Dünyanın En Değerli Çocuk Kitapları
Dünyanın En Değerli Çocuk Kitapları

Dünyanın En Değerli Çocuk Kitapları

Çocukluğundan kalma kitaplar bodrumdaki ya da çatı katındaki kutulara mı paketlenmiş? Geçmiş yılların mütevazi çocuk kitapları son derece değerli olabilir, ancak yalnızca doğru durumda doğru baskı ise. Ve çocuk kitaplarının değeri göz önüne alındığında durum iki kat önemlidir. Gençler bir kitabı çok fazla sevebilir, tekrar tekrar okuyabilir, bu da aşırı aşınma ve yıpranmaya neden olur. Mum boya veya kalem işaretleri ve yırtık veya kayıp toz ceketleri bir kitabın değerini düşürecektir.

Aşağıdaki kitapların tümü klasik olarak kabul edilebilir ve birden fazla nesil okuyucu tarafından sevilmiştir. JK Rowling’in Harry Potter ve Felsefe Taşı bile, 1990’ların sonlarından itibaren orijinal okuyucuları ebeveyn oldukları ve sevinci çocuklarına yaydıkları için yeni bir izleyici kitlesi kazanıyor.

JRR Tolkien tarafından Hobbit

Yığının en üstünde, tüm fantezi türünü başlatan kitap olan Hobbit var ve 21 Eylül 1937’de İngiltere’de Allen & Unwin tarafından yayınlanan 1.500 ilk baskı kopyasından bahsediyoruz. Bu kopyaları bulmak zor ve çoğu şu anda dünyadaki kişisel koleksiyonlarda bulunuyor. Eğer bir tane bulursanız, Bilbo Baggins’in goblin dağı’nın derinliklerinde Gollum’un yüzüğünü bulmasıyla eşdeğerdir. Roman başından beri bir hit oldu ve Peter Jackson’ın filmleri son yıllarda Tolkien’in çalışmalarına olan ilgisini artırdı.

Abebook’larda satılacak en pahalı kopya – 1937’de ilk baskısı 2003’te 65.000 dolara satıldı.

Uygun fiyatlı alternatif – Arthur Rankin Jr. ve Jules Bass’ın sanat eserleri ile Harry Abrams 1977 deluxe ıllustrated edition muhteşem ve fiyatlar 35 ila 450 dolar arasında değişiyor.

Lewis Carroll tarafından, Alice Harikalar Diyarında, Alice’in Maceraları

Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki Maceraları için Lewis Carroll tarafından çeşitli seçenekler. İllüstratör John Tenniel baskı kalitesinden hoşlanmadığı için bu kitabın 1865’te ilk baskısı (2.000 kopya) kısa sürdü. Bu ‘1865’ler tavuğun dişleri gibidir ve yedi rakamlı fiyat etiketlerine sahiptir. Bir sonraki baskı (4.000 kopya) Aralık 1865’te piyasaya sürüldü, ancak 1866 tarihli. Ayrıca pahalı ve kıttırlar.

Abebooks’taki mevcut talep, Salvador Dali’nin 1969’dan itibaren resimli sınırlı baskısı (sadece 2.500 kopya) ile ilgilidir ve hiçbir (aklı başında) ebeveyn çocuğuna Carroll’un ünlü masalının bu versiyonunu vermeyecektir. 1969’da Maecenas Press / Random House tarafından yayınlanan kitap, Dali tarafından 12 renkli illüstrasyonla yayınlandı. Dali’nin gerçeküstü eseri sizin fincan Çılgın Şapkacı çayınız değilse, Alice Liddell (daha sonra Hargreaves, Carroll’a bu kitabı yazması için ilham veren gerçek Alice) 1932’de Sınırlı Sayıda Kulüp için 500 kopya imzaladı ve bir avuç hala 3.500 ila 7.000 dolar arasında bir yerde mevcut.

