiyonunuzun değerini korumada tüm farkı yaratabilir.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.