En İyi Vampir Kitapları
En İyi Vampir Kitapları

En İyi Vampir Kitapları

Son 200 yıldır vampirler popüler kurguya musallat oldular, öyle bir kültürel simge haline geldiler ki onları hafife alıyoruz. Avrupa folklorunda ortaya çıkan bu ölümsüz yaratık, geceleri keskin dişlerini kullanarak insan kanını içmek için dışarı çıkar ve avlarını kendileri gibi ölümsüzlere dönüştürür. Her ne kadar özel özelliklerinin çoğu hikayeye bağlı olsa da, ortak tropikler vampirlerin genellikle gölge düşürmediği, kutsal su, sarımsak ve güneş ışığının güçlerini zayıflattığı veya onları öldürdüğü, aynalarda yansımaları olmadığı ve bazılarının yarasalara veya kurtlara dönüşebileceği fikrini içerir. Çoğu, tek savunması tahta kazık veya gümüş olan kurbanlarını büyüleyen bir duygusallığa sahiptir.

Çizilecek en tanınmış ve en eski romanlardan biri olmasına rağmen, Drakula ilk vampir hikayesi değildi. Yayınlanan ilk vampir hikayesi aslında bir ingiliz doktor John Polidori’ydi. Polidori Lord Byron’un genç kişisel doktoruydu ve 1816 yazında Byron’la Cenevre’ye gitti. 1816 ‘Yazsız Yıl’ olarak adlandırıldı ve aslında o Haziran ayında Bryon ve Polidori, arkadaşları Mary Godwin’i (Shelley), üvey kız kardeşi Claire Clairmont’u (Byron’un sevgilisi olan) ve şair Percy Bysshe’yi eğlendirdiler. Hava soğuk ve korkunçtu. Karanlık ve fırtınalı bir gecede içeride sıkışıp kalan genç Romantikler kendilerini korkutucu hikayeler okuyarak eğlendirdiler ve Byron onlara kendi hikayelerini yaratmaları için meydan okudu. Bu yarışmadan Mary Shelley’nin Frankenstein’ı ve Polidori’nin Vampiri çıktı.

Vampir

Polidori’nin Vampir hikayesi, vampiri seksi, karizmatik ve büyüleyici bir canavara dönüştürdüğü için kredilendirilir – işvereni Lord Byron’un bir çalışmasından ilham almış olabilecek aristokrat bir karakter. Destansı şiiri Giaour’un (1813) bir pasajında Lord Byron, sevdiklerinin kanını içmek için lanetli olan ve ölümsüz bedenini sürdürmek için hayatlarını alan geleneksel folklorik vampire işaret eder. Polidori bu bitmemiş hikayeyi Byron tarafından aldı ve kendi hikayesine dönüştürdü.

El yazması, 1819’da Yeni Aylık Dergide “The Vampyre: A Tale by Lord Byron” altında yayınlayan Henry Colburn’un eline geçene kadar üç yıl boyunca unutuldu.” Açıkçası Lord Byron’a verilen kredi yanlıştı, ancak hikaye bir başyapıt olarak övüldü – Goethe, Byron’un en iyi eserini ilan etti. Polidori haklı yazarlığını kurmaya çalıştı ama halk ilgilenmedi. Çalışmanın başarısı Byron’un statüsü ve popülaritesi ile birlikte yardımcı oldu.

Polidori, babası onu tıp okumaya itmesine rağmen, kısa hayatı boyunca edebiyat sevgisini sürdürmüştü. Bu aşk, popüler yazarın gölgesi altında mücadele etmesine rağmen, onu doktoru olarak Lord Byron’a bağladı.

Byron’a atfedilen eserinin yayınlanması bu mücadeleye yardımcı olmadı. Yazarlığını kanıtlamadaki başarısızlığından sonra Polidori, hukuk ve keşiş olmak da dahil olmak üzere yeni girişimlerde bulunmaya çalıştı – bu, Vampire olan yazarlığı nedeniyle onu reddetti. Ne yazık ki, 25 yaşında siyanürle intihar etti.

Varney, Vampir

Bilenmiş dişlere atıfta bulunan ilk vampir hikayesi olan Vampir Varney, ilk olarak 1845-1847’de ‘penny Dreadfuls’ olarak bilinen bir dizi haftalık ucuz broşürde yayınlandı.- Seri hale getirilmiş gotik korku hikayesi, vampir Sir Francis Varney aracılığıyla modern izleyiciler tarafından bilinen vampir tropiklerinin çoğunu tanıttı. Varney’in yer aldığı penny dreadfuls bir kitapta bir araya getirildiğinde, 232 bölümde şaşırtıcı bir 667.000 kelimeye ulaştı. Yazar James Malcolm Rymer, ingiliz kitapçı ve yayıncı Edward Lloyd için, rezil kötü adam Sweeney Todd’un ilk çıkışını yaptığı popüler İnci Dizisi de dahil olmak üzere 115’e kadar popüler roman yazdı. İnci Dizisi (1846) ve Vampir Varney, penny dreadfuls’un üretken bir yazarı olan Thomas Peckett Prest ile birlikte yazılmıştır.

Carmilla

Carmilla, İrlandalı yazar Joseph Sheridan Le Fanu’nun 1872 tarihli romanıdır. Vampir kurgusunun en eski eserlerinden biri olan Drakula’dan 26 yıl öncesine dayanıyor. Carmilla ilk olarak 1871 ve 1872’de edebiyat dergisi Dark Blue’da seri hale getirildi ve daha sonra Le Fanu’nun The Glass Darkly’deki kısa öykü koleksiyonunda yeniden basıldı. Carmilla, daha sonra ölümsüz Mircalla Kontes Karnstein olduğu ortaya çıkan Carmilla adında bir kadın vampir tarafından avlanan genç bir kadın olan Laura tarafından anlatılıyor.

