Sappho
Sappho

Edebiyat Tarihine Geçen Kadın Yazarlar

Kadın yazarları kutlamak için asla bir bahaneye ihtiyacımız yok, ancak Mart Kadın Tarihi Ayı olduğundan, edebiyatın inanılmaz kadınlarından bir avuç spot ışığı için mükemmel bir fırsat sunuyor. İşte kadın iknasının on bir seminal katibi.

Sappho

Platon ona “onuncu ilham perisi” dedi.” Birçok kişi tarafından ilk kadın yazar olarak kabul edilen Sappho (M.Ö. 630-570), Midilli Adası’ndan gelen Arkaik bir Yunan şairiydi. Yazılarının çoğu kaybolmuş olsa da, hala eski zamanların en büyük lirik şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Murasaki Şikibu

Lady Murasaki olarak da bilinen Japon yazar, birinci yüzyılın ikinci yarısında doğdu. Heian döneminin İmparatorluk sarayında bekleyen bir hanımefendiydi ve en çok dünyanın ilk romanı olarak kabul edilen Genji Masalı’nın yazarı olarak biliniyor.

Mary Shelley

Shelley, birçok kişi tarafından bilim kurgunun ilk eseri olarak kabul edilen 1818 romanı Frankenstein ile yeni bir türe öncülük etti. Dürüstçe ticaretiyle geldi. Annesi Mary Wollstonecraft aynı zamanda Kadın Haklarının Bir Kanıtı olan cesur feminist manifesto’yu kaleme alan önemli bir yazardı.

Harriet Beecher Stowe

Stowe yazmaya başladığında başka bir Amerikalı yazar ortalarında uluslararası bir etkisi daha 19. yy. da vardı. Tüm dünyada okundu ve Tolstoy tarafından gözden geçirildi. Kölelik karşıtı Stowe, en tanınmış Amcası Tom’un Kulübesine ek olarak, beş yıl süren ve hem yazıları hem de aktivizmi ile tanınan bir yazı kariyeri boyunca otuz kitap yayınladı.

Barones Emmuska Orczy

Macar asıllı İngiliz romancı, edebiyatın ilk maskeli süper kahramanı Scarlet Pimpernel’i yaratmasıyla tanınıyordu. Popüler dizi, Fransız Devrimi sırasında aristokratları giyotinden kurtaran cesur görevleri yerine getirmek için kendini gizleyen zengin bir ingiliz fop olan Sir Percy Blakeney’e odaklandı.

Edith Wharton

1921’de Masumiyet Çağı ile Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk kadındı. Wharton, Yaldızlı Çağın yaşamlarını ve ahlakını tasvir etmek için içeriden New York toplumu hakkındaki bilgisine dayanıyordu. Yazıları anlayışlı dürüstlük ve keskin zekayla tanımlandı.

Gabriela Mistral

1945’te Şilili şair, yazar ve diplomat Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Latin Amerikalı yazar oldu. Şiirinin çoğu, Kızılderili ve Avrupa etkilerinin bir karışımından oluşan doğa, ihanet, sevgi, çocukluk, üzüntü, seyahat ve Latin Amerika kimliği temalarına odaklandı. Şiirlerinin bu koleksiyonu Ursula K. Le Guin tarafından çevrildi.

Agatha Christie

Üretken ve çekici ingiliz yazar Agatha Christie, Hercule Poirot ve Miss Marple gibi sevilen dedektiflerin yer aldığı bağımlılık yaratan dedektif romanlarıyla tanınıyor. Karmaşık cinayet komploları, rahat gizem türü olarak bilinen şeyi karakterize ediyor. Ve o tarihin en çok satan romancısı!

Lorraine Hansberry

Hansberry’s A Raisin in the Sun, Afrikalı Amerikalı bir kadının Broadway’de yer alan ilk eseriydi. Aynı zamanda New York Eleştirmenler Çemberi Ödülü’nü kazanan ilk Siyah oyun yazarı ve en genç kadındı. Chicago’nun Güney tarafında yaşayan mücadele eden Siyah bir aile hakkındaki oyun, ayrımcılık ve ayrımcılıkla ilgili sorunları ele aldı ve Sidney Poitier’in başrol oynadığı bu ödüllü 1961 uyarlaması için ilham kaynağı oldu.

Jeanette Winterson

Yarı otobiyografik romanı Portakallar Tek Meyve Değil ile dalga geçti, genç bir lezbiyenin kimliğiyle uzlaşıp toplumunda kabullenmek için mücadele etmesini anlatıyor. Winterson kitabın “lezbiyen roman” olarak sınıflandırılmasına dirense de LGBTİ+ yazarları için mihenk taşı olarak kabul ediliyor.

Octavia Butler

Afrofuturizm ve spekülatif edebiyatın öncüsü olan Butler, türünün kurallarına meydan okudu. 1995 Yılında MacArthur Bursu, yani Genius Grant’i alan ilk bilim kurgu yazarı olarak tarihe geçti. Kindred ve Parable of the Sower gibi romanları, güçlü Siyah kadın kahramanları içeren büyüleyici, sürükleyici hikayeler sundu.

George Eliot, nam-ı diğer Mary Ann Evans ve Brontë kızkardeşleri gibi kadın yazarların ciddiye alınmak için bir erkek takma adını benimsemek zorunda kaldıkları zamanlardan çok yol kat ettik. Bunun için de edebiyatın kurucu annelerine ve daha birçoklarına teşekkür edebiliriz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.