Codex Seraphinianus
Codex Seraphinianus

Dünyanın En Tuhaf Kitabı

Bazıları bunun şimdiye kadar yayınlanmış en tuhaf kitaplardan biri olduğunu düşünüyor. Başka hiçbir sanat kitabına benzemeyen bir sanat kitabı. Eşsiz ve rahatsız edici gerçeküstü bir parodi. Tarif etmek çok zor. İtalyan sanatçı Luigi Serafini’nin Codex Seraphinianus’u, kendine özgü (okunamayan) alfabesi ve modern çağdan ödünç alan ancak son derece sıra dışı olan sayısız illüstrasyonla tamamlanmış tuhaf bir fantezi dünyasına açılan bir penceredir.

İlk olarak 1981 yılında Franco Maria Ricci tarafından iki cilt halinde yayınlandı. Ardından Abbeville tarafından yayınlanan 1983 Amerikan baskısı geldi. Ayrıca 1993 tek ciltlik bir baskı ve Rizzoli tarafından yayınlanan yeni bir 2013 baskısı da var.

1970’lerin sonlarında yaratılan kitabın kapağındaki tanıtım yazısı, Codex Seraphinianus’un genetik, bilgisayar bilimi ve edebiyat eleştirisinde mesajların kodlanması ve koddan arındırılmasının giderek daha önemli hale geldiği “bilgi çağı” için bir kitap olduğunu anlatıyor.

1983 ABD Baskısı Abbeville tarafından yayınlandı

Tek başına kapak bir değere sahip. 1991 Abbeville baskısında bir çiftin seks yapması ve bir timsaha dönüşmesi yer alıyor.

Esasen, kendi dünyamızı açıkça yansıtan yabancı bir dünya hakkında bir ansiklopedi olan her bölüm, flora, fauna, bilim, makineler, oyunlar ve mimarlık dahil olmak üzere bu gerçeküstü yerin kilit yönleriyle ilgileniyor gibi görünüyor. Kesin olmak zor çünkü hiç kimse içeriğini anlamadı.

 

 

Codex Seraphinianus, Bookfinder’ın 2008’de en çok aranan bilim kurgu, fantezi ve korku kitapları raporunda 8 numaraydı. AbeBooks, bu kitabın 44 kopyasını 350 $ veya daha fazla bir fiyata sattı ve satılan en pahalı kopya, Luigi Serafini imzalı iki ciltlik gerçek bir ilk baskıydı ve 5.000 doları gördü.

Sanatçılar kitabın illüstrasyonlarını incelediler, filozoflar kitabın anlamını düşündüler, kod kırıcılar metni deşifre etmeye çalıştılar (başarısızlıkla) (rakamlar şimdi anlaşılmış olsa da), bilim kurgu ve fantezi hayranları onu benimsediler ve akademisyenler kitabı sınıflandırmaya çalıştılar. Koleksiyoncular sadece sahip olmayı severler… ev misafirlerini biraz huzursuz etmek için paha biçilmez bir kitap.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.