Efemera
Efemera

Efemera Nedir?

Tarih, sosyoloji, coğrafya, işletme ve antropolojiyi seviyorsanız, efemera toplamak adınızı çağırıyor olabilir. Başka hiçbir koleksiyon kategorisi gibi geçmişe bir bakış açısı sunacak.

Efemera’ya Giriş

Efemera, basılmış veya el yazısı ile yazılmış kağıttan yapılmış hatıralardır. Son yıllarda, bu koleksiyon kategorisine kağıt olmayan bazı ürünler eklenmiştir. Ancak, bunlar hala öncelikle kağıt tabanlıdır. Efemera öğelerinin çoğu bir amaca hizmet etti ve kısa bir ömre sahipti. Örneğin, takvimler, reklamlar, tren biletleri ve gazeteler genellikle amaçlarına hizmet ettikten sonra atıldı. Tebrik kartları, fotoğraflar, kişisel yazışmalar, haritalar ve iş belgeleri gibi diğer öğeler daha uzun süre saklandı.

Aşina olduğumuz popüler efemera alt kümeleri broşürler, haritalar, kartpostallar, posta pulları, fotoğraflar, çizgi romanlar, beyzbol kartları, gazeteler ve dergilerdir. Efemera dünyasına girdikten sonra, toplanacak sonsuz bir alt küme listesi bulacaksınız. Kartlar, militaria, işaretler, kağıt bebekler, ticari kartlar, yıllıklar, hisse senetleri, posterler ve tebrik kartları. Ayrıca, kibrit kutusu kapaklarına, kağıt yelpazelere, mürekkep lekelerine, takvimlere ve oyun kartlarına basılmış şirket reklamlarına da dikkat edin.

Matbaa ve kağıt yapım endüstrilerinin evrimi, toplama efemerasını doğrudan etkiler. Bir efemera öğesinin ömrü doğrudan iki faktörle ilgilidir. Bunlardan biri, öğeyi yazdırmak için kullanılan yazdırma yöntemi türüdür. İkincisi, kullanılan kağıdın kalitesidir (sınıf, ağırlık, mukavemet ve renk). Kaliteli bir kağıt stoğu ve sofistike bir baskı yöntemi kullanmak, efemera öğesinin değerini ve ömrünü artırır. Bilgisayarların, akıllı telefonların ve internetin kullanımının arttırılması, basılı öğelere olan ihtiyacı azaltır. Kaçınız postaneden mektup gönderiyor? Banka ekstrelerinizi veya faturalarınızı hala postayla mı alıyorsunuz yoksa elektronik olarak mı almayı tercih ediyorsunuz? En son ne zaman gideceğiniz yere giden yol tarifi için bir kağıt haritaya baktınız? Davranıştaki bu değişiklikler, efemera toplamanın geleceğinin bundan 100 yıl sonra nasıl görüneceğini merak etmeyi sağlıyor. Ancak, en azından şimdilik, mevcut çok çeşitli efemera öğelerini toplamak ve tadını çıkarmak için hala uzun yıllarımız var.

Hükümet rekor doğumlar, evlilikler, ölümler, boşanmalar, ve mülkiyet transferi tahsil belgeleri yayınladı. İş efemera koleksiyoncuları banknotları, eski defterleri, hisse senedi sertifikalarını, iş ve arama kartlarını, iş antetli kağıtlarındaki yazışmaları, eski makbuzları, kağıt parayı ve çekleri takdir eder. Sinema ve tiyatro efemera koleksiyoncuları, Oyun faturalarını, bilet taslaklarını, film afişlerini, orijinal senaryoları, set tasarım çizimlerini, imza kitaplarını ve film şeritlerini ararlar. Mutfak sanatları tarihi ile ilgileniyor musunuz? Eski yemek kitaplarını, eski tarifleri, menüleri, gıda ürünleri kitapçıklarını, gıda etiketlerini ve paketlerini ve gıda reklamlarını toplamayı düşünün. Seyahat tutkunuzsa, eski tren veya uçak biletlerini, otel reklamlarını, bagaj etiketlerini, seyahat rehberlerini, tren tarifelerini, kartpostalları ve haritaları toplamayı düşünün.

Efemera’nın Saklanması

Kağıt öğeler zamanla doğal olarak azalır. Uygun depolama, bozulmayı ve hasarı önler. Çoğumuz profesyonel kağıt koruyucuları olmayı planlamıyoruz. Bununla birlikte, koleksiyonumuzun kalitesini ve bütünlüğünü korumak için bazı temel adımları atabiliriz.

İlk olarak, efemeranızı serin ve kuru bir yerde saklayın. Bu ortam, yüksek sıcaklık, nem ve zararlılardan kaynaklanan hasarı en aza indirir. Ayrıca küf oluşumunu da yasaklayacaktır. Sıcaklıkları 72 derecenin altında ve bağıl nem seviyesini yüzde 55’in altında tutun. Çatı katları, Bodrum katları, garajlar veya depolama alanları efemera saklamak için değildir.

İkincisi, öğelerinizi aşırı güneş ışığına ve parlak aydınlatmaya maruz bırakmaktan kaçının. Güneş ışığından ve bazı elektrik ışıklarından gelen ultraviyole ışınları kağıdın zayıflamasına, solmasına ve sararmasına neden olabilir.

Kağıt öğelerini düzgün bir şekilde saklamak için saklama kapları ve düz dosyalar satın alınabilir. Dördüncüsü, öğelerinizin değerine ve nadirliğine bağlı olarak, bunları arşiv kalitesinde malzemelerde tutmayı düşünün. Değerli kağıt eşyalarını saklamak için özel olarak üretilmiş kutular, klasörler ve ayrı muhafazalar vardır.

About admin

Check Also

ISBN Nedir?

ISBN Nedir?

Bir kitapçıdan veya bir sahaftan yeni bir kitap satın aldıysanız, büyük olasılıkla ISBN numarası olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.