Etrüsk Altın Kitabı
Etrüsk Altın Kitabı

Dünyanın En Eski Kitabı

Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesinde, bilim insanlarının henüz deşifre edemedikleri az sayıdaki yazı sistemlerinden biri olan Etrüsk yazısıyla kaplı altı sayfa dövülmüş 24 ayar altından oluşan “The Etruscan Gold Book” adlı bir kitap bulunuyor. Bir at binicisi, bir denizkızı, bir arp ve askerlerin resimlerini içerir.

Raporlara göre 2003 yılında sergilenen kitabın yaklaşık 2500 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Bulgaristan’ın güneybatısındaki Strouma Nehri boyunca eski bir mezarda bulunmuş ve isimsiz kalan bulucu tarafından müzeye bağışlanmıştır. Yaşı ve özgünlüğü, isimleri de bilinmeyen iki bağımsız bilim insanı tarafından doğrulandı.

Bu kitap genellikle dünyanın en eski kitabı olarak anılır, çünkü bildiğimiz birkaç sayfa içeren en eski kitaptır.

Dünyanın en eski kitabının ne olduğu sorusu muhtemelen asla cevaplanmayacaktır. İlk olarak, bir kitabın tam olarak ne olduğu sorusu var. Kitaplar kaygan eserlerdir. En sevdiğin romanı düşün. Fiziksel bir varlığı, belirli bir şekli vardır.

Aynı zamanda , sizin için ne anlama geldiği ve çağrıştırdığına bağlı olarak fiziksel olmayan bir biçime de sahiptir. Öyleyse kitap sadece fiziksel bir varlık mıdır, yoksa içerik şekilden daha mı önemlidir? Yoksa ikisi de rol mü oynuyor? Bir adım daha ileri git ve en sevdiğin kitabın basılmamış ama el yazısıyla yazılmış olsaydı, hala bir kitap olur muydu? Peki ya elektronik bir cihazda okursanız?

Baskı bir kitabın ne olduğunu tanımladıysa, en eski kitap yaklaşık 1450’de basılan Gutenberg İncil’i olurdu. Tabii ki, bu hareketli tiple basıldı. Çin kültürleri, Gutenberg’den yüzlerce yıl önce oyma ahşap plakalar ve basit presler kullanarak kitap benzeri objelerin sayfalarını basıyorlardı.

Şimdi Mısır firavunlarını al. Katipleri 3000 yıl öncesine yakın bir süre önce onlara şarkılar ve dualar hazırlıyorlardı, ancak bunlar sadece çok uzun bir sayfayla da olsa bir kitap olarak kabul edilebilecek papirüs parşömenlerindeydi.

Taocu felsefenin temel kitabı olan I Ching’in 2000 yıldan daha uzun bir süre önce Lao-Tze tarafından yazıldığı iddia edildi. Firavun metinleri benzerlik taşır.

Dolayısıyla, dünyanın en eski kitabının ne olduğu sorusu muhtemelen hiçbir zaman kesin olarak cevaplanmayacaktır ve bu kötü bir şey olmayabilir. Sorunun basit bir şekilde sorulması, ister arkeolojik açıdan ister felsefi açıdan olsun, içgörüye yol açıyor gibi görünmektedir.

Şimdiye kadar yazılmış en eski kitap nedir?

Şu anda, dünyanın en eskisi olarak bilinen kitap Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi tarafından tutulan birkaç sayfalık bir cilt.

En eski el yazması nedir?

En eski el yazmalarının incil el yazmaları, özellikle 4. yüzyıldan kalma Yeni Ahit yazıları olduğu düşünülmektedir.

İngilizce’deki en eski hikaye nedir?

Destansı bir şiir olan “Beowulf” un İngilizce’deki en eski hikaye olduğu düşünülmektedir.

Hayatta kalan en eski basılı kitap nedir?

M.Ö. 868 yılına dayanan Elmas Sutra’nın “Diamond Sutra” hayatta kalan en eski basılı kitap olduğu düşünülmektedir.

Yi Jing ne kadar eski?

Yi Jing, “Değişimler Kitabı/Klasiği” anlamına gelen bir yapıttır. Çin klasik metinlerinin en eskisi kabul edilen eser evrendeki değişimlerin insansal yaşam ve olaylara nasıl rehberlik edebileceğini imgesel teknikle anlatır. İlk kez efsanevi bir karaktere dönüşmüş olan ve Çin’in ilk kadim yöneticlerinden olduğu varsayılan Fu Xi tarafından yazıldığı öngörülmektedir. I Ching’in M.Ö. 800 yıllarına dayandığı düşünülüyor.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.