Abebook’larda satılacak en pahalı kopya – sanatçı tarafından imzalanan bir Dalı kopyası 2014 yılında 20.000 dolara satıldı.

Uygun fiyatlı alternatif – Princeton University Press, 2015 yılında Dali’nin Alice Harikalar Diyarı’nda yeniden yayınladı ve kopyalar yaklaşık 20 $ ‘dan başlıyor. Kitap, bu illüstrasyonları yaparken Dali’nin aklından geçenleri inceleyen Carroll uzmanı Mark Burstein’ın bir katkısını içeriyor. Bunda iyi şanslar!

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J.K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın en tahsil edilebilir kopyaları arasında Bloomsbury tarafından Haziran 1997’de basılan ilk 500 basımdan biri yer alıyor. Kütüphane sistemi 300 tanesini yuttu, peki diğer 200’e ne oldu? Eğer bir tane varsa, o zaman JK Rowling ikramiyesine çarptın.

1997 İlk baskısının temel özellikleri, aşağıdakileri okuyan bir baskı satırıdır: “10 9 8 7 6 5 4 3 2 1” ve J.K. değil “Joanne Rowling” in kredilendirilmesi 2005, 2006 ve 2007 Pottermania zafer günlerinden bu yana fiyatlar düştü.

Abebook’larda satılacak en pahalı kopya – 2005 yılında 37.000 $ ‘lık kusursuz bir 1997 ilk baskısı (ve imzalanmadı bile).

Uygun fiyatlı alternatif, İllüstratörleri tarafından imzalanan Harry Potter kitaplarından herhangi biri (yani Mary Grandpre, Jim Kay, Jason Cockroft) düşük üç rakamlı meblağlar için kullanılabilir.

Vahşi Şeylerin Olduğu Yer, Maurice Sendak tarafından

Vahşi Şeylerin Olduğu Yerde, basit bir çocuk resimli kitap, popüler kültür üzerinde dikkate değer bir etkiye sahipti. Özel bir kopyaya sahip olmak için, Harper & Row tarafından yayınlanan 1963 tarihli bir ilk baskı olmalı ve Sendak’ın imzası değere binlerce katacak. 2012’de ölen Sendak cömert bir imzalayıcıydı ve bir kitabı imzalarken sık sık eskizler ekledi.

Abebook’larda satılacak en pahalı kopya – 2012’de 25.000 dolara satılan ilk imzalı kitaptı.

Uygun fiyatlı alternatif, Yıllar boyunca üretilen Vahşi Şeylerin posterleri olduğu bir avuç olmuştur. Ucuz değil ama kesinlikle tahsil edilebilir.

Charlie ve Çikolata Fabrikası, Roald Dahl tarafından

Charlie ve Çikolata Fabrikası, kötü çocukların başına kötü şeylerin geldiği modern bir klasik. Buradaki altın bilet, Knopf tarafından yayınlanan ve Dahl tarafından imzalanmış ve bozulmamış bir toz ceketi olan Eylül 1964 tarihli ilk baskıdır. Sadece 10.000 kopya basıldı ve dört hafta içinde tükendi.

Abebook’larda satılacan en pahalı kopya, Dahl tarafından yayınlandığı ay imzalanan ilk baskı 2015 yılında 25.000 dolara satıldı.

Uygun fiyatlı alternatif, İllüstratör Quentin Blake tarafından imzalanan Dahl kitaplarını arayın.

Margery Williams’ın Kadife Tavşanı

Atılan şeylere dikkat etmemiz konusunda hepimize bir ders. Velveteen Rabbit’in hem ABD hem de İngiltere sürümleri 1922’de yayınlandı ve kitap rafınızda özel bir şey olması için bunlardan birine ihtiyacınız olacak. William Nicholson yedi unutulmaz tam sayfa illüstrasyon sundu.

Abebook’larda satılan en pahalı kopya, 2013’te 15.950 dolara satılan bir ABD ilk baskısıydı.