Drakula

Vampir kitaplarının en popüler ve dikkat çeken kitaplarından biri olan İrlandalı yazar Bram Stoker’ın Drakula’sı ilk olarak 1897’de Archibald Constable and Company tarafından yayınlandı. Orijinal ilk baskı, kırmızı harflerle çarpıcı sarı bir bezle bağlandı. İlk sayı, Bram Stoker’ın bir başka kitabı olan Shoulder of Shasta’nın son sayfa reklamına sahip değil. İlk ABD baskısı 1899’da Doubleday & McClure Co tarafından piyasaya sürüldü.

Bu Gotik korku romanı şimdi vampirlerin kültürel görüşleri üzerinde büyük etkisi olan klasik bir hikaye olarak kabul ediliyor. İlk piyasaya sürüldüğünde neredeyse popüler değildi, ancak bir macera romanı kadar küçük bir başarı elde etti. Stoker masaldan ya da tiyatro yöneticiliği görevini tamamlamak için yazdığı diğer yazılardan fazla para kazanamadı. 1912’de öldü ve yetkisiz uyarlama Nosferatu 1922’de serbest bırakıldığında dul eşi film şirketine dava açtı ve kazandı. 1931’de bir Amerikan film versiyonu yayınlandı ve kitabın popülaritesi arttı. O zamandan beri basılı kaldı ve Kont Drakula’nın karakteri o zamandan beri birçok uyarlamaya ilham veren kültürel bir simge haline geldi.

“I Am Legend”

1954 Yılında Walker and Company tarafından yayınlanan I Am Legend, Amerikalı yazar Richard Matheson’un bilim kurgu korku romanı. 2007’de roman Will Smith’in başrol oynadığı bir filme uyarlandı.

Vampirle Görüşme

Vampirle Görüşme 1976’da yayınlandı ve Anne Rice’ın Vampire Chronicles serisindeki ilk çalışmasıydı. Bu seri dünya çapında 80 milyondan fazla kopya sattı. Hikaye vampir Lestat de Lioncourt’un etrafında dönüyor ve 18. yüzyılda New Orleans’ta geçiyor. Rice, Blood Canticle’ın yayınlandığı 2003 yılından, 10. kitabı Prens Lestat’ın yayımlanmasıyla 2013 yılına kadar vampir romanlarını yazmaktan on yıl ara verdi. Dizi şu anda 2018’de yayınlanan en son Kan Cemaati olan 13 romandan oluşuyor.

1994 Yılında Bir Vampirle Söyleşi Tom Cruise, Brad Pitt, Christian Slater, Antonio Banderas ve Kirsten Dunst’ın başrollerini paylaştığı gişe rekorları kıran bir film haline getirildi.

Tavşancık

En korkutucu, Bunnicula: Gizemli Bir Tavşan Hikayesi, sebzelerden meyve sularını emen bir tavşan hakkındadır. Harold açısından yazılmış, ilk olarak 1979’da yayınlandı.

Güney Vampir Serisi

Dead Until Dark, 2001 yılında yayınlanan ve daha sonra popüler HBO dizisi True Blood’da uyarlanan Southern Vampire Serisinin ilkiydi. Yazar Charlene Harris, vampirleri telepatik bir garson olan Sookie Stackhouse’un kötü bir çocuk vampirine aşık olduğu Louisiana’daki Bon Temps’ın kırsal ortamına götürüyor.

Alacakaranlık

Stephenie Meyer’in popüler genç yetişkin romantizm serisinin başlangıç kitabı olan Twilight, 2005 yılında Little Brown and Company tarafından yayınlandı. Dört bölümlük dizide, romantizmi sadece Edward’ın ölümsüz laneti ile değil, aynı zamanda çekici kurt adam Jacob tarafından da karmaşıklaşan yıldız aşıkları Bella ve vampir Edward yer alıyor. Tüm kitaplar son derece popülerdi ve uzun metrajlı filmlere uyarlandı.

Tarihçi

2005 Yılında Little Brown and Company tarafından New York’ta yayınlanan Elizabeth Kostova’nın Tarihçisi, genç bir kadının ailesi hakkındaki keşif yolculuğu ve Vlad the Impaler ve Kont Drakula efsanesi hakkındaki gerçeği ile Drakula’nın hikayesini yeniden yapılandırıyor. Satışların ilk haftasında New York Times’ın en çok satanlar listesinde bir numara olan ilk ilk roman oldu.

Abraham Lincoln, Vampir Avcısı

Seth Grahame-Smith’in biyografik aksiyon korku mash-up romanı Abraham Lincoln, Vampir Avcısı olarak tanımlandı. 2010 Yılında Grand Central Publishing tarafından piyasaya sürülen çok sayıda imzalı kopya ve ilk baskı şu adreste mevcuttur Biblio.com çok makul kitap toplama fiyatlarında. Hikaye, Lincoln’ün biyografisini, Illinois’de küçük yaşlardan itibaren annesini öldürdüklerinde, başkanlığı ve nihai suikastıyla ve ölümün ötesinde vampirleri avlayan gizli hayatı hakkındaki ‘gerçek gerçek’ ile örüyor.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.