Ciltsiz Kitaplar
Ciltsiz Kitaplar

Ciltsiz Kitaplar

Zaten bir ciltsiz kitap koleksiyonunuz olsun ya da bir tane başlatmayı düşünüyorsanız, ciltsiz kitapların herhangi bir piyasa değerine sahip olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun cevabı, ciltsiz kitabın kıtlığından veya nadirliğinden fiziksel bir nesne olarak belirli ciltsiz kitabın tarihine kadar çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, ciltsiz kitap tanınmış bir yazara mı aitti, yoksa kayda değer bir yazar tarafından mı yazılmıştı? Yoksa ciltsiz kitabın sınırlı bir ilk baskısının parçası mı? Kitap el yapımı kağıda basılmış mı? Bunlar, bir ciltsiz kitabın piyasa değerini değerlendirirken göz önünde bulundurabileceğiniz sorulardan sadece birkaçıdır. Toz ceketli ciltli kitapların ciltsiz kitaplardan daha büyük piyasa değerine sahip olduğu varsayılabilirken, durum böyle değildir. Sağlam toz ceketli ciltli kitaplar önemli bir piyasa değerine sahip olsa da, aynı şey birçok ciltsiz kitap için de geçerlidir.

Sınırlı Sayıda İlk Baskılar

Çoğu zaman, insanlar ciltsiz kitap terimini duyduklarında, ucuza üretilmek üzere tasarlanan, ucuza satılan, ancak yine de karla satılan ve yüz binlerce okuyucu tarafından alınan seri üretilen romanları düşünürler. Tabii ki, bu tür bir ciltsiz kitap var, ancak açıklama tüm ciltsiz kitapları tanımlamaya yakın değil. Gerçekten de, yirminci yüzyılda yayınlanan en nadir ve en değerli kitapların çoğu ciltsiz kitaplardır.

James Joyce’un Ulysses’i (1922) ile başlayalım. Bildiğiniz gibi Ulysses, Joyce’un modernist şaheseridir. Aslen 1918-1920 yılları arasında The Little Review dergisinde tefrika edilmiş ve daha sonra tamamen Shakespeare and Company tarafından Paris’te yayınlanmıştır. Roman, 16 Haziran 1904’te İrlanda’nın Dublin kentinde tek bir gün boyunca kahramanı Leopold Bloom’u izler. Joyce’un ve onun tanınmış kahramanının yıllık kutlamaları ile şimdi “Bloomsday” olarak kutlandığı için tarihi biliyor olabilirsiniz.

Şimdi ilk baskıya dönelim. İlk baskı, Hollanda el yapımı kağıda sadece 100 kopya içeriyordu ve her biri yazar tarafından imzalandı. Ciltsiz kremsi mavi baskılı sarmalayıcılarla tasarlanmıştır. Bu ilk baskılar, özellikle Hollanda el yapımı kağıtlarındakiler inanılmaz derecede nadirdir. Tüm çalışma toplam 1000 kopyadan oluşuyordu ve kalan 900 baskı çeşitli kağıt türlerinde yapıldı. 1-100 arasında numaralandırılmış sürümlerden birini bulabiliyorsanız, yüzbinlerce dolar aralığında ödeme yapmayı beklemelisiniz. Bunlar piyasaya çıktığında, 250.000 dolardan fazlaya satıldı. İlk baskının diğer numaralı kopyalarının yaklaşık 100.000 dolara satılması muhtemeldir.

Ulysses’in ilk baskısı kadar değerli olmasa da Franz Kafka’nın The Metamorphosis [Die Verwandlung] adlı kitabının ilk baskısı da son derece nadir ve değerli bir ciltsiz kitap. Kurt Wolff tarafından 1915’te (1916 tarihli) Leipzig’de yayınlanan ilk baskı, resimli sarmalayıcıları olan bir ciltsizdir.

Diğer birçok son derece değerli kağıt ilk baskısı da var. Pablo Neruda’nın ilk eserlerinin ciltsiz baskıları da son derece değerlidir. Nascimento press, Macchu Picchu’nun Yüksekliklerinin ilk baskısı [Alturs de Macchu Picchu], her biri Neruda tarafından numaralandırılmış ve imzalanmış sadece 1000 kopyadan oluşan bir baskıda basıldı. Kitapta resimli kağıt sargılar var. Bunlar en az birkaç bin dolara satılma eğilimindedir. Neruda’nın Kalbindeki İspanya’nın ilk baskısı [España en el Corazon] — son derece nadir bulunan battlefield baskısından sonraki ilk baskısı – da çok değerlidir. Bu Ercilla’nın ilk baskısı sadece 2000 kopya içeriyordu ve metin boyunca illüstrasyonlar içeriyordu. Burada bahsedilen diğer kitaplar gibi, ciltsiz bir kitap. Gri baskılı sargıları var.

Kitlesel Pazarlanan Ciltsiz Koleksiyonlar

Tabii ki, az önce bahsettiğimiz bazı bireysel ciltsiz kitapların piyasa değerine sahip olmayan nadir ciltsiz kitap koleksiyonlarına da sahip olabilirsiniz. Örneğin, bazı koleksiyoncular, bazı erken Amerikan ucuz romanlarının geniş ve büyüleyici koleksiyonlarına sahiptir. Örneğin, 1939’da ortaya çıkan Cep Kitapları koleksiyonları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski kitlesel pazar ciltsiz kitaplarını temsil ediyor. 1935’te Penguin Books’un piyasaya sürülmesiyle birkaç yıl önce Büyük Britanya’da kitlesel pazar kağıtları ortaya çıktı. Bu metinlerin bazıları, özellikle bir koleksiyonda bir araya getirildiğinde, oldukça değerli hale geldi. Herhangi bir kitapta olduğu gibi, durum önemlidir. Durum ne kadar iyi olursa, kitabın o kadar değerli olması muhtemeldir.

Halk için seri üretilen kağıt kitapların ötesinde, tahsil edilebilir ve değerli hale gelen bir başka dikkat çekici ciltsiz kitap türü de Silahlı Hizmetler Baskısıdır. Bu kitapları hiç duymadıysanız, ikinci Dünya Savaşı sırasında bir askerin cebine sığacak şekilde tasarlandılar. Bu baskıların yaklaşık 123 milyonu 1943’ten 1947’ye kadar 1000’den fazla farklı başlıkla basıldı. 1944’te D-Day’de Normandiya’ya inen Amerikan askerlerinin çoğunun ceplerinde Silahlı Hizmetler Baskı kitapları vardı.

Farklı Geçmişlere Sahip Özel Ciltsiz Kitaplar

Ulysses ya da Metamorfoz gibi bir şeyin nadir bir ilk baskı ciltsiz kitabına ya da tahsil edilebilir hale gelen belirli bir ciltsiz kitabeye sahip olmasanız bile, bazı ciltsiz kitapların o fiziksel nesnenin belirli geçmişine dayanarak hala muazzam bir değeri olabilir. Örneğin, The Western The Searchers’ın çekimleri sırasında John Ford’dan John Wayne’e kadar bir yazıt ile donatılmış bir Owen Wister romanının kitlesel pazar ciltsiz kitabı, görünüşte ölçülemez bir değere sahip olacaktı. Benzer şekilde, Silahlı Hizmet Baskısı kitaplarını düşünmek, eğer bu kopyalardan biri, örneğin, Binbaşı Richard Winters’ın (kişisel anlatısı HBO serisi Band of Brothers’da dramatize edilmiş olan) cebinde olsaydı, D-Day, bu özel nesnenin tarihi ona önemli bir değer verecektir.

Bir kitabın piyasadaki değeri, elbette, sizin için sahip olabileceği kişisel değerden çok farklıdır. Her iki durumda da, ciltsiz kitaplar kesinlikle bir şeye değer ve değerleri pek çok farklı faktöre bağlı.

About admin

Check Also

Grimm Kardeşler, Jacob ve Wilhelm Grimm

Grimm Masalları

Grimm Kardeşler, halk masalları toplamakla tanınan Alman dilbilim profesörleri Jacob ve Wilhelm Grimm’di. Bir analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.