El Yazması Belgeler ve Bakımı
El Yazması Belgeler ve Bakımı

El Yazması Belgeler ve Bakımı

El yazısıyla yazılmış belgeler, efemera adı verilen bir baskı koleksiyonunun özel bir bölümüne aittir. Birleşik Krallık Efemera Derneği, bu tür eserleri “günlük yaşamın küçük geçici belgeleri” olarak tanımlar.” Efemera, broşürlerden biletlere ve ticaret kartlarına kadar her şeyi kapsar. Efemera’nın korunmasında özel bir zorluk vardır, çünkü efemera’nın kısa uygulamalarının ötesinde sürmesi mümkün değildir. Bu genellikle kullanılan malzemelerin tipik bir kitaptan daha az dayanıklı olduğu anlamına gelir. Böylece, efemera’yı koruma eyleminde neşeli bir isyan var. Belgelerin atılması amaçlanırken, koleksiyoncu olarak, çağlar boyunca sürmesini sağlamak sizin görevinizdir.

Kesinlikle istisnalar olsa da, birçok el yazısı belgenin kullanım sürelerini geçmesi amaçlanmamıştır. Bir rock yıldızı otel kırtasiyesine şarkı sözleri yazdığında ya da bir yazar bir hayranına nazik bir mektup yazdığında, en son düşünülmesi gereken şey, bu belgelerin on yıllarca sürüp sürmeyeceğidir.

Bir koleksiyoncu olarak, el yazısıyla yazılmış belgeleri koruma sorumluluğu size devredilir. Aşağıda, koleksiyonunuzdaki öğeleri mümkün olan en iyi durumda tutmakla ilgili bazı ipuçları derledik.

Koruma

El yazısıyla yazılmış belgeler için birçok kitap koruma kılavuzu da geçerlidir. Toz ve kiri belgenizden uzak tutmak, kağıtlarınızı temiz ellerle işlemek ve belgelerinizin ısıya, ışığa ve neme maruz kalmasını en aza indirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Kağıt ürünleri higroskopiktir, yani nemi emer ve serbest bırakırlar. İyi bir ortam tutmanın bir kısmı, depolama yerinizdeki nem dalgalanmasını en aza indirmeyi içerir. Daha fazla nem artışı, kağıt bozulma sürecini daha çok hızlandıracaktır.

Kongre Kütüphanesi, yetmiş iki derece Fahrenheit’ten (yirmi iki santigrat derece) daha soğuk bir ortam ve yüzde otuz beş bağıl nem önermektedir. Bu nedenle, belgelerinizi çatı katlarında, bodrumlarda veya banyolarda saklamak önerilmez. Yüksek nemin en büyük tehlikelerinden biri, küf oluşumuna elverişli olmasıdır. Daha yüksek seviyelerde ve sıcaklıklarda, belgenizin zarar görme  riski taşırsınız.

Neredeyse tüm basılı materyallerde olduğu gibi, güneş ışığı solmaya ve renk bozulmasına neden olur. El yazısıyla yazılmış belgeler bir çerçevede çok güzel görüntülenebilir, ancak sunum için doğru malzemeleri seçtiğinizden emin olun. Asidik olmayan bir destek kullanın ve zararlı ultraviyole radyasyonun en az% 90’ını bloke eden akrilik bir sır kullanın. Müzeler, Rohm ve Haas tarafından yapılan akrilik bir tabaka olan UF-3 Pleksiglasına düşkündür.

Güneşin zararlı ışınlarının çoğunu engelleyebilecek çerçeveler olsa da, yoğun ışığa maruz kalmayı hala en aza indirmeniz önerilir. Çerçeve kullanmıyorsanız ve belgelerinizi koleksiyonunuzdaki diğer kişilerle birlikte saklıyorsanız, kağıtlarınızı ayrı tutmaya çalışın. Belgeler arasında bir engel olarak nötr veya alkali asit ve lignin içermeyen bir kağıt kullanmanız önerilir, böylece bir sayfanın asidi akmz ve diğerine zarar vermez.

Kullanım için birçok el yazması kutusu bulunmaktadır. Depodayken kağıtlarınızın hiçbirinin sarkmadığından veya bükülmediğinden emin olun. Kutunuz tam olarak paketlenmemişse, kağıtlarınızı dik tutmak için doldurun.

Beyaz Eldiven Bilmecesi

Bahsettiğimiz gibi, kir, toz ve yağ belgelerinizden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Beyaz eldivenler kullanılır, çünkü kağıt üzerine geçebilecek boyaları yoktur ve pamuk nispeten inert bir malzemedir ve kağıdın bütünlüğüne kimyasal olarak müdahale etmeyecektir.

Bununla birlikte, meşru yararlarına rağmen, beyaz eldiven giyilmesine karşı geçerli bir çekişme var. Genel olarak, ellerimizdeki yağlar sabunla kolayca yıkanır.

Hassas belgenizle eliniz arasına bir engel koyarak hassasiyetinizi feda eder ve belgeyi yırtma veya zarar verme şansınızı artırırsınız.

Tamir Etmek

Eski belgeleri onarmak yoğun ve kasıtlı bir iştir. Onarmak istediğiniz el yazısıyla yazılmış bir belgeniz varsa, neredeyse her zaman profesyonel bir restoratörün yeteneğini kullanmak isteyeceksiniz.
Bir belgeyi yatırım olarak yeniliyorsanız, bir tahmin aldığınızdan emin olun. Bu şekilde, belgenizi onarmak için değerinden daha fazla ödeme yapmazsınız.

Belgenizi onarmak için lastik bant, yapışkan bant veya yapıştırıcı kullanmayın.

Bazı belgeler yüzey temizliğinden yararlanabilir. Belgeniz kurşun kalemle veya kağıda gömülü olmayan başka bir objeyle yazılmışsa, vasıfsız bir temizlik belgeye zarar verebilir. Bu tür hassas belgeler bir profesyonel tarafından temizlenmelidir.

Kuru yüzey temizliği için daima bir fırça kullanın. Kullanmak isteyeceğiniz özel silgiler de var.

Kağıdınızda yırtılma varsa, bir profesyonel tarafından onarılabilir. Tipik olarak, kozo liflerinden yapılmış bir Japon kağıdı yırtılmaya su bazlı bir yapıştırıcı ile uygulanır. Yeni kağıdın kenarları genellikle yapısal ve estetik amaçlar için temiz bir şekilde kesilmek yerine yırtılır.

About admin

Check Also

El Yazmaları

El Yazmaları

Basitçe söylemek gerekirse, bir el yazması ya el yazısıyla yazılmış bir metindir ya da bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.