Uygun fiyatlı alternatif, Marjory Williams ayrıca Poor Cecco adında çok uzun bir başlığa sahip bir kitap yazdı. Dünyayı Keşfetmek için dışarı çıkana kadar Evdeki En Neşeli Oyuncak Olan Harika bir Tahta Köpeğin Harika Hikayesi. Arthur Rackham çarpıcı illüstrasyonlar sundu. 1925’in başındaki baskıları birkaç yüz dolara bulmak mümkün.

A.A. Milne tarafından Winnie the Pooh

Küçük beyinli ayı hakkındaki hikaye, herhangi bir çocuk kitabı koleksiyoncusu için önemli bir öğedir. Winnie the Pooh 1926’da Methuen tarafından basıldı, ideal kopya Milne ve belki de kitabın illüstratörü E.H. Shepard tarafından imzalanacaktı. Toz ceketinin varlığı ve durumu, 90 yıldır okuyucuları memnun eden bu kitabın değerini büyük ölçüde etkileyecektir.

Abebooks’ta satılan en pahalı kopya, Milne ve Shepard tarafından imzalanan ve Milne’nin Londra adresini gösteren bir kitap plakasını içeren bir kopya 2016’da 11.851 dolara satıldı.

Uygun fiyatlı alternatif, 1999 veya 2004’ten 100 doların altında bulunabilecek güzel Folio Society sürümlerini arayın.

Madeleine L’ENGLE tarafından Zamanda Bir Kırışıklık

İlk olarak 1962’de Ariel Books tarafından yayınlanan A Wrinkle in Time , onlarca yayıncı tarafından reddedildi çünkü hiçbir genç okuyucunun bilimin ve iyiyle kötünün birleşimini anlayamayacağını düşünüyorlardı. The Westing Game’in yazarı Ellen Raskin, Altmışlı yılların güzel toz ceketini tasarladı ve kopyanızın en iyi fiyatı almak için bozulmamış bir toz ceketine ihtiyacı var.

Abebook’larda satılan en pahalı kopya, 2015 yılında 11.000 dolarlık ilk baskı.

Wrinkle in Time üçlemesinin üçüncü kitabı olan A Swiftly Tilting Planet’in uygun fiyatlı alternatif İmzalı kopyalarını 50 ila 400 dolar arasında bulmak kolaydır.

L Frank Baum’un Oz Büyücüsü

Dorothy ve Toto bugün hala güçlü. Oz Büyücüsü Amerika’nın en büyük masalı mı? Muhtemelen. İlk baskı 1900 yılında Geo M. Hill tarafından yayınlandı, ancak telif hakkı bildirimi 1899 tarihli. Bu kitap ilk olarak W.W. Denslow tarafından 24 renkli plaka ile basılmıştır.

Abebook’larda satılan en pahalı kopya, 2012’de 8.800 dolarlık ilk baskı.

Uygun fiyatlı alternatif, Kansas Üniversitesi Yayınları (elbette) 1999’da resimli bir baskı üretti ve bu kopyalar cips kadar ucuz.

JM Barrie tarafından Kensington Bahçeleri’nde Peter Pan

Peter Pan ilk olarak 1902’de Barrie’nin yetişkin romanı Küçük Beyaz Kuş’ta göründü. Daha sonra hiç büyümeyen çocuk, 1904’te açılan ve 1913’e kadar süren başarılı bir sahne oyununda ortaya çıktı. Sonunda 1906’da Kensington Bahçeleri’nde Peter Pan adlı uygun bir Peter Pan kitabı ortaya çıktı. Arthur Rackham illüstrasyonlar sağladı ve bu kitabı koleksiyon çocuk kitaplarının sevgililerine bu kadar çekici kılan sanat eseri.

Abebook’da satılacan en pahalı kopya, Rackham tarafından imzalanan ilk baskı 2016 yılında 6.500 dolara satıldı.

Uygun fiyatlı alternatif, Folio Society’nin baskısı için fiyatlar 60 $ ‘dan başlıyor.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.