Eski El Yazması Kitap
Eski El Yazması Kitap

El Yazması Kitaplar

El yazmaları, güzel kitaplar, yazar çizimleri ve ilk taslaklardan oluşan eşsiz bir koleksiyon. Kendinizi dünyanın en büyük yazarlarından bazılarının iç yaşamlarına bırakın ve el yazmalarnı keşfedin, romanlar, şiirler, masallar, hikayeler, denemeler, mektuplar ve bilimsel makaleler.

Bir el yazması okumak, özgün çalışmaları, düzeltmeleri, notları, düzeltmeleri ve marjinalleriyle yaratıcı süreçlerine özel bir bakış açısı sunarak yazarla samimi bir bağlantı oluşturan eşsiz bir deneyimdir.

El Yazması Tarihi

Matbaanın icatından önce Çin’de tahta blokla, Avrupa’da matbaada hareketli tiple tüm yazılı belgelerin hem elle üretilmesi hem de çoğaltılması gerekiyordu. Tarihsel olarak, el yazmaları parşömenler (Latince hacim) veya kitaplar (kodeks, çoğul kodlar) şeklinde üretildi. El yazmaları parşömen, papirüs ve kağıt üzerinde üretildi. Rusya’da, 11. yüzyıldan kalma huş ağacı kabuğu belgeleri korunmuştur. Hindistan’da, kendine özgü uzun dikdörtgen bir şekle sahip palmiye yaprağı el yazması, antik çağlardan 19. yüzyıla kadar kullanılmıştır.

14. yüzyıla gelindiğinde Çin’den İslam dünyası üzerinden Avrupa’ya yayılan kağıt, 15. yüzyılın sonlarına gelindiğinde parşömenin yerini birçok amaca bırakmıştı. Yunanca veya Latince eserler yayınlandığında, bir senaryodaki katipler tarafından aynı anda çok sayıda profesyonel kopya yapıldı.

Orta Asya’nın Tarım Havzası’ndaki çöl mezarlarında palmiye yaprakları üzerine yazılmış, Koçarca dillerindeki el yazmaları günümüze ulaşmıştır. Volkanik kül, Herculaneum’daki Papirüs Villasının Roma kütüphanesinin bir kısmını korumuştur.

İronik olarak, antik çağ kütüphanelerinde en dikkatli şekilde korunan el yazmaları neredeyse tamamen kaybolmuştur. Papirüs, nispeten nemli İtalyan veya Yunan koşullarında en fazla bir veya iki asırlık bir ömre sahiptir; yalnızca parşömen üzerine kopyalanan eserler, genellikle Hıristiyanlığa genel dönüşümden sonra hayatta kalmıştır ve bunların hepsi hiçbir şekilde hayatta kalmamıştır.

Başlangıçta, tüm kitaplar el yazması biçimindeydi. Çin’de ve daha sonra Doğu Asya’nın diğer bölgelerinde, yaklaşık 7. yüzyıldan kalma kitaplar için tahta baskı kullanılmıştır. En eski tarihli örnek 868 tarihli Elmas Sutra’dır. İslam dünyasında ve Batı’da yaklaşık 1450’de hareketli tip baskı yapılıncaya kadar bütün kitaplar el yazması halindeydi. Kitapların el yazması kopyalanması en az bir yüzyıl boyunca devam etti, çünkü baskı pahalı kaldı. Özel veya devlet belgeleri, 19. yüzyılın sonlarında daktilonun icadına kadar elle yazılmıştır. Bir yazının her kopyalanışında hataların ortaya çıkma olasılığı nedeniyle, aynı metnin farklı versiyonlarının dosyalanması, makalede aktarılan tüm metinlerin incelenmesinin ve eleştirilmesinin temel bir parçasıdır.

Güneydoğu Asya’da, ilk binyılda, bakır levha gibi yumuşak metalik levhalara yeterince büyük öneme sahip belgeler metal bir kalemle yazıldı. Filipinler’de, örneğin MS 900 gibi erken bir tarihte, örnek belgeler kalemle yazılmamış, ancak günümüzün nokta vuruşlu yazıcılarının tarzına çok benzer şekilde delinmiştir. Bu tür bir belge, yazılı olan normal yapraklara ve bambu çubuklara kıyasla nadirdi. Bununla birlikte, ne yapraklar ne de kağıt, sıcak ve nemli iklimde metal belge kadar dayanıklı değildi. Burma’da Budist el yazmaları olan kammavaca, pirinç, bakır veya fildişi levhalara ve hatta katlanmış ve cilalanmış atılmış keşiş elbiselerine yazılmıştır. İtalya’da bazı önemli Etrüsk metinleri benzer şekilde ince altın levhalara yazılmıştır: Bulgaristan’da da benzer levhalar keşfedilmiştir. Teknik olarak, bunların hepsi el yazmaları yerine yazıtlardır.

Batı dünyasında, klasik dönemden Hıristiyan döneminin ilk yüzyıllarına kadar, el yazmaları kelimeler arasında boşluk bırakılmadan yazılmıştır (scriptio continua), bu da onları eğitimsiz insanlar için özellikle zorlaştırmaktadır. Yunanca veya Latince yazılmış ve genellikle 4. yüzyıldan 8. yüzyıla kadar uzanan bu ilk el yazmalarının günümüze ulaşan kopyaları, büyük harflerin veya küçük harflerin tamamına göre sınıflandırılmıştır. Ölü Deniz parşömenleri gibi İbranice el yazmaları böyle bir ayrım yapmaz. Tüm büyük harfleri kullanan yazılara majuscule, tüm küçük harfleri kullananlara minuscule denir. Genellikle, uncial gibi büyük senaryolar çok daha dikkatli yazılır. Katip, kalemini her vuruş arasında kaldırdı ve düzenlilik ve formalitenin açık bir etkisini yarattı. Öte yandan, küçük betikler kalem kaldırma ile yazılabilirken, aynı zamanda el yazısı da olabilir, yani çok az kalem kaldırma kullanabilir veya hiç kullanmayabilir.

Ünlü yazarların yazı sırları nelerdir?

Oscar Wilde’ın el yazmasında Dorian Gray’in Resminin pasajlarını sansürlediği doğru mu? Büyük Gatsby’nin kahramanı Jay Gatsby, F. Scott Fitzgerald’ın ilk versiyonunda daha karanlık ve gizemli mi? Percy Shelley, Frankenstein’ın el yazmasının kenar boşluklarında Mary Shelley için hangi sözleri karaladı? Bayan Dalloway, Virginia Woolf’un defterlerinde aynı unvanı sakladı mı? Paul Auster, New York Üçlemesini oluşturmak için hangi yazma yöntemini benimsedi?

Yazarların taslakları, el yazmaları ve defterleri merak ve beklenmedik sürprizlerle doludur. Kenar boşluklarında yayınlanmamış bölümler, bilinmeyen karakterler ve çizimler karalanmış olabilir. Çok sık silinmeler vardır:-bu basit geçitleri metin, art arda çarpı karalamaya ve kağıt yırtılma, irritabl satırları ve kızgın effacements bile boyunca düzgün ve sıralı düzenlemeler ile karışmaz. Bir yazarın el yazmasını elinizde tutmak, Albert Einstein’ın makalelerinde mükemmellik için çabalayan bir bilim adamının keşfi gibi bir edebi miras alanına ayrıcalıklı erişim sağlarken, son rötuşları devrimci teorisinin tam formülüne koyuyor.

El Yazması Kitap Kopyaları

Eserler  çoğaltılır ve okuyucuya orijinal yazının neredeyse sadık bir kopyasını kendi ellerinde tutma fırsatı sunar. Her yayın için, bir sanat eserini restore ediyormuş gibi yüksek kaliteli grafik reprodüksiyonu gerçekleştiriliyor. Kağıt canlı bir materyal olduğundan, zamanın geçişi genellikle silinmez bir iz bırakır. Amaç, mürekkebin kağıt üzerinde zar zor kurumuş gibi el yazısını orijinal görünümüne geri getirmektir.

Yazarların çizimleri

Victor Hugo, Lewis Carroll, Jean Cocteau, Jacques Prévert… Sanatçı olmayı hayal eden ve el yazmalarını çizen sayısız yazar var. Her reprodüksiyon, hediye olarak vermek veya evde asmak için mükemmel olan iki cam tabakası arasında çerçevelenebilir.

Yazarlar

Aynı zamanda tahsil edilebilir bir edebi nesne olan bir hediye mi arıyorsunuz? Çocukluğunuzu tanımlayan yazarın el yazmasını ortaya çıkarmak için mi? Ya da sadece dünyanın en büyük yazarlarının orijinal el yazısını keşfetmek için mi? Koleksiyonlarda yayınlanan yazarlara ve eserlere göz atın. İngiliz, Amerikalı, Fransız ve Alman yazarların yanı sıra şairlerden, bilim insanlarından, müzisyenlerden, politikacılardan ve film yapımcılarından el yazmaları bulacaksınız.

About admin

Check Also

El Yazması Belgeler ve Bakımı

El Yazması Belgeler ve Bakımı

El yazısıyla yazılmış belgeler, efemera adı verilen bir baskı koleksiyonunun özel bir bölümüne aittir. Birleşik